Vyhľadávanie zájazdu

Totálna Arábia - všetky krajiny Arabského zálivuTermíny a ceny

Totálna Arábia - všetky krajiny Arabského zálivu

Opulentné sultanáty, kráľovstvá a emiráty hýbu svetom. Väčšina ľudí im iba závidí krátkodobé bohatstvo, ktoré teraz majú. My sa však prenesieme o pár desiatok rokov dozadu a uvidíme nesmierne ťažký život minulej generácie a generácií pred nimi. Až tu si uvedomíme, že Slovensko je raj. Na rozdiel od Slovenska, však štáty zálivu budujú, stavajú a netunelujú a aj preto tu za pár rokov vyrástli mestá o akých sa nám môže iba snívať. Zbožňujeme Arábiu a na tomto zájazde sa dozviete prečo.

deň 1 - 1 -

Odlet jednou z najkvalitnejších aeroliniek sveta a prílet do najbohatšieho štátu sveta. Nie v Nórsku, Luxembursku, či Švajčiarsku žijú najbohatší ľudia, ale tu v tomto malom púštnom štátiku. Hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa dlhodobo radí Katarcov na prvú priečku v celom svete. Ako sa Katarcom žije? Vysvetlí vám CK sprievodca a lokálni sprievodcovia a tak je každý transfer, každá minúta s CK zaujímavá. Iní iba prechádzajú okolo, vám sa odkryje fascinujúci svet Arábie až do hĺbky.

Transfer z letiska do hotela v centre hlavného mesta. Farebné lampy verejného osvetlenia, ktoré ste nikde inde nevideli, úžasné mnohoprúdové diaľnice. Všetko je tu iné, drahšie, ale čo je prekvapivé s veľmi kvalitným dizajnom. Výhľad na panorámu mrakodrapov. Mnohí tvrdia, že Doha, hlavné mesto Kataru, má tie najkrajšie mrakodrapy sveta. Posúďte to sami.

deň 2 - 2 -

V kvalitnom hoteli si dáme veľmi kvalitné raňajky, kde po prvý raz okrem kontinentálnej stravy ochutnáte hummus (cícerová nátierka), baba ganúš (nátierka z baklažánov), labneh (hustý jogurt), tahíni (sezamová pasta) a kuchár vám pripraví foul (raňajkové jedlo z fazulí). Arabská strava je jednoduchá, veď Arabi žili mnoho storočí ako beduíni vo veľkej chudobe. No zároveň je to úžasná strava kde vedci v posledných rokoch poukazujú na jej silné zdravotné účinky.

Katar dáva prednosť vzdelaniu a kultúre pred pompou a mamonom. Peniaze zo zemného plynu pretvárajú tento malý polostrov a vplyv krajiny rastie všade vo svete. Katar buduje mamutie múzeá, športové štadióny, divadlá a chce prilákať iných turistov než Dubaj. Podarí sa im to? Budete nadšení z kvalitnej architektúry.

Z púštneho juhu sa presunieme k Perzského zálivu. Brehy tohto pokojného mora boli dlho považované za baštu pirátov a nazývali sa pirátskym pobrežím. Obyvatelia Perzského zálivu boli známi stavbou kvalitných drevených lodí takzvaných "dhow". Často sú tieto lode vystavované štátmi Perzského zálivu ako štátne ikony – ide o históriu a hrdosť jednotlivých emirátov. Malebné, vysvietené dhowy dodnes čeria vlny v Katare. Prečo je zakázané v Arábii volať Perzský záliv Perzským? Ako ho teda volajú? Najkrajšie výhľady na hypermodernú panorámu Dohy.  Doha tower Jeana Nouvela pripomína z diaľky falus, no z blízky vidieť arabský  dizajn mašrabija. Jeden krajší mrakodrap vedľa ďalšieho.

Po obednej prestávke vojdeme do najkrajšieho múzea islamského umenia na svete. Už samotná stavba od laureáta Pritzkerove ceny, architekta I.M.Peia, postavená na umelom ostrove je dych vyrážajúca. No ani vo vnútri sa nešetrilo a exponáty majú kvalitnú prezentáciu. Arabi boli mnoho storočí vyspelejší a kultivovanejší než dnešný západný svet. Na štyroch poschodiach tohto múzea si tú dobu, keď svet Arabov siahal od Andalúzie až po Indiu pripomenieme. Ide o skutočne veľký umelecký zážitok.

Al Jazeera je arabskou CNN, no susední šejkovia jej otvorenosť neznášajú. Zasadnete do kresla moderátora v miestnej kaviarni a zahráte sa na posla prevratných správ? Máme na to čas a vieme ako to zrealizovať. Povedzte úprimne aké sú Vaše prvé dojmy z Arábie? Za jeden deň vidíme neuveriteľne veľa, v totálnej pohode a to ešte nekončíme!

Prejdeme krížom umelým ostrov Perla s predajňami Ferrari a Rolls-Royce. Poznáme najlepšie miesto odkiaľ odfotografujete luxusné jachtičky šejkov. 

Zastavíme sa u fotogenického holubníka v Katareem. Ptolemaius v roku 150 hovoril o „Catara“ a tu v tejto kultúrnej dedinke sponzorovanej emirom nájdeme vskutku fotogenické stavby.

Tak toto je luxusná nemocnica poviete si. Veľká budova, recepcia, sestričky, lekári v bielom, interná medicína, ortopédia... Až  na to, že ide o nemocnicu pre sokoly, ktorá je jediná svojho druhu na svete. Ďalší ulovený zážitok!

Večer končíme na najkrajšom trhu v Perzskom zálive na Souq Waqif. Ak ste celý deň videli na uliciach iba indických, pakistanských či filipínskych gastarbaitrov, tak teraz po západe slnka uvidíte lokálnych milionárov v nádherných bielych dišdašách a ich ženy odeté v čiernych burkách.

Predavači korenín, magnetiek s nápisom Qatar, ale aj sokolov, či domácich maznáčikov. Čo takto nafarbený zajačik na ružovo? Nakúpite a necháte si odniesť nákup nosičom? Alebo ste vyhladli?

Beduínky pre vás za skvelú cenu upečú skvelú slanú palacinku potretú za’atarom, presne takú o akej sa píše v Biblii a Koráne. Alebo si vyberiete jednu z mnohých arabských reštaurácii od marockej cez libanonskú či jemenskú? Ceny sú prijateľné a váš slovenský sprievodca má značný prehľad a určite sa trafíme do vašich chutí. Pri jedle môžete diskutovať ako na Katar vplývajú aktuálne spory v rámci GCC.

Tureckí zmrzlinári, sú tradične (fotogenicky) odetí a svojim predstavením vám aj na záver dňa vylepšia náladu. Stále je teplo, no príjemne, ste 300m od mora a CK partia sa začína budovať. Večer kvalitný hotel.

deň 3 - 3 -

Odlet do krajiny, ktorá má najväčšie zásoby ropy na obyvateľa. “Piešťany I know Piešťany! Slovakia is very good country!” Vitajte v krajine, ktorá dláždila cestu ropy, luxusu a koniec koncov aj demokracie v arabskom svete. Kuwait. Už na letisku si vymeníme peniaze a do rúk dostaneme kuvajtský dinár. Ide o najsilnejšiu menu sveta, kde za 1KWD zaplatíme 3 Eurá.  Všetko drahé je však už v cene vášho zájazdu. Prenajatá klimatizovaná doprava, skvelý lokálny sprievodca a skúsený CK sprievodca vás prevedú krajinou a vyzdvihnú tie najexotickejšie záležitosti. Základom prehliadky je symbol Kuvajtu, vodárenské veže. Tri obrovské veže dominujú Kuwait city. My najprv zastavíme na fotografiu na celkový pohľad a potom sa prevezieme priamo pod veže. 

Cestou sa rozprávame o vojne v Perzskom zálive, ktorá začala napadnutím Sadamom Huseinom v lete 1990. Sprievodca nám ukazuje naokolo a rozpráva kam až iracké tanky prišli.

V Perzskom zálive milujú nákupné centrá, ale Kuvajťania sú v tomto špecialisti. Navštívime to prvé nákupné centrum Kuwait city, ktoré je položené hneď pri jachtovom prístave v pozadí s downtownom Kuwait city a novučičkými mrakodrapmi. Ide o druhú najlepšiu fotografiu Kuvajtu (prvou sú Kuvajtské veže), ktorú musíte mať. Arábia to sú trhy, souq, ale keďže sme pri mori, patria sem aj špecializované rybacie trhy. Kuvajt vás prekvapí jedným z najlepších rybacích trhov sveta. Tým, že presunuli Tokijské Tsukidži, sa možno práve tento trh s temperamentnou aukciou rýb stal tým najlepším na svete. Nikdy by ste to tu nečakali. Prídeme presne v hodinu, kedy je trh najlepší. Okrem trhu navštívime aj rybárske dhow a námorníkov, ktorí sú značne exotickí a fotogenickí. Na tomto značne tradičnom mieste by ste nikdy nepovedali, že toto je jedna z najbohatších krajín sveta a cítime sa ako v Jemene. Ale presne o tom je CK. Vypichneme to NAJ!

Hotel máme v centre mesta kúsok od promenády – od korníšu a na to, že do Kuvajtu sa turizmus dostáva značne pomaly, náš hotel je prekvapujúco kvalitný. Prejdete sa večernou promenádou, ktorá je večer plná piknikujúcich ľudí a z ktorej máte Perzský záliv symbolicky celý pred sebou? Vedeli ste, že Kuvajt je jednou z mála krajín zálivu, kde majú ženy volebné právo?

deň 4 - 4 -

Pristávame v pozemskom raji! Vitajte v Bahrajne, kde počas nášho zájazdu prejdeme aspoň 4 ostrovy. Aj tu vám chceme ukázať viac. Táto krajina sa popisuje už v epose o Gilgamešovi a má neuveriteľne starú históriu. Práve tu v textoch z Mezopotámie a Asýrie, Bahrajn opisujú ako raj. Všade datľovníkové palmy, mnoho zvierat žijúcich v harmónii, krásne ženy, bohatstvo, víno a podzemná voda. Práve táto podzemná voda ktorá sa vo veľkom dostáva aj do slanej morskej spôsobila ideálne podmienky pre vytvorenie preslávených bahrajnských perál. Perla je pre Bahrajn všetkým a tie najkvalitnejšie biele perly sveta dostanete práve tu. Vedeli ste, že do Bahrajnu je zakázané doviesť akúkoľvek perlu? Zastavíme sa v obchodíku, kde si budete môcť perly prezrieť a poprípade kúpiť. Saudská Arábia sa rozhodla, že z polostrova Katar prekopaním kanála urobí ostrov a naopak most kráľa Fahda medzi Bahrajnom a Saudskou Arábiou z Bahrajnu spravil dostupnú krajinu. My sa týmto mostom prevezieme až na miesto kde chytíte saudskoarabský signál a vy sa budete cítiť ako v Miami na Key West. Ligotajúce more, vežičky luxusných rezidencií a nádherné pláže to všetko vidíte z mega stavby, ktorá spája Bahrajn a Saudskú Arábiu. Miesto piknikov s výhľadom na Arabský záliv, okolo miest ktoré miloval Michael Jackson.

V hlavnom meste Manama vchádzame do starého prístavu nad ktorým sa vypína pevnosť Qalat al Bahrain, ktorá je pod patronátom UNESCO. Pod pevnosťou nájdete 3500 ročné vykopávky kráľovstva Dilmun, ktoré čulo obchodovalo s Mezopotámiou, Mohendžodaro a Egyptom. Na odkrývaní sa podieľali aj slovenskí archeológovia. Neskôr tu vládol admirál Alexandra Macedónskeho.

No my vystúpime až hore do pevnosti, kde Portugalci zo svojich kolónií v Goa (India) prevážali tovar cez Muškát (Omán) až sem do Bahrajnu a potom ďalej až do oblasti Kuvajtu.

Bahrajn patril dlho Perzskej ríši a po nej tu ostala veľmi silná šítska komunita. "Suniti sa modlia 5x do dňa 3 minúty a šíti 5 minút 3x do dňa" vysvetlí vám rozdiel domorodý sprievodca. No rozdiely sú oveľa hlbšie - a to vám vysvetlí váš skvelý CK sprievodca. Vstúpime na ostrov Muharraq a prejdeme si staré šítske domy, paláce s veternými vežami, nádhernými vstupnými dverami a prerobenými zastrešenými nádvoriami.  

Bahrajn podobne ako Kuvajt nedotiahol masový turizmus, ale o to je exotickejší, zaujímavejší a má mnoho prvenstiev. Svetové obchodné centrum bolo prvým ekologickým mrakodrapom regiónu, ktorý do svojho dizajnu integroval obrovské veterné turbíny.  Bahrajn bol prvým štátom, ktorý našiel zásoby ropy, bol prvým ktorý mal aerolinku (Gulf air), prvým ktorý založil bankovníctvo. Prečo je ťava pre Arabov tak dôležitá? Dozvieme sa to v kráľovských ťavích stajniach. Zájdeme aj do výbehu pre malé ťavičky.

A čo s načatým večerom? Bahrajn je pre arabský svet to, čo Ibiza pre Nemcov. Je to „Party island“ a my sa môžeme pozrieť ako si predstavujú Arabi bar a diskotéku. Každý týždeň sem cez most prúdia státisíce Saudov, aby si vyrazili z kopýtka. Nájdete energiu a pridáte sa k nim? Sú naozaj Arabky také dobré tanečníčky ako tvrdil Gilgameš? Je Bahrajn stále rajom na zemi?

deň 5 - 5 -

Z teplých brehov Perzského zálivu preletíme k Indickému oceánu. Omán - krajina zbožňovaného a milovaného sultána Qaboosa bin Saida, ktorá sa vďaka pracovitosti dostala na čelo štátov zálivu. Od začiatku do konca nás bude sprevádzať vôňa kadidla, vysokí opálení muži oblečení v bielom a božský pokoj. My v CK sem chodievame už vyše 20 rokov a máme tu silného partnera. Na rozdiel od Dubaja má Omán históriu a zachováva si svoje tradície. K tomu exkluzívne luxusné „6“ hviezdičkové hotely priamo na brehoch Indického oceánu.

V Ománe cítiť africký vplyv, na hlavách sa nosia turbany ako na svahilskom pobreží, v ruke palice aké majú šamani v Afrike. Omán bol opakovane vyhodnotený ako najbezpečnejšia krajina sveta.

Biela mešita sultána Qaboosa mala byť tou najkrajšou na celom svete.  S najväčším kryštálovým Swarovského lustrom sveta a najväčším perzským kobercom. Pokoj a veľkolepá nádhera. Transfer do vami vybraného hotela.

deň 6 - 6 -

Oddychový deň v Ománe.  Hotely pripomínajú paláce z rozprávky 1000 a jednej noci.  Nechajte sa rozmaznávať, naberajte energiu na pokračovanie, okúpte sa v Indickom oceáne, nakúpte exotické suveníry. Poobede keď je už menej teplo máme v itinerári organizovanú prehliadku hlavného mesta Muscat.  Ak existuje mesto ako z rozprávky, je to práve toto. Mesto sultána, ktoré dýcha pokojom a množstvom farieb. Voňavé mesto plné omamnej vône kadidla.

Zavítame do prístavu, kde kotvia dve obrovské jachty milovaného sultána. Potom vojdeme na trh Muttrah, ktorý je najstarším bazárom Arábie, a čo sa týka výrobkov aj tým najlepším. Desiatky kvalitatívnych úrovní kadidla, koreniny od výmyslu sveta, perzské koberce, zlato, luxusné voňavky Amouage, ktoré pochádzajú odtiaľto.

Následne presun krížom cez mesto k palácu sultána. Prejdeme bránou a ocitneme sa medzi portugalskými pevnosťami zo 16 storočia. Následne sa vyberieme na spoločnú večeru do tradičnej ománskej reštaurácie. Mätová limonáda z čerstvých ingrediencií, teplý chleba priamo z pece, arabské mezze, šiš kebab, jahňacinka a arabské zákusky. Svetlo „aladinových“ lámp, príprava jedla priamo pred vašimi očami, exotická vôňa. Všetko v príjemnom exotickom prostredí na úrovni.

deň 7 - 7 -

Sme oddýchnutí a teraz nás čakajú dva úžasné plné dni. Po kvalitných raňajkách opäť vyrážame ako arabskí beduíni na cestu. Mierime do hôr Ománu, na miesta kde už moc sultána nesiahala a kde vládli silní imámi. Tieto miesta sú pod patronátom UNESCO. Začneme prekrásnym mestom Nizwa, ktoré bolo odpradávna rivalom Muscat. Vojdeme cez hradby dovnútra mestečka - oázy, a akoby sme sa ocitli v orientálnej rozprávke. Prejdeme sa po ovocnom trhu, trhu kde predávajú dobytok, potom tam, kde predávajú stáročia umelecké predmety, keramiku a na záver si dáme skvelú arabskú kávičku.

Zámok v Džibrine je najromantickejšou stavbou štátu. Symetrickú pevnosť si odfotíme zvonku, ale následne vstúpime dovnútra a hrad si prejdeme komplet. V podzemí nájdeme lisy na datle. Šťava sa vyvážala do celého Ománu až k pobrežiu. Úplne hore zasa ohromné obranné veže a výhľady donekonečna. Okolité horské masívy sa tiahnu až k Džebel Šams, Vrch Slnka, vysoký vyše 3000 metrov. Tam za horami je nedozerná púšť, obávaná Rub al Khálí – Pustá štvrtina. No tu je úrodná pôda a okrem datlí sa pestujú granátové jablká, hrozno, vlašské orechy, marhule a med. Fotozastávka pri majestátnej pevnosti Bahla. Mesto, ktorého sa ostatní obyvatelia kvôli jeho čarodejníckej minulosti boja. Návrat do Muscatu.

deň 8 - 8 -

Ide o hyperexotický deň. Prejdeme severným Ománom , krajinou hrdých Ománcov, za ktorých hovorí história. a vstúpime do ďalšieho štátu, do Spojených arabských emirátov. Väčšina ľudí pozná iba Dubaj, no SAE sa skladá zo 7 emirátov a my prejdeme všetky. Naši sprievodcovia dlhé roky v jednotlivých emirátoch žili a CK je jedinou cestovnou kanceláriou, ktorá má s takouto komplexnou cestou praktické skúsenosti. Prekvapíme vás a vy si možno nabudúce vyberiete na svoju pobytovú dovolenku iný emirát než Dubaj.

Našim prvým emirátom je Fudžajra. Pohorie Al Hajar sa stále ťahá po našej ľavej ruke. Fudžajra je prírodne najkrajším emirátom práve kvôli týmto vrchom, ale je považovaná aj za emirát s najkrajším morom. Je to pravda? Sami uvidíte. Emirát Fudžajra totižto prejdeme celý.

Fudžajra vstúpila do zväzu Spojených Arabských emirátov v roku 1971, no hlavné mesto emirátu, Fujairah city stále vyzerá ako Dubaj pred 50 rokmi. Žiadne mrakodrapy, všetko sa buduje, ale nie je jasné ako to ešte dopadne. Prejdeme mesto krížom a  zrazu opäť vchádzame do Ománu, tu je enkláva Madha a nie je tu žiadna hranica. Zaujímavá história ománskych usadlostí na území iného štátu, ktoré sú lojálne k sultánovi a nie šejkovi. Exotický kúsok zeme, politický chaos, o ktorom nevedia ani tí, čo boli v Dubaji 20krát. Vy si na enklávy siahnete a pochopíte ich. Vstupujeme totižto do ďalšej, do Khor Fakkan. Všade naokolo Fudžajra, no my sme zrazu v emiráte Šardža. Šardža je jediným emirátom, ktorý má prístup k Perzskému zálivu aj Indickému oceánu.

Ďalšou špecialitou dnešného dňa je unikátna mešita Al Badiyah. Ide o najstaršiu mešitu krajiny a jednu z najstarších, stále funkčných mešít na našej planéte. Je celá z kamenia a blata a veľmi scénická, úplne iná ako všetky mešity, čo ste doteraz videli. Popod Dibbu, popod hory ománskeho Musandamu sa dostávame do ďalšieho emirátu Rás–al-Chajmá, transfer do príjemného hotela.

deň 9 - 9 -

Rás–al-Chajmá je emirátom, ktorý na objavenie ešte len čaká. Je ďaleko, úplne hore, ale postupne sa do turistického povedomia dostáva. Odtiaľto vraj pochádzal slávny námorník Sindibád a tí najobávanejší piráti. Doteraz sú šejkovia tohto štátiku najmenej ovládateľní. Do konglomerátu SAE vstúpili až na ďalší rok, ako poslední a stále sa tajne, pod pokrývkou hovorí o tom, že RAK (skratka Rás–al-Chajmá čo v preklade znamená vrchol stanu) robí problémy. Prejdeme sa centrom hlavného mesta, uvidíme pešiu zónu korníš ale aj nádherné mangrovové lesy rastúce v brakickej vode.  Prejdeme krížom mestom do najstaršej časti Nakhíl so starými domami, ktoré rekonštrukcia ešte iba čaká. Emirát je prekvapivo zelený, veď Rás–al-Chajmá je zásobárňou vody.

Vstupujeme do najmenšieho emirátu, čo sa týka počtu obyvateľov, do Umm al Quwain. Nikdy ste o ňom nepočuli? Každý lokálny arab ho však pozná. Chodia sem lokálci zo širokého okolia, lebo je tu najlacnejší a najlepší liquore shop. Aj my sa zastavíme a nakúpime si na obrovskej ploche alkohol. ktorý nám chutí. Je možné, že v arabskom svete majú omnoho lepšiu predajňu alkoholu než na Slovensku? Arábia nie je uniformná a aj každý jeden emirát v štáte Spojené arabské emiráty je iný, svojský. Ako sa dostal Iljušin (IL 76) na toto miesto? Povieme si rôzne dobrodružné príhody a vysvetlenia. Apropo Umm Al Quwain je historicky najstaršia časť krajiny, ktorá obchodovala ešte so starodávnou Mezopotámiou a to pred vyše 5000 rokmi. Ďalším emirátom je najmladší a rozlohou najmenší Adžmán. Bezcolná zóna, sídlo 15% firiem registrovaných v krajine,  ktoré tu hľadajú bezcolný raj. Mestská pláž so sprchami. Okúpete sa v Perzskom zálive pod dohľadom šejka Al Nuaimího?

Vstup do emirátu Šardža. Včera sme do neho na chvíľku vstúpili pri Indickom oceáne, teraz sme v Sharja city, v jeho hlavnom meste. Prísny zákaz požívania alkoholických nápojov! Ak je Dubaj centrom pokroku, Šardža je morálnym lídrom krajiny. Šardža je známa tradičnou architektúrou a my uvidíme tie najdôležitejšie dominanty, ktoré už nemôžu byť odlišnejšie od Dubaja. V strede „kultúrneho námestia“ sa skvie 15m vysoká socha svätej knihy Korán. Okrem toho uvidíme klasickú mešitu Ahmada bin Hanbala, Kultúrne centrum, obrovskú budovu v typickom arabskom štýle. Bielu budovu národnej knižnice, luxusnú budovu úradu šejka. Prechádzame okolo umelého jazera a mierime do mesta budúcnosti do Dubaja. Stihneme dnes závodisko tiav? Fotografie nájdete vo fotogalérii k zájazdu. Ubytovanie v kvalitnom hoteli, alebo si vyberiete najvyšší hotel sveta? Hotel Gevora je dnes o meter vyšší než Marriott Marquis. CK je v oboch hoteloch doma. NAJ sa vždy ráta. No aj hotel v základnej cene je veľmi fajn, pretože sa nachádza v blízkosti starého bazára a naši klienti si ho pochvaľujú.

deň 10 - 10 -

Abu Dhabi je najväčším (87% rozlohy SAE) a najbohatším emirátom. Matkou a otcom všetkých ostatných emirátov a šejk Abu Dhabi je prezidentom Spojených arabských emirátov. Ak začalo Abu Dhabi pomalšie než Dubaj, tak dnes sa ho snaží dobehnúť a vytvára unikátne projekty. Mnohé sa stavali pre EXPO v roku 2020 a ak ste boli v Abu Dhabi pred tromi, štyrmi rokmi, tak to tu nespoznáte. Kvalitná prehliadka mesta a štátu Abu Dhabi našou klimatizovanou dopravou. Otec Khalifu Bin Zayeda al Nahyan, milovaný šejk Zayed zjednotil znepriatelené emiráty. Keď chcete dnes akéhokoľvek Araba pochváliť, poviete mu „si ako syn Zayeda“ a to je tá najväčšia poklona. Zayed nevedel čítať, no jeho vnuci študujú na Oxforde. My sa ideme pozrieť na miesto posledného odpočinku slávneho šejka. Veľká mešita šejka Zayeda z bieleho mramoru je prekrásna a bojuje o prvenstvo medzi najkrajšími mešitami sveta. Mešitu si prezrieme zvonka, ukážeme si miesta odkiaľ sa najlepšie fotí, ale prejdeme ju komplet aj zvnútra. Nádvoria, fontány, ale aj interiér s najväčším kobercom a najväčším kryštálovým lustrom sveta. Hovorí sa, že krásou dokáže konkurovať slávnemu Taj Mahalu v Indii. Je to pravda?

Abu Dhabi je postavené na ostrovoch podobne ako New York. Berlín má Museumsinsel a Abu Dhabu sa snaží týmto velikánom konkurovať vo veľkom. Aké najlepšie galérie vo svete poznáte? Tu máte všetky na jednom mieste, na umelom ostrove Saadiyat. Louvre, Gougenheim a národné múzeum pomenované po veľkom šejkovi Zayed National Museum.

Už iba z bielej hypermodernej architektúry Louvre budete nadšení.

Jean Nouvel nehľadal ideálny tvar budovy pre daný terén. On si naprojektoval aj terén. Louvre v Abu Dhabi je vskutku fascinujúce architektonické dielo. A pritom ho málokto videl. Múzeum Šejka Zayeda architektonicky stvárnil lord Norman Foster a pod najväčším Gougenheimovým múzeom sveta je podpísaná Zaha Hadid.

Následne vojdeme na ďalší ostrov, Yas island, a našim cieľom je Ferrari world. Rozdelíme sa na polovicu podľa záujmu. Polovica navštívi najlepšie nákupné centrum v Abu Dhabi kde sú vraj ceny nižšie než v Dubaji a druhá polovica má čas na Ferrrari world. 

Po špičkovej diaľnici dlhej 558,4 km s názvom Šejk Zayed road (už viete prečo sa takto volá) do centra Dubaja. Náš deň nekončí a my si vychutnávame tanec fontán pod najvyššou budovou sveta. Fontánová šou je najväčšia svojho druhu na svete a teraz večer je nádherne nasvietená. Určite si vychutnáte aj hudbu, ktorou je predstavenie doprevádzané. Vstup je zdarma, alebo si za cca 20 € prenajmete novú atrakciu, ktorou je tradičná lodička abra a takto budete pozerať na show z prvého radu. Večer strešné bary v Dubai Marina, nákupy, alebo jednoducho oddych.

deň 11 - 11 -

Záver našej cesty v SAE patrí Dubaju. CK tu sprevádzalo svojich klientov minimálne tisíckrát. Aj keď ste v Dubaji boli, tak teraz sa dozviete omnoho viac. Prezrieme si dubajské klasiky, ale aj najnovšie vychytávky a program prispôsobíme aj pre tých, ktorí Dubaj poznajú. Vždy je tu čosi nového postavené, o nových atrakciach ani nehovoríme.  

Toto futuristické mesto na brehu Perzského zálivu má v sebe niekoľko svetových NAJ a tie si viete namiešať tak, že môžete prežiť jeden z najunikátnejších dní svojho života. Pripravení? Začíname! V centre moderného mesta vystreľuje k oblakom vysokánska veža Burj Khalifa, ktorá je so svojimi 828 metrami najvyššou budovou celého sveta. Práve tu začnete dnes svoju unikátnu prehliadku. Dole pod Burj Khalifou striekajú fontány (sem sa vrátite večer na predstavenie spievajúcej a tancujúcej fontány), môžete si tu neskôr posedieť v kaviarničke s výhľadom na orientálnu architektúru a ak hľadáte niečo lukratívne, ochutnajte čokoládu z ťavieho mlieka. Však vás ani nenapadlo, že niečo podobné tu existuje? Nastúpite do luxusného výťahu a ten sa s vami vydá k nebesiam rýchlosťou 35 km/h, čo z neho robí jeden z najrýchlejších výťahov sveta. Lovíte zážitky a ešte ani poriadne nie ste na mieste. Hore na vyhliadke si spravte fotku na Instagram s označením najvyššej budovy sveta a vychutnajte si pohľad na Dubaj z vtáčej perspektívy. Pod nohami sa rozlievajú mrakodrapy a za mestom sa objaví púšť. Dubaj odtiaľto pripomína fatamorgánu ako orientálny sen, ktorý sa podarilo zhmotniť. Najvyššiu budovu máte za sebou a teraz sa zastavte v nákupnom centre Dubai Mall a vychutnajte si najväčšie dubajské akvárium. Jeho unikátnosť a krása sa môže rovnať len so Singapurom, no aj tu má Dubaj navrch. Prejdite sa tunelom, kde budú okolo vás plávať všemožné ryby aj žraloky a ak chcete zážitok na celý život, choďte sa skúsiť do akvária potápať alebo šnorchlovať. Aj Dubai Mall má svoje NAJ. Ste totiž v jednom z najväčších nákupných centier sveta.

Vaša cesta za dubajskými superlatívmi pokračuje. Ideme okolo najvyššieho hotela na svete Gevora! Čo si vyberiete teraz? Dubajské NAJ vás privedú až k brehu mora, kde na vás už čaká obrovitánske ruské kolo Ain Dubai. Je najväčším na svete a s jeho výškou 210 metrov sa tomu ani nezačudujete. Slávne londýnske oko „London Eye“ je vysoké len 135 metrov! Práve o tomto je Dubaj. O prekonávaní rekordov a zbieraní zážitkov. Vidíte ten fantastický pohľad na JBR? Naša cesta smeruje aj na umelú palmu a na jej konci gigantický hotel Atlantis. Hneď vedľa vyrastá nový, ešte väčší!  Keď ste si ráno vychutnávali raňajky ani ste len netušili koľko rekordov viete v Dubaji počas jedného dňa pozbierať. (Ak si prajete zažiť aj jazdu na Ain Dubai, tak odporúčame aby ste si spravili rezerváciu na niektorý z posledných dvoch dní zájazdu a absolvovali večernú jazdu).

Tento výlet sa končí okolo 15:00 na Dubai Mall s možnosťou jazdy hore na Burj Khalifa a potom počkáme na večernú svetelnú show a legendárne fontány. Až po ulovení tohto zážitku sa vraciame nazad do hotela.

deň 12 - 12 -

Cesta do krajiny, kde nebol posledných 1440 rokov skoro žiaden turista, ak nepočítame pútnikov. Už pri nasadaní do lietadla je všetko iné. Výraznejšie kontroly, ukazovatele smeru, kde sa práve nachádza Mekka, a aj naši spolucestujúci – pútnici sú exotickejší. My sa pridáme k nim, veď aj my ideme na veľkú púť do absolútneho neznáma. Je tu teplo a nikdy neprší. Nudná rovina a všade piesok. Sú bohatší než Dubaj, a Ferrari a Lamborghini vidieť na každom rohu. 

Skoro ráno doletíme do Saudskej Arábie. Priamo z letiska zamierime do miest, kde Saudská Arábia vznikla, do miesta vzniku tvrdého moslimského smeru, wahhábizmu. Starý Dir´aiyah je pod patronátom UNESCO. Západne od hlavného mesta leží starými múrmi obohnané hlinené a kamenné mesto, bašta kráľovskej rodiny Saud, kde vznikli všetky 3 štáty. Prvé hlavné mesto emirátu Diryah tu bolo medzi rokmi 1744 až 1818. Práve vtedy Ibn Saud implementoval religiózne pravidlá Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Váš slovenský sprievodca Vám vysvetlí kde a prečo sa tie čierne burky a najtvrdšie pravidlá v moslimskom svete vzali. Toto miesto a priľahlé parky sú zároveň miestom pikniku Rijádčanov. Oranžová hlina nádherne kontrastuje so sýtou zeleňou datľových paliem. Obraz, ktorý videl aj Lawrence z Arábie. Okolo sú hory, kaňony a úžasný pokoj. Muezín zrazu preruší naše prechádzky, obchody sa zatvoria, všetko zastane. Je čas oddychu, čas rozjímania, čas modlitby. Teraz ste v šoku, nikde inde ste toto nezažili. No čoskoro si zvyknete. Sme v jednej z najexotickejších krajín dnešného sveta, krajine, ktorá si na klasických turistov ešte nezvykla. No zároveň ide o maximálne bezpečnú krajinu s veľmi milými lokálcami.

Následne zamierime do centra Rijádu, ktorý si za hlavné mesto svojej krajiny zvolil prvý kráľ dnešnej Saudskej Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud až v roku 1932. Vládna administratíva sa sem presunula až v roku 1982 z Džiddy. Pri svojom vzniku začiatkom 20. storočia malo mesto 30 000 obyvateľov. Teraz má Veľký Rijád vyše 8 milióna. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, všetko sa buduje.

Mamlaka, veža kráľovstva je najkrajším mrakodrapom a symbolom modernej Saudskej Arábie. Nám pripomína otvárač na pivo no alkoholické pivo v krajine nenájdete. Vystúpite hore na vyhliadku? Každopádne si na to vymedzíme čas. Ideme sa najesť. Ženy sú na jednej strane v časti "Family", slobodní muži sú v inej časti reštaurácie "Singles". Opäť šok, ktorý inde nezažijete - azda iba v židovských častiach Jeruzalemu. Najluxusnejšie nákupné centrum štátu. Prechádzame okolo ďalších mrakodrapov do najluxusnejšieho hotela mesta, do Ritz Carlton. Začiatkom roka 2018 tu korunný princ Mohamad bin Salman (MBS) väznil svojich príbuzných - princov a princezné a tak je hotel prezývaný "najkrajšia a najluxusnejšia väznica". MBS vyzbieral ako výkupné – „dodanenie“ – 110 miliárd USD. Ochutnáte po prvý raz arabskú kávičku a k tomu najsladšie datle z oblasti Al Qassim, preslávené sukkary. Rijád prejdeme krížom krážom. Trhy s dobytkom, univerzity, vládne budovy, šokantný svet západnej civilizácie.

deň 13 - 13 -

Metropolu Rijád necháme za sebou a vnoríme sa do vnútra tajomného Nadždu. Tu 200km severozápadne od Rijádu je už život pomalý. Oázu Ushaiqer zbadali pred 1500 rokmi kočujúci beduíni a začali využívať dary prírody (datľové palmy a olivy). Ushaiqer sa stal zastávkou karaván na ceste do Mekky a dnes v ňom budeme obdivovať lokálnu architektúru typickú pre Nadžd. Prejdeme sa labyrintom tienistých uličiek a v tomto živom múzeu si zaspomíname na starú Arábiu. Tu ju ešte cítiť. Deň zakončíme v Buraidah, ktoré sa pýši prezývkou mesto datlí. Koniec koncov, tu sa koná najväčší festival datlí na svete. Aby toho nebolo málo, tak na predmestí Buraidah nájdeme aj najväčší ťaví trh na svete. Možnosť kúpiť si svoju ťavu budete mať aj vy! No možno dáte prednosť iba miestnej delikatese z ťavieho mäsa alebo skvelej zmrzline z ťavieho mlieka. 

deň 14 - 14 -

Smerujeme do Ha´ilu. Mesto, ktoré bolo zastávkou na trase ťavích karaván počas púte do Mekky. Svetové renomé si získalo dobrosrdečnosťou a charitou. V Ha´il sa každý cítil dobre. Dnes tu budeme my. Opäť žiadni turisti a hlavnou atrakciou budeme my. Zoberú nás do mešity? Sadneme na qahwu na rohu bin Rashid a zakecáme sa s vysmiatymi Ha´ilančanmi? Toto je svet, ktorý ešte len čaká na objavenie. Mesto historicky obývala rodina, ktorá bola hlavným rivalom dynastie Saudovcov a ťažila z obchodu a poľnohospodárstva. Podzemná voda, tak vzácna v púšti, je tu v hojnom množstve a mesto je dodnes niečo ako Nitra. Je hlavným poľnohospodárskym regiónom a či je to datľa, paradajka alebo nakladaná uhorka, bude  pravdepodobne z Ha´ilu. Kúsok za Ha´ilom v púšti al Nafúd sa skrýva svetové dedičstvo UNESCO. Skalné maľby ktoré sa datujú až do obdobia 9000 rokov pnl, patria medzi najstaršie ľudské stopy na našej planéte. Pradávni obyvatelia púšte si takto nechávali dôležité odkazy, mapy a dnes ich môžeme obdivovať aj my. Príroda sa zmení, objavia sa aj pieskové duny, opustené dediny a hory. Petroglyfy v okolí Jabal Umm Sinman (Jubbah) budeme obdivovať spoločne.

deň 15 - 15 -

Krajina sa postupne mení a akosi nám "skrášlieva". Sme v púšti, ktorej kedysi dominovali Nabatejci a rôzne iné kočovné beduínske kmene. Kto sú to beduíni? Ako žili? Odkiaľ pochádza slovenské slovo razia? Vedeli ste, že Eskimáci a beduíni mali kedysi rovnaký zvyk, zabíjať novorodené dievčatá ak ich bolo v kmeni príliš veľa? Až keď prišlo kresťanstvo, resp. islam, tak sa tieto zvyky zmenili. Kmeň Nabatejcov, ktorého domovom boli piesky Arábie od Jeruzalemu po Džiddu, zanechal po sebe niekoľko skalných miest. Petru už poznáte, ale Saudi majú niečo rovnocenné. Madain Saleh - mesto stratené v púšti, ktoré čas ohlodáva už celé stáročia a ľudia sa mu vyhýbajú. V rámci vízie 2030, Saudská Arábia mesto rekonštruuje a táto fantastická pamiatka bude opäť prístupná turistom. Budeme pritom! Okolitá príroda patrí medzi najkrajšie časti Saudskej Arábie s množstvom pieskovcových formácií obsypaných červeným, žltým a purpurovým pieskom. Prehliadka skalného mesta Hegra, ktoré je tak fantastické ako si ho predstavujete. Je lepšie než Petra? To už posúdite sami.

deň 16 - 16 -

Po raňajkách sa vyberieme na vyhliadku Harrát v parku kráľa Abdulazíza a po zdolaní kľukatej, strmej cesty sa dostaneme na vrchol, odkiaľ sa nám otvorí fantastická vyhliadka na Al Ula a okolitú krajinu. Al Ula opustíme a cez púšť smerujeme do svätého mesta. Našim cieľom je Medína, alebo presnejšie Al Madinah Al Munawwarah t.j. osvietené mesto, druhé najposvätnejšie miesto Islamu. Dôležitosť Medíny sa nedá ani popísať a v dôležitosti nad ňou je iba Mekka. Prehliadka mesta a príbehy prvých kalifov. Mestu dominuje prorokova mešita v jeho absolútnom centre. Práve tu je pochovaný prorok Muhammad ako aj kalifovia Abú Bakr či Umar. Vstup do mešity je povolený iba moslimom, nič to však nezmení na tom, že tu zažijete nesmierne autentickú atmosféru a spoločne stojíme na miestach, kde sa tvorili dejiny. Osvietená Medína ako prvá otvorila svoje dvere prorokovi Muhammadovi potom, ako ho zamietli v Taife a vyhnali z Mekky. Práve v Medíne začal Islam svoju cestu a práve tu je pochovaný posledný prorok, ktorý kráčal po zemi. Súčasťou Medíny je aj mešita Quba, kde Muhammad položil základný kameň najstaršej mešity na svete (tento titul sa snažia zobrať aj iné mešity ale faktom ostáva, že Quba je najstaršou mešitou v Saudskej Arábii). V horách okolo Medíny je aj miesto slávnej bitky pri Uhude, kde sa moslimovia stretli s armádou z Mekky a zároveň je jedinou, ktorú nevyhrali. Zaspomíname si tu spoločne na všetky tri veľké bitky a o to viac pochopíme význam Medíny. Nocľah v svätej Medíne.

 

deň 17 - 17 -

Z Medíny smerujeme cestou karaván až pred sväté mesto Mekka, kde je pochovaný Izmael, Hagar a kde stojí svätyňa Kaaba, ktorú postavil Abrahám. Zatiaľ je sem vstup nemoslimom zakázaný, no pri troche šťastia spozorujeme aspoň slávnu hodinovú vežu pod ktorou sa nachádza pomyslené bijúce srdce islamu. Tu odbočíme k pobrežiu Červeného mora. Pred nami sa objaví ligotavá morská hladina a z púšte sa vynorí obrovská budova. Jeddah Tower mala kedysi ambíciu stať sa najvyššou budovou na svete. Nestalo sa tak a dnes je akýmsi mementom ľudských ambícií. Džidda je najkozmopolitnejším mestom Saudskej Arábie. Stretávajú sa tu Afrika a Arábia, imigranti a lokálni obyvatelia. Mesto tu existovalo od nepamäti, koniec koncov práve tu je vraj pochovaná aj prvá žena - Eva. Exotický prístav, ktorý vždy lákal dobrodruhov a obchodníkov slúžil ako morská vstupná brána do svätých miest Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dych berúca atmosféra. V momente zvolávania na modlitbu sa tu svet zastaví a tisíce ľudí sa pomodlí priamo pred vami. Nevynecháme ani Naseef house - jeden z najstarších domov v meste, postavený z koralov či Beit al Balad. Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah. V Džidde nájdete aj najväčšiu fontánu na svete a budeme ju obdivovať spolu s piknikujúcimi domácimi z nádhernej promenády. Nocľah v Džidde. Ak hľadáte špičkový hotel tak odporúčame nocľah v luxusnom hoteli The Ritz Carlton Jeddah, ktorý bude perfektnou čerešničkou na torte. Nájdete ho v doplnkových službách.

deň 18 - 18 -

Náš posledný deň v Arábii. Prešli sme toho nesmierne veľa  a spomienky budeme triediť až doma. Dnešný deň venujeme relaxu a oddychu v starobylej Džidde. Ranný jogging na promenáde, poobedňajšie nákupy a večerný čaj. Teraz je čas a priestor spomaliť a vychutnať si atmosféru mesta, ktoré symbolizuje celú Arábiu. Po celé tisícročia bola vstupnou a výstupnou bránou z krajiny. Ak plánujete niekde prémiový hotel, tak ho odporúčame práve tu. Skvelý luxusný Ritz Carlton Jeddah bude dôstojnou bodkou za krásnou cestou naprieč celou Arábiou.

deň 19 - 19 -

Rozlúčka s Arábiou a odlet domov. Zvítanie sa s rodinou a priateľmi a zdieľanie spoločných zážitkov. Ako správni Lovci zážitkov ste ich zaručene ulovili obrovské množstvo!


Cena zahŕňa

prelet Doha - Kuwait city v economy class

prelet Kuwait city - Bahrajn v economy class

prelet Bahrajn - Muscat v economy class

prelet Dubaj - Rijád v economy class

23 kg check-in batožina

ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

dopravu počas celého pobytu

prehliadka Dohy

prehliadka Kuwait City

prehliadka Muscatu

prehliadka Manamy

prehliadka Dubaja a Abu Dhabi

prehliadka Rijádu a Džiddy

prehliadka Buraidah a Medíny

prehliadka 

sprievodcu

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby 

Cena nezahŕňa

víza, letiskové poplatky, inú stravu, cestovné poistenie, vreckové, vstupné do pamiatok a atrakcií a fakultatívne výlety


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -