Vyhľadávanie zájazdu

USA západ aktívneTermíny a ceny

USA západ aktívne

Prežite aktívnu dovolenku v TOP národných parkoch od Denveru po Los Angeles. Zaraftujte si na divokej rieke, kochajte sa výhľadmi v NP Arches, Monument Valley, Antelope Canyon, či Bryce. Rieka Colorado ako na dlani v hĺbke najslávnejšieho kaňonu na svete. Vyhráte v Las Vegas na ďalšiu dovolenku?

deň 1 - 1 -

Odlet a prílet do DENVERU v štáte Colorado. Mesto sa nachádza na rozhraní High Plains (Náhornej Planiny) a predhoria Rocky Mountains. Ak nám po pristátí a vyzdvihnutí batožiny ostane čas, prevezieme sa centrom mesta. Pozrieme sa na Capitol, sídlo Colorádskej vlády a guvernéra. Neďaleko sa nachádza Mile High Stadium, domov denverského tímu Broncos, ktorí hrajú americký futbal. Pred hlavným vchodom je známe súsošie bronkov – divokých koní. Odtiaľto už smerujeme na juh, do mestečka Cañon City, založeného počas zlatej horúčky v roku 1858. Teraz je východzím miestom pre návštevníkov do hôr na turistiku, lozenie po skalách a splav rieky Arkansas, ktorá oblasťou preteká.

deň 2 - 2 -

Dostaneme neoprény, vesty, základné školenie a začíname pádlovať okolo bývalých baníckych šiacht na zlato. Prúd vody nás unáša rýchlo a za chvíľu sa už pohupujeme na perejách s obtiažnosťou 3 až 4 stupne. Zaručený zážitok pre celú rodinu! Rieka Arkansas je v tejto časti jedným z najpopulárnejších raftingov v USA. Podľa aktuálneho stavu náš raftingový partner vyberie najideálnejší úsek rieky. Tí, čo na raftin nepôjdu sa prejdú po príjemnom mestečku a navštívia most ponad Royal Gorge. Popoludní smerujeme cez hory do bývalého baníckeho mesta Leadville. Jedno z najvyššie položených miest v USA v nadmorskej výške 3.094 metrov nad morom. Zachovalo sa tu mnoho stavieb z doby, kedy sa tu ťažilo striebro. Mestečkom sa prehnali v tej dobe známe osobnosti, či už obchodníkov, alebo pištoľníkov ako bol dnes už málo známy Mart Duggan. Saloony, kovboji a Colorado Rockies. To nás čaká v mestečku uprostred hôr.

deň 3 - 3 -

Ráno nás pri Twin Lakes uchváti pohľad na Mt. Elbert, ktorý patrí medzi najvyššie hory krajiny. Táto oblasť je známa aj vďaka 100 míľovému ultramaratónu Leadville Trail 100, ktorý patrí medzi najnáročnejšie na svete, hlavne vďaka strmému terénu a nadmorskej výške. V roku 1992 tu mali svoj debut prirodzení bežci z mexického kmeňa Tarahumara. Venovala sa im aj McDougallova kniha, Stvorení pre beh. Cez Independence Pass sa dostaneme k Maroon Bells. Príjemná a nenáročná prechádzka k jazerám, ktorá bude ako raj pre fotografov. Tieto zábery patria medzi najznámejšie zo Skalistých hôr v Spojených štátoch. Stále sa nachádzame v oblasti, ktorú preslávilo lyžiarske stredisko Aspen, ktoré je vyhľadávané svetovými celebritami. Svojim domovom ho nazýva aj Kevin Costner. Neďaleko Aspenu po prvýkrát dnes stretneme rieku Colorado. Podvečer prekročíme hranice Colorada a Utahu a presunieme sa do Moabu, najatraktívnejšieho turistického centra východného Utahu. V mestečku sa nachádza množstvo typických amerických reštaurácií a my poznáme i kultúru miestneho stravovania.

deň 4 - 4 -

Nádherný národný park Arches, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie v USA. Jedinečné skalné oblúky, po ktorých je pomenovaný. Na utahských poznávacích značkách je vyobrazený jeden z nich. Zastavíme sa pri balansujúcich kameňoch a množstve ďalších fotogenických miest. Strávime tu celý deň a garantujeme, že z parku budete nadšení. V parku sa budeme presúvať autom, ale často i peši od ľahkých po ťažšie vychádzky. Určite nevynecháme najdôležitejšie „oblúky“. Začneme prechádzkou ku Delicate arch, ktorý je najfotografovanejším z celého parku. Pri Wolfe ranči si spravte zachádzku pár desiatok metrov ku skalným kresbám-petroglyfom, ktoré tu po sebe zanechali pôvodní obyvatelia kmeňa Ute. Na konci cesty je parkovisko s názvom Diablova záhrada. Záleží len od našej kondície a počasia, koľko tu toho zvládneme. Práve v tejto časti parku sa nachádza najviac oblúkov. Cestou späť sa ešte zastavíme pri ohromných skalných oknách a mohutnom dvojitom oblúku – Double Arch. Po celodennom objavovaní divov tohto parku nám dobre padne večera v jednej z reštaurácií. Dáte si rebierka, ťahané bravčové, alebo niektorý z bohatých šalátov?

deň 5 - 5 -

Opúšťame Moab, ale nie Utah. V tomto štáte je množstvo jedinečných parkov a prírodných pamiatok. Celú dovolenku by ste mohli stráviť len v tomto štáte a mali by ste neustále čo robiť. Prekročíme rieku Colorado a prvú zastávku si spravíme na mieste s názvom Moab Giants. Nie je to žiadny hokejový štadión, ale miesto, kde je vybudované súkromné múzeum venované bohatej prehistórii Utahu. V záhrade sú rozostavené modely dinosaurov, ktoré toto územie v minulosti obývali. Pokračujeme v našej ceste fascinujúcou krajinou, ktorá pôsobí nehostinne, ale aj napriek tomu je obývaná. V centrálnej časti štátu sa bezútešná krajina trošku zazelená a objavia sa lesy. Zastavíme sa pri najťažšom a pravdepodobne najväčšom žijúcom organizme na svete menom Pando a vysvetlíme si, čo/kto je to zač... Južná časť Utahu je úplne odlišná ako východná. Národný park BRYCE CANYON. U nás menej známy park, ktorý ale prekvapí a nadchne. Výhľady zhora, ale i prechádzky medzi nádhernými skalnými útvarmi čnejúcimi ako šípy do výšky. Veveričky sa nám budú motať medzi nohami. Toto miesto vyzerá v skutočnosti ešte lepšie ako na fotografiách. V spleti skalných špicov sa premotáme ako pred stáročiami pôvodní obyvatelia, Navajovia. Dokonale toto miesto poznali a dokázali sa nepriateľovi rýchlo ukryť, alebo zo zálohy ich napadnúť. Množstvo z týchto skalných útvarov je prepojená s indiánskymi príbehmi a rozprávkami.

deň 6 - 6 -

Arizona. Ďalší štát na našej ceste. Mestečko Page je rovnako ako aj kaňon Bryce na území kmeňa Navajo. Spravujú tu okolité prírodné zaujímavosti. Jednou z nich je Antelope kaňon (fakultatívny výlet, ktorý si viete doobjednať v naších doplnkových službách). Kaňon, ukrytý pod zemou, spojený s povrchom úzkou štrbinou cez ktorú preniká svetlo. Celá oblasť patrí miestnym indiánom, a tak nás budú v kaňone sprevádzať. Poznajú každý kút, každú štrbinu a kameň a ukážu Vám ako všetko odfotiť čo najlepšie. Poradia Vám, ako si nastaviť fotoaparát, alebo mobil pre dosiahnutie toho najlepšieho výsledku. Od vstupnej brány je to približne 10 minút nenáročnej chôdze. V samotnom kaňone je potrebné zvládnuť prejsť pár prírodných schodov z kameňa. Nič náročné, zážitok dokonalý. Vo vysokej sezóne môžu byť vstupy vypredané mesiace vopred. Pár desiatok kilometrov za Page sa nachádza ďalšia gýčovka. Je ňou Horseshoe Bend – Podkovový ohyb na rieke Colorado. Je to jedna z tých najznámejších fotografií rieky Colorado akú vôbec môžete nájsť. Len dve hodiny jazdy z Page a sme pri ďalšom prírodnom zázraku v rukách Navajov. Smerujeme do MONUMENT VALLEY, kde nenavštívime len najznámejšie skalné útvary USA, ale vnikneme hlbšie do kultúry miestneho indiánskeho kmeňa, ktorému park patrí. Tým starším sa pri pohľade na skalné útvary a krajinu vybaví reklama na cigarety Marlboro s kovbojom a gýčovým pozadím. Sme tu a strávime v Monument Valley dostatok času, aby sme si ho vychutnali.

deň 7 - 7 -

Opúšťame Monument Valley a nechávame ho za sebou rovnako ako Forest Gump vo filme, keď ho prestalo baviť behať od oceánu po oceán. Poznáme aj toto miesto. Okolo skaly a rovnomennej dedinky, Mexican Hat, sa presunieme do národného parku MESA VERDE (UNESCO), ktorý je domovom najväčšieho archeologického objavu v USA. Viac než 636 obydlí vytesaných priamo do skál a domurovaných na tých najnepravdepodobnejších miestach. Cliff Palace pochádza pravdepodobne z konca 12. alebo zo začiatku 13. storočia a slúžil počas nasledujúcich 100 rokov. Predchádzali tomu obydlia zo 6-7. storočia na vrchu „stolových hôr – mesa“. Kto to boli Anasaziovia? Odkiaľ prišli a kam sa podeli? Tu si o nich porozprávame viac. Pozrieme sa na ich fascinujúce obydlia a pozrieme si artefakty v malom múzeu. V prípade návštevy niektorých z obydlí, počítajte s chodením po schodoch a rebríkoch, keďže sa tieto obydlia nachádzajú z bezpečnostných dôvodov na útesoch a v skalných previsoch. Dnešný deň zakončíme v provinčnom mestečku Cortez.

deň 8 - 8 -

Z nášho hotela v Cortez je to len 45 minút na jedinečné miesto. Len tu sa stretávajú štyri štáty Spojených štátov amerických. FOUR CORNERS. Tu si doplníme zbierku „odfajknutých“ štátov o Nové Mexiko. Reálne po jeho území prejdeme niečo vyše jedného kilometra... Samotný monument má zaujímavú históriu. Je na mieste, kde boli stanovené hranice v roku 1850 až 1861 a je umiestnený na priesečníku poludníka 32 stupňov západne od Washingtonu a 37 rovnobežky. Ak by sa dnes stanovovali hranice a určoval tento priesečník, nachádzal by sa približne 551m na západ. Nič to ale nemení na tom, že toto miesto je výnimočné a ročne ho navštevuje obrovský počet turistov. Opustíme Nové Mexiko a vstúpime opäť do Arizony. Z okraja kaňona De Chelly sa pokocháme pohľadom na Pavúčiu skalu. Poponáhľame sa na diaľnicu č.40, ktorá kopíruje slávnu historickú Route66. Neďaleko mestečka Winslow, kúsok od diaľnice, pred 50.000 rokmi dopadol do púšte meteorit s priemerom približne 50 metrov. Vytvoril kráter s priemerom 1,2km a hĺbkou 170 metrov. My sa naň pozrieme z vyhliadky. Možno si tento pohľad pamätáte z filmu Starman. Kúpte si v obchodíku magnetku a príďte s ňou na okraj. Skúste s magnetom v prachu trošku „pobehať“ a možno sa Vám naň nalepí kúsok meteoritu. Ďalej kopírujeme 66-ku až do mesta Flagstaff, poprípade Williams. Obe mestečká sa nachádzajú na zvyškoch tejto slávnej cesty. Tu prespíme, aby sme mali silu na nasledujúci deň.

deň 9 - 9 -

GRAND CANYON a jeho južná časť je čerešničkou na torte našej cesty. Strávime tu celý deň. Bude to jeden z najkrajších pohľadov, aký ste v živote videli. Výhľady pri západe slnka sú nezabudnuteľné. Grand kaňon je niečo, čo v živote musíte vidieť. Mení sa v každom ročnom období, môžete tu zažiť vysoké teploty, alebo snehový poprašok v závislosti od ročného obdobia. Vždy je to ale dokonalý zážitok, či sa naň pozeráte z jeho okraja alebo z vrtuľníka. Každé má svoje. Po celodennom programe sa vrátime späť do nášho hotela a budeme spracovávať tento zážitok.

deň 10 - 10 -

Dnes je čas na fakultatívny hodinový prelet vrtuľníkom nad kaňonom, čo je zážitok na celý život a doporučujeme ho skutočne každému. Letisko vrtuľníkov sa nachádza hodinu jazdy z hotela. Po absolvovaní letu sa cez Williams vrátime na cestu č.40. Presun do Las Vegas - mesta zábavy a hazardných hier. Naša cesta vedie okolo jedného stavebno-technického zázraku – Hooverovej priehrady. Zastavíme sa na vyhliadke a prejdeme sa po priehradnom múre. Pozrite sa do hĺbky 220 metrov na rieku Colorado, ktorú sme na našej ceste už toľkokrát videli. Opäť je iná. Práve na tomto mieste na jazere Mead si uvedomíme dopad dnešného hospodárenia s vodou. Prejdeme sa po moste, ktorý bol otvorený len nedávno, aby tak odľahčil dopravu, ktorá dovtedy prechádzala po priehradnom múre. Ak by ste použili betón zo stavby, postavili by ste 120 cm široký chodník okolo rovníka.

Prichádzame do Las Vegas – Mesta hriechu. Budete odpočívať na hoteli alebo si večerné mesto parádne užijete? Pozriete si jedno z mnoha vystúpení Cirque du Soleil, ktoré sa hrá jedine tu, show najväčšieho mága všetkých čias - Davida Copperfielda, alebo jeho konkurenta Chrisa Angela? Mnohé spevácke hviezdy tu majú dlhoročné kontrakty a máte šancu tu zažiť niektorý z nich. V minulosti tu spievali slávne osobnosti ako Frank Sinatra, Rod Stewart, Celine Dion, Britney Spears... Na koho sa pôjdete pozrieť Vy?

deň 11 - 11 -

Mesto sa radikálne zmení s nástupom denného svetla. Kasína sú v prevádzke 24 hodín, ale ostatný život je úplne iný. Strip sa mení na nákupné centrum a ľudia sa tu len tak prechádzajú a míňajú peniaze. Vstúpte do vnútra hotela/kasína a nevidíte rozdiel oproti predošlému večeru. Mesto ponúka aj denné vyžitie a množstvo atrakcií. Prejdite si viaceré kasína a obdivujte, čo architekti a stavitelia dokázali a s akými nápadmi prišli aby prilákali návštevníkov dnu. Nájdete zatočené eskalátory? Kto bude viac kričať na horskej dráhe? Trúfnete si na bleskový výťah na veži Stratosphere? Alebo si zarobíte v kasíne na ďalšiu dovolenku? Skočte si na nákupy do outletov. Máte na výber sever, alebo juh... Akonáhle sa zotmie, mesto sa rozsvieti a je tu to pravé Vegas. Prechádzka po večernom Stripe je povinná, rovnako ako aj zhliadnutie fontán pred kasínom Bellagio. Pozrite sa na výbuch sopky pred kasínom Mirage a vyvezte sa na vysvietenú Eifelovu vežu. Svetelný lúč z kasína Luxor je vidieť aj vo vesmíre z výšky 400km. Ak sa chcete pozrieť, kde to všetko začalo, vyberte sa do starého Las Vegas, na Fremont street. Tu vytvorili konkurenciu Stripu, Fremont street experience. 800 metrový úsek ulice je zastrešený a na strope je viac ako 12 miliónov LED žiaroviek, ktoré večer každú hodinu robia svetelno-hudobnú show trvajúcu 5 minút. Okrem toho sú tu každý deň 2-3 živé koncerty na pódiách a množstvo pouličných umelcov. Celú ulicu môžete vidieť aj z polohy „na Supermana“ zo ziplinu. Las Vegas je skutočne mesto, kde sa nikdy nebudete nudiť.

deň 12 - 12 -

Vyzabávaní a s množstvom ulovených zážitkov pokračujeme v našej ceste. Na jednej križovatke pri Amargosa valley stojí obchodík Area 51 Alien Center. Vstúpte dnu a pobavte sa. Približne 70km severovýchodne odtiaľto sa nachádza skutočné vojenské zariadenie Area 51, ktoré preslávili informácie o UFO a mimozemšťanoch. Čo sa na tejto základni odohralo sa nedozvieme. Základňu nie je možné zo zeme vidieť, je dokonale ukrytá v horách. My však vstúpime do Kalifornie a na miesto s odstrašujúcim menom. Údolie smrti. V skutočnosti tu neumrel nik , kvôli komu by miesto dostalo toto meno. Je to ale nehostinné miesto, najnižšie položené v severnej Amerike. Zastavíme sa na miestach ako je Zabriskie Point, ktoré dalo meno aj jednému známemu filmu z roku 1970. Tu si porozprávame históriu Dead valley. Vstúpime do samotného údolia až na jeho najnižšie miesto, Badwater. Pozrieme sa zblízka a prejdeme sa po soľnej kruste, ktorá toto miesto pokrýva, pretože stojíme na dne vyschnutého slaného jazera. Ďalšou zastávkou budú pieskové duny Mesquite Flat. Prejdeme sa po piesku a národný park opustíme západnou bránou aby sme sa napojili na diaľnicu č.40 vedúcu do mesta s pôvodným názvom El Pueblo de Nuestra Senora La Reina de los Angeles los Rio Porciunculo. Bolo založené na konci 17. storočia. Ako vyzerá dnes?

deň 13 - 13 -

Los Angeles: v centre starej štvrte sa najeme v mexickom štýle. Z Puebla sa prejdeme k starej radnici, ktorá si zahrala v niekoľkých známych filmoch a seriáloch. Prezrieme si stavbu koncertnej haly Walta Disneyho a operu, ktorú riadi Placido Domingo. Na mesto sa pozrieme z nadhľadu z Griffithovho observatória, do ktorého sa oplatí aj nazrieť. Okrem výhľadu na široké okolie a centrum L.A. je odtiaľto i krásny záber na známy nápis Hollywood. Samozrejme sa zastavíme i na samotnom Hollywood bulvári. Známe miesta s hviezdami slávnych na chodníku, ktorý musí vidieť každý, kto do L.A. príde. Odtlačky rúk i nôh pred Graumanovým čínskym divadlom a množstvo postáv preoblečených za Michaela Jacksona, Jacka Sparrowa, alebo Mickey Mousea. Prevezieme sa cez Beverly Hills až na jednu z najdrahších ulíc sveta - Rodeo Drive. Vyfotíme sa pri známom nápise, prejdeme sa po Rodeo Drive a nahliadneme i do obchodíkov, či neuvidíme niektorú filmovú hviezdu. Z Beverly Hills to už nemáme ďaleko na pláž Santa Monica. Tu končí i Route 66. Neďaleko je promenáda s množstvom reštaurácií a obchodíkov. Vychutnáme si tu záver dňa a dáme si večeru podľa vlastného výberu. Bude to pizza, sushi, alebo steak?

deň 14 - 14 -

Dnes sa rozlúčime s Amerikou a odlietame domov. Táto cesta bola trochu netradičná, ukázala nám však jedinečné miesta západu USA a my sme tak mohli spoločne uloviť množstvo zážitkov.

deň 15 - 15 -

Prílet domov


Cena zahŕňa

13 x ubytovanie v izbách pre dve osoby vo vybraných 3* hoteloch strednej triedy Viac o ubytovaní - tu.

vstupné do národných parkov 

privátnu dopravu

letiskové transfery v USA

sprievodcu

cestné poplatky

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ESTA, vstupné do pamiatok a atrakcií, rafting na rieke Arkansas, let helikoptérou, antelope canyon, resort fee v hoteloch (poplatky za Wi-Fi, telefonáty, posilňovňu atď.), vratný depozit za izby.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -