Vyhľadávanie zájazdu

USA - západTermíny a ceny


Žiadnu inú časť našej planéty nepoznáme tak podvedome ako západ USA. Všetko však treba vidieť naživo. Oblasti divokého západu, ktoré preslávili westerny, moderné mestá, o ktorých každý deň počúvame v správach, miesta, ktoré poznáme z filmov, to je USA západ. Predovšetkým sú to však nekonečné úseky nádhernou krajinou, kde sa cítite ako v románoch Kerouaca a máte čas premýšľať, prečo práve v tomto dosť tvrdom regióne naša civilizácia robí obrovské pokroky.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy na cestu za najkrajšou americkou prírodou. Prílet do Mesta anjelov do LOS ANGELES. Kontrola na LAX a vstupujeme do mesta, ktoré žije svoj americký sen. Už vo vzduchu je niečo pohodového. Mesto večného leta. Aklimatizácia na časový posun a začíname.

deň 2 - 2 -

Mesto s originálnym názvom „El Pueblo de Nuestra Senora La Reina de los Angeles los Rio Porciunculo“ bolo založené na konci 18. storočia. V centre starej štvrte sa naraňajkujeme v mexickom štýle. Z Puebla sa prejdeme k slávnej radnici, ktorá si zahrala v niekoľkých známych filmoch a seriáloch, pozrieme si stavbu koncertnej haly Walta Disneyho a operu, ktorú riadil Placido Domingo. Na mesto sa pozrieme z nadhľadu z Griffitovho observatória. Okrem výhľadu na široké okolie a downtown LA je odtiaľto aj krásny pohľad na známy nápis „Hollywood“. Samozrejme sa zastavíme aj na samotnom Hollywood bulvári. Známe miesto s hviezdami slávnych na chodníku, odtlačky rúk a nôh pred Graumanovym čínskym divadlom a množstvo postáv prezlečených za Michaela Jacksona, Jacka Sparrowa alebo Mickeyho Mousa. Po „hviezdnom“ obede sa prevezieme cez Beverly Hills až na jednu z najdrahších ulíc sveta – Rodeo Drive. Odfotíme sa pri známom nápise, prejdeme sa po Rodeo Drive a nahliadneme do obchodíkov, či v ňom uvidíme niektorú z hviezd. Z Beverly Hills to už nemáme ďaleko na Santa Monica Beach. Pláž je známa z Pobrežnej hliadky, nájdete tu zábavné mólo a jeden z koncov, alebo začiatkov, slávnej cesty Route 66. Neďaleko je promenáda s množstvom reštaurácii a obchodíkov. Tu si vychutnáme záver dňa a dáme si večeru podľa vlastného výberu. Bude to steak, sushi alebo cheesecake?

deň 3 - 3 -

Dnes nás čaká presunový deň. Z Los Angeles sa po ceste č.101 dostaneme do Santa Barbary. Miestne letovisko s príjemnou architektúrou a nádherne vyzdobenou budovou súdu, z ktorej sa pozrieme na okolie z vtáčej perspektívy. Prejdeme sa po mestečku, dáme si kávu a pomaličky odchádzame do Solvangu, mestečka, ktoré by ste tu nečakali. Boli ste v Dánsku? Ak nie, máte náhradu tu v Kalifornii. Solvang je dánska enkláva tu v Novom svete. Andersenove múzeum, socha Malej morskej víly a úžasné dánske pekárne. Za hranicou mestečka sa nachádza oblasť vinohradov, ktorá začína mať podobné meno ako slávne Napa Valley pri San Franciscu. Na konci cesty nás čaká San Francisco, mesto kopčekov a Golden Gate Bridge.

deň 4 - 4 -

Dnešok sa bude odvíjať od počasia. Podľa aktuálneho stavu sa vydáme k mostu GOLDEN GATE alebo do mesta. Prejdeme sa k radnici, kde sa vydala Marilyn Monroe za Joea DiMaggia, na Market street, Union square a do Chinatownu. Cestou sa budeme vyhýbať známym „električkám“, ktoré sú v skutočnosti pozemné lanovky a nahliadneme do ich múzea. Samozrejme sa budeme chcieť na tejto najväčšej atrakcii mesta aj previezť. Zídeme k prístavu, kde sa nachádza aj známe mólo č.39. Na tomto móle je množstvo obchodov so suvenírmi, ponožkami, reštaurácii a hlavná atrakcia – uškatce. Tie sa tu vyvaľujú už desaťročia a sú na oči zvedavcov zvyknutí. Neďaleko sa nachádza najkľukatejšia ulica na svete, známa z množstva fotografii a filmov. Za mestom sa nachádza ikona mesta, Golden Gate Bridge. Prevezieme sa po ňom na druhú stranu, vyvezieme sa na vyhliadky a urobíme zaujímavé fotky, či už s typickou hmlou, alebo bez nej. Štvrť Castro je známa svojou gay komunitou, barmi a zábavnými podnikmi. Mesto bolo v 60-tych rokoch centrom hnutia hippies a pozostatky tu je stále možné vidieť. San Francisco má úžasnú atmosféru a právom patrí medzi najkrajšie mestá USA.

deň 5 - 5 -

Skorý ranný odchod smerom k národnému parku YOSEMITE. Budeme prechádzať krajinou sadov a polí, až do predhoria Sierra Nevada. Krajina sa začne dvíhať a začne pribúdať množstvo stromov. Tento národný park je raj pre horolezcov a jeho hlavné údolie je jedným z najnavštevovanejších prírodných pamiatok USA. Svetoznáme skaly El Capitan a Halfdome budeme mať ako na dlani z mnohých vyhliadok. Prejdeme sa pod najvyšší vodopád Yosemite, ktorý má výšku 740 m. Park je domovom množstva druhov zvierat, medzi ktoré patrí rys, vlk, medveď, jeleň a mnohé ďalšie. Budeme mať na niektoré z nich šťastie? Park prejdeme po hlavných vyhliadkových trasách a keď sa dostaneme opäť na rovinu, ocitneme sa v meste Fresno, kde si dáme večeru a prespíme.

deň 6 - 6 -

Kontrastom je púšť MOJAVE DESERT a opustené banícke mestečko CALICO TOWN, v ktorom zastal čas a zmizli ľudia. Večer príchod do mesta večnej zábavy a hriechu, To je LAS VEGAS. Už z diaľky svieti a ukazuje svoju polohu. Mesto, ktoré nedávno vzniklo doslova z nuly a ako fénix vstalo z púšte. Je to gýč? Je. Páči sa vám? Páči. Namiešaná zábava, pastva pre očí, megahotely, kasína, prisťahovalci...no proste Sin City!

deň 7 - 7 -

Dnes máme čas si trošku prispať, ale je škoda márniť čas na hotelovej izbe. Vegas je plné lákadiel. Kasína sú v prevádzke 24 hodín denne a každé ponúka iné atrakcie. V New Yorku je výborná horská dráha, v Cirkus Cirkus pravidelné cirkusové show, môžete sa pozrieť na Strip z Eifelovej veže alebo ísť na nákupy do jedného z obľúbených nákupných centier. Väčšina kasín ponúka na obed švédske stoly alebo si dáte niečo v bezpočetných fast foodoch? Keď sa opäť zotmie, mesto ožíva iným spôsobom. Pôjdete sa pozrieť do Downtown na Fremont street experience? Je to konkurencia Stripu a nájdete tu 600m dlhý Zipline, tri pódiá so živými vystúpeniami každý večer a jedinečnú svetelnú show, ktorá žiari nad prestrešenou ulicou každú hodinu. Vegas je známe aj svojimi jedinečnými show. Cirque du Soleil tu má osem stálych scén, David Coperfield a Rod Stewart tu vystupujú už niekoľko rokov. To isté Celine Dion a Britney Spears. Každý večer sú tu desiatky ďalších možností, ako sa zabaviť. Las Vegas je iba jedno.

deň 8 - 8 -

Perla Arizony GRAND CANYON. Najhlbší kaňon na svete, hra svetla a farieb, prejdeme sa po západnej rímse a fantastickom sklenom moste Skywalk (fakultatívne) a dosýta si vychutnáme neopakovateľné výhľady na jeden z najkrajších prírodných úkazov našej planéty. Budeme prechádzať aj mostom ponad slávnu Hooverovu priehradu, ktorá bola vo svojej dobe najväčšou priehradou na svete.

deň 9 - 9 -

Z hlavného mesta zábavy odchádzame do prírody. Prvý národný park v Utahu je Zion. Uzavreté údolie lemované skalami s množstvami turistických chodníkov. Po niektorých z nich sa podľa možností prejdeme a vychutnáme si nádherné scenérie, ktoré ponúkajú. Národný park patrí medzi najpopulárnejšie v Utahu a v USA vôbec. Podľa kondície skupiny si zvolíme túru alebo prechádzku. Či už to bude príjemná a nenáročná prechádzka k Emerald Pool, alebo náročnejšia 8,7 kilometrová túra na asi najznámejšiu vyhliadku na park Angels Landing. Prevýšenie na 4,35 kilometroch je 453m. Bežný turista toto dokáže zvládnuť. Po niektorej z túr alebo prechádzok sa osviežime v niektorom zo zariadení vybudovaných v parku. Vrátime sa k autu a pokračujeme v našej ceste. Cestou zo Zionu budeme prechádzať geologicky unikátnou krajinou z navrstvených hornín, hrajúcich všetkými farbami červenej a hnedej. Za východnou bránou Zionu je na pravej strane farma, kde chovajú bizóny. Vo voľnej prírode sa už vyskytujú iba v zopár parkoch USA a Kanady. Prechádzame príjemnou a zelenou krajinou, na rozdiel od púšte, kde sme strávili posledné 3 dni. Podvečer prídeme k národnému parku Bryce Canyon.

deň 10 - 10 -

Tu sa príroda vyzabávala a pripravila bludisko z pieskovca. Toto miesto už dávno pred prvými bielymi osadníkmi obýval okrem iných aj indiánsky kmeň Navajo. Okrem úžasného výhľadu na skalné veže budeme mať možno šťastie na divé zvery. Často tu vídame jedinú severoamerickú "antilopu" vidloroha, jelence a s veľkým šťastím aj medveďa. Prejdeme viacero vyhliadok, pretože pohľad na kaňon sa s meniacim sa uhlom radikálne obmieňa. Dnes máme dostatok času na prechádzku v tomto skalnom bludisku. Chodník Navajov je nenáročný a veľmi pekný. V roztodivných skalných útvaroch hľadajte postavy a zvieratá tak, ako ich videli Navajovia a vytvorili k nim legendy. Jedna z legiend kmeňa Paiute hovorí o duchovi kojota, ktorý premieňal ľudí na skaly. Pôvodní indiáni volajú tieto skaly "Červené tváre" - Anka-ku-was-a-wits. Po tom, ako si dosýta užijeme tohto prírodného zázraku sa okolo obeda vydáme na juh. Prejdeme mestečkom Kanab a ďalej už bude len ojedinelé osídlenie a divoká príroda. Prídeme na most ponad Marble canyon, ktorým preteká rieka Colorado. Za mostom to máme už iba 40 míľ do mestečka Page. Deň zakončíme dobrou večerou a noc strávime v mestečku Page, ktoré je centrom turizmu.

deň 11 - 11 -

Dnes navštívime viacero miest známych z fotografií. Horseshoe bend je asi najfotografovanejší ohyb rieky Colorado a nachádza sa iba 10 minút jazdy od mestečka Page. Neďaleko na opačnom konci mesta sa nachádza aj fotogenický Antelope canyon. Voda tu vytvorila neuveriteľné scenérie do červeného pieskovca. Antelope canyon je najfotografovanejší kaňon na svete a právom ( fakultatívna návšteva). Správcami tohto prírodného úkazu sú miestni obyvatelia kmeňa Navajo. Skupinky turistov sem vstupujú s miestnymi indiánskymi sprievodcami a snažia sa spraviť tie najkrajšie fotky. Nechajte si od nich poradiť, pomôžu Vám s nastavením fotoaparátu alebo smartfónu, aby ste mali čo najlepší výsledok. Ako budete prechádzať tiesňavou, budú Vás upozorňovať na jednotlivé útvary a z akého uhla ich odfotiť pre najlepší efekt. Zaručene budete z tohto miesta unesení. Z Page sa po pohodlnej ceste za 2,5 hodiny dostaneme do národného monumentu – Monument Valley taktiež v správe Navajov. Skalné útvary sú známe z reklám na tabakové produkty jednej značky a westernov. Vstúpime medzi tieto skalné útvary známe ako "bute". Prevezieme sa pomedzi tie najznámejšie a spravíme si svoje reklamné fotky s krabičkou cigariet, alebo bez nej. Zapadajúce slnko nám poskytne perfektné mäkké svetlo a skaly budú vrhať krásne tiene. Takto ste si to predstavovali? Dnešnú noc strávime v niektorom z neďalekých mestečiek.

deň 12 - 12 -

Ráno odchod z oblasti Monument valley. Dnes sa vyberieme do jednej z najnavštevovanejších prírodných atrakcií USA – Kaňon de Chelly. Stále sa nachádzame na území národa Navajo, ale zanechali tu stopy aj Anasaziovia, ktorých preslávili pamiatky v Mesa Verde. V kaňone de Chelly sa taktiež nachádzajú skalné obydlia tohto strateného kmeňa. Podľa možností skupiny môžme zostúpiť na dno kaňona a pozrieť sa na anasazijské skalné paláce zblízka. Najznámejšou a najfotografovanejšiu skalou je Spider Rock, 229 metrov vysoká skalná ihla. Z tejto vyhliadky si to namierime na diaľnicu č.40, ktorá v tejto časti kopíruje slávnu historickú Route 66. V mestách Winslow a Flagstaff sa zachovali aj pôvodné časti cesty a určite sa po nej prevezieme. Je to legenda a dôležitá súčasť histórie USA. Niekoľko krát za rok sa tu organizujú rallye alebo iba pokojné jazdy veteránov a so šťastím ich tu stretneme.

deň 13 - 13 -

Z Flagstaff je to iba 44 míľ (70km) k jedinečnému útvaru. Nachádza sa tu kráter po meteorite, ktorý tu dopadol približne pred 50.000 rokmi. 1,5 km priemer a 3,5 km obvod. To sú základné údaje, ktoré Vám napovedia, ako tento kráter vyzerá. NASA tu robí testy lunárnych a marsových vozidiel a bolo tu natočených množstvo dokumentov a filmov. Z krátera a Flagstaffu vyrážame smerom na juh a o pár desiatok míľ vstupujeme do kráľovstva červených skál. Mestečko Sedona je pomenované po manželke prvého poštára a je usadené pod horami z červeného pieskovca. V dávnejšej minulosti boli domovom rôznych kmeňov pôvodných obyvateľov, vrátane u nás tak populárnych Apačov. Táto skalná kulisa a pokojná atmosféra vyslúžila Sedone niekoľkokrát titul najkrajšieho mesta USA. Ocitla sa tak na zozname s mestami ako Washington, Savanah a Chicago. Prejdeme sa po uliciach a budeme vychutnávať pokoj a nádherné farby odrážajúceho sa slnka od pohoria Red Rock. Doprajeme si kávičku na hlavnej ulici a vstúpime do skalného mesta Red Rock State Park. Na okolí je vybudovaných niekoľko desiatok turistických chodníkov rôznych obtiažností. Zastavíme sa v turistických informáciách, kde nám odporučia tie najlepšie práve pre nás. Po čase strávenom v Sedone a okolitých horách sa cez územie Apačov dostaneme do najväčšieho a hlavného mesta Arizony, Phoenix. Je jediným hlavným mestom samotného štátu spomedzi 50 štátov USA s počtom obyvateľov nad 1 milión. Mesto sa neustále rozrastá a je centrom hi-tech spoločností. Prelína sa tu história osídľovania západu a moderná architektúra.Väčšina štátov USA má hlavné mestá menšie mestečká, vychádzajúce z histórie, Phoenix je jednou z mála výnimiek. Samotné mesto má približne 1,7 milióna obyvateľov, celá metropolitná oblasť až 4,9 milióna a je 11 najväčšou aglomeráciou v USA. Mesto bolo založené v roku 1867 ako centrum poľnohospodárstva Arizonského teritória. Mesto je v dnešnej dobé známe svojou kultúrnou stránkou. V roku 1937 sa sem presťahoval známy architekt Frank Lloyd Wright, ktorý tu vytvoril viacero svojich diel. Vďaka prisťahovalcom je tu obrovský výber reštaurácií rôznych kuchyní sveta. Prevláda tu však hispánska a mexická kuchyňa, keďže mesto sa nachádza na okraji Sonorskej púšti, ktorá na juhu hraničí s dnešným Mexikom. Dnešnú noc strávime v tomto meste.

deň 14 - 14 -

Dnes nás už čaká iba transfer na letisko a odlet domov. Lúčime sa s Arizonou a USA s tými najkrajšími zážitkami.

deň 15 - 15 - Prílet.


Cena zahŕňa

13 x ubytovanie v izbách pre dve osoby vo vybraných hoteloch strednej triedy Viac o ubytovaní - tu.

privátnu dopravu

letiskové transfery v rámci USA

vstupné do NP Yosemity

vstupné do NP Zion

vstupné do NP Bryce Canyon

sprievodcu

cestné poplatky

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ESTA, stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií, resort fee v hoteloch (poplatky za Wi-Fi, telefonáty, posilňovňu atď cca od 4 do 55 usd/1 izba/1noc).


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -