Vyhľadávanie zájazdu

Turecko - ťaví festivalTermíny a ceny

Turecko - ťaví festival

Myslíme si, že Turecko poznáme. Aj v tak blízkej krajine je ale možné nájsť unikátny zážitok. V blízkosti známych historických pamiatok sa tu každoročne koná festival ťavích súbojov. Zážitok, ktorý už inde tak ľahko nenájdete. Víkendový úlet za exotikou.

deň 1 - 1 -

Odlet v piatok z Viedne a prílet do Izmiru. Z letiska sa presunieme do nášho hotela a ideme spať.

deň 2 - 2 -

EFES – jedno z najúchvatnejších a najzachovalejších antických miest. Navštívime Celsiovu knižnicu, Odeon, Veľký amfiteáter, Hadriánov chrám a ďalšie pamiatky na tomto archeologickom nálezisku. Máme na to celé doobedie, pokiaľ sa nevydáme do centra Selcuku.

Selçuk - každoročne sa tu v januári odohráva šampionát v ťavích súbojoch. Tieto zápasy sú čisto tureckou záležitosťou, pozostatok kultúry ťavích karaván, ktoré prechádzali po Hodvábnej ceste dnešným Tureckom. Ich história siaha približne do 4.storočia pred našim letopočtom. Zápasy sú tŕňom v oku ochrancom zvierat, nie sú však krutým zápasom ako napríklad býčie zápasy v Španielsku. Pri týchto zápasoch sa využívajú prirodzené inštinkty ťavích samcov a sú kontrolované rozhodcami. Preto sa festival odohráva iba počas zimného obdobia, doby párenia tiav, kedy samce prirodzene bojujú o priazeň samíc.

Deň pred samotným šampionátom sa v meste odohráva prehliadka zúčastnených bojovníkov. Je to ako u nás na jarmoku, kde sú stánky, živá hudba a na námestí sa predvádzajú vo svojom najvyberanejšom „drese“ ťavie samce. Po prehliadke sa odohráva súťaž krásy. Žiadne dievčatá, ale opäť ťavy. Keď si každý vyberie svojho favorita, odchádzajú ťavy do svojich stajní, aby si oddýchli pred nasledujúcim dňom. Prechádzajú mestom a pohľad na túto nádherne vyzdobenú karavánu je unikátny. Ideme si aj my oddýchnuť, aby sme boli na druhý deň svieži. Oddýchnite si v tradičných kúpeľoch hammam, alebo len tak pri prechádzke po pláži. Nezabudnite, že je tu 10°C.

deň 3 - 3 -

Dnes je veľký deň. Doobeda sa z hotela prevezieme alebo prejdeme (podľa vzdialenosti hotela) k aréne, kde sa zápasy budú odohrávať. Doprostred arény privedú dvoch samcov (Tülu) ktorí sú práve v ruji. Cítia ostatných samcov a toto ich tak rozvášni, že sa pustia do súboja. Pretláčajú sa krkmi, udierajú hlavou a snažia sa jeden druhého zraziť k zemi. Akonáhle sa to jednému z nich podarí, je víťazom. Druhou možnosťou je, že sa slabší Tülu vzdá a tým pádom prehrá. V prípade, že by si mali ublížiť, sú tu asistenti, ktorí ich od seba oddelia. Sú príliš vzácne a drahé, aby sa zranili. Každý súboj trvá približne 3-7 minút a celkovo sa v tento deň zúčastňuje šampionátu okolo 100 samcov. Toto je najväčší festival a práve sem prichádza približne 10.000 návštevníkov. Neprebiehajú tu stávky, nie je to tu ako na hokeji, alebo na boxe. Návštevníci sa sem prídu skôr pobaviť a stretnúť so známymi. Pokiaľ si neprinesú vlastný gril a jedlo, majú možnosť si tu sadnúť za veľké stoly a nechať sa obsluhovať a nosiť si jedlo a pitie. Je to spoločenská udalosť, kde je aj sprievodný program, tancuje sa, spieva sa, v stánkoch si môžte kúpiť syry, klobásky, chlieb a mnoho ďalšieho.

Najčastejšie sa tieto súboje organizujú v oblasti Egejského mora, v menšom meradle v oblasti Marmara a oblasti Stredozemného mora. Kedysi boli populárne po celom území dnešného Turecka. V dnešnej dobe je v celej krajine približne 1200 bojových samcov. Sú špeciálne šľachtené. Väčšinou sa jedná o kríženca jednohrbej a dvojhrbej ťavy, pričom tieto krížence rastú do väčšej váhy, čo je pri súboji dôležité. Taktiež bývajú v dobe ruje agresívnejšie voči sokom. Po skončení tohto jedinečného zážitku sa vyberieme späť do hotela.

deň 4 - 4 -

V prípade, že by v nedeľu bolo nepriaznivé počasie a festival by bol odložený na nasledujúci deň, máme pripravený tento záložný deň. V prípade, že sa v nedeľu festival odohrá, absolvujeme prehliadku historických pamiatok v okolí v pondelok. Ak to bude nevyhnutné, zmeníme program a pamiatky si pozrieme počas voľného dňa namiesto zápasov.

Neďaleko Efezu sa nachádza jeden z posledných zachovalých 7 divov sveta – Artemidin chrám. Veľa sa z neho nezachovalo, ale aj napriek tomu je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok v regióne. Nad Efesom a ďalšími pamiatkami sa v horách nachádza Dom Panny Márie, ktorý je považovaný za jedno z možných miest, kde strávila svoje posledné roky života. Podľa situácie naplánujeme program tohto dňa. V prípade, že sa uskutoční festival dnes, uvidíme časť z neho a až do odchodu na letisko strávime čas pri súbojoch.Popoludní odchod na letisko a odlet a prílet domov.


Cena zahŕňa

Ubytovanie v 3*-4* hoteli pri Selcuku

Všetku dopravu podľa programu

Polpenziu – raňajky a večere počas dní 2-3

Vstupné na festival a do pamiatok podľa programu

Miestne poplatky, dane a cestné poplatky

Slovenského sprievodcu

Najlepšie poistenie proti insolventnosti

Asistenčné služby

Cena nezahŕňa

Letiskové poplatky Výdavky osobného charakteru Prepitné šoférom, sprievodcom, nosičom batožiny a podobne Ostatná strava a nápoje Vstupné do atrakcií mimo program (múzeá, kúpele a podobne)


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -