Vyhľadávanie zájazdu

USA - západTermíny a ceny

USA - západ

Žiadnu inú časť našej planéty nepoznáme tak podvedome ako západ USA. Všetko však treba vidieť naživo. Oblasti divokého západu, ktoré preslávili westerny, moderné mestá, o ktorých každý deň počúvame v správach, miesta, ktoré poznáme z filmov, to je USA západ. Predovšetkým sú to však nekonečné úseky nádhernou krajinou, kde sa cítite ako v románoch Kerouaca a máte čas premýšľať, prečo práve v tomto dosť tvrdom regióne naša civilizácia robí obrovské pokroky.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy na cestu za najkrajšou americkou prírodou. Prílet do mesta anjelov, do LOS ANGELES. Vstupujeme do priestoru, ktorý žije svoj americký sen. Už vo vzduchu je niečo pohodového. Mesto večného leta. Aklimatizácia na časový posun a začíname.

deň 2 - 2 -

Mesto s originálnym názvom „El Pueblo de Nuestra Senora La Reina de los Angeles los Rio Porciunculo“ bolo založené na konci 18. storočia. V centre starej štvrte sa naraňajkujeme v mexickom štýle. Z Puebla sa prejdeme k slávnej radnici, ktorá si zahrala v niekoľkých známych filmoch a seriáloch, pozrieme si stavbu koncertnej haly Walta Disneyho a operu, ktorú riadil Placido Domingo. Na mesto sa pozrieme z nadhľadu z Griffitovho observatória. Okrem výhľadu na široké okolie a Downtown LA je odtiaľto aj krásny pohľad na známy nápis „Hollywood“. Samozrejme, zastavíme sa aj na samotnom Hollywood bulvári. Známe miesto s hviezdami slávnych na chodníku, odtlačky rúk a nôh pred Graumanovym čínskym divadlom a množstvo postáv prezlečených za Michaela Jacksona, Jacka Sparrowa alebo Mickeyho Mousa. Po „hviezdnom“ obede sa prevezieme cez Beverly Hills až na jednu z najdrahších ulíc sveta – Rodeo Drive. Odfotíme sa pri známom nápise, prejdeme sa po Rodeo Drive a nahliadneme do obchodíkov, či v nich uvidíme niektorú z hviezd. Z Beverly Hills to už nemáme ďaleko na Santa Monica Beach. Pláž je známa z Pobrežnej hliadky, nájdete tu zábavné mólo a jeden z koncov/začiatkov slávnej cesty Route 66. Neďaleko je promenáda s množstvom reštaurácií a obchodíkov. Tu si vychutnáme záver dňa a dáme si večeru podľa vlastného výberu. Bude to steak, sushi alebo cheesecake?

deň 3 - 3 -

Z Los Angeles sa po ceste č.101 dostaneme do Santa Barbary. Miestne letovisko s príjemnou architektúrou a nádherne vyzdobenou budovou súdu, z ktorej sa pozrieme na okolie z vtáčej perspektívy. Prejdeme sa po mestečku, dáme si kávu a pomaličky odchádzame do Solvangu - mestečka, ktoré by ste tu nečakali. Boli ste v Dánsku? Ak nie, máte náhradu tu v Kalifornii. SOLVANG je dánska enkláva tu v Novom svete. Andersenove múzeum, socha Malej morskej víly a úžasné dánske pekárne. Za hranicou mestečka sa nachádza oblasť vinohradov, ktorá začína mať podobné meno ako slávne Napa Valley pri San Franciscu. Na konci cesty nás čaká San Francisco, mesto kopčekov a Golden Gate Bridge.

deň 4 - 4 -

GOLDEN GATE a prehliadka mesta. Prejdeme sa k radnici, kde sa vydala Marilyn Monroe za Joea DiMaggia, na Market Street, Union Square a do Chinatownu. Cestou sa budeme vyhýbať známym električkám, ktoré sú v skutočnosti pozemné lanovky, a nahliadneme do ich múzea. Samozrejme, budeme sa chcieť na tejto najväčšej atrakcii mesta aj previezť. Zídeme k prístavu, kde sa nachádza aj známe mólo č. 39. Na tomto móle je množstvo obchodov so suvenírmi, reštaurácií a hlavná atrakcia – uškatce. Tie sa tu vyvaľujú už desaťročia a sú na oči zvedavcov zvyknutí. Neďaleko sa nachádza najkľukatejšia ulica na svete známa z množstva fotografii a filmov. Za mestom už na nás čaká ikona mesta - Golden Gate Bridge. Prevezieme sa po ňom na druhú stranu, vyvezieme sa na vyhliadky a urobíme zaujímavé fotky, či už s typickou hmlou, alebo bez nej. Štvrť Castro je známa svojou gay komunitou, barmi a zábavnými podnikmi. Mesto bolo v 60. rokoch centrom hnutia hippies, centrum beatnikov a je to tu ešte stále cítiť. Legendárne kníhkupectvo Ferlinghettiho a beatnická kaviareň Vesuvio. San Francisco má úžasnú atmosféru a právom patrí medzi najkrajšie mestá USA.

deň 5 - 5 -

Skorý ranný odchod smerom k národnému parku YOSEMITE. Budeme prechádzať krajinou mandľových sadov až do predhoria Sierra Nevada. Krajina sa začne dvíhať, pribúdajú stromy. Tento národný park je raj pre horolezcov a jeho hlavné údolie patrí k najnavštevovanejším prírodným skvostom USA. Svetoznáme skaly El Capitan a Half Dome budeme mať ako na dlani. Prejdeme sa pod najvyšší vodopád Severnej Ameriky Yosemite, ktorý má výšku 740 m. Park je domovom množstva druhov zvierat, medzi ktoré patria rys, vlk, medveď, jeleň. Budeme mať na niektoré z nich šťastie? Park prejdeme po hlavných vyhliadkových trasách potom už Fresno, kde si dáme večeru a prespíme.

deň 6 - 6 -

Kontrastom k zeleni Yosemitov je púšť MOJAVE DESERT a opustené banícke mestečko CALICO TOWN, v ktorom zastal čas a zmizli ľudia. Večer príchod do mesta večnej zábavy a hriechu, To je LAS VEGAS. Už z diaľky svieti a ukazuje svoju polohu. Mesto, ktoré nedávno vzniklo, doslova, z nuly a ako Fénix vstalo z púšte. Je to gýč? Je. Páči sa vám? Páči. Namiešaná zábava, pastva pre očí, megahotely, kasína... Prosto Sin City!

deň 7 - 7 -

Dnes máme čas si trošku prispať, ale je škoda márniť čas na hotelovej izbe. Vegas je plné lákadiel. Kasína sú v prevádzke 24 hodín denne a každé ponúka iné atrakcie. V New Yorku je výborná horská dráha, v Cirkus Cirkus pravidelné cirkusové show, môžete sa pozrieť na Strip z Eiffelovej veže alebo ísť na nákupy do jedného z obľúbených nákupných centier. Keď sa opäť zotmie, mesto ožíva iným spôsobom. Pôjdete sa pozrieť do Downtown na Fremont Street Experience? Je to konkurencia Stripu a nájdete tu 600 m dlhý Zipline, tri pódiá so živými vystúpeniami každý večer a jedinečnú svetelnú show, ktorá žiari nad prestrešenou ulicou každú hodinu. Vegas je známe aj svojimi jedinečnými show. Cirque du Soleil tu má osem stálych scén, David Copperfield a Rod Stewart tu vystupujú už niekoľko rokov. To isté Céline Dion a Britney Spears. Každý večer sú tu desiatky ďalších možností, ako sa zabaviť. Las Vegas je iba jedno.

deň 8 - 8 -

Perla Arizony GRAND CANYON. Najhlbší kaňon na svete, hra svetla a farieb, prejdeme sa po západnej rímse a fantastickom sklenom moste Skywalk (fakultatívne) a dosýta si vychutnáme neopakovateľné výhľady na jeden z najkrajších prírodných úkazov našej planéty. Budeme prechádzať aj mostom ponad slávnu Hooverovu priehradu, ktorá bola vo svojej dobe najväčšou na svete.

deň 9 - 9 -

Z hlavného mesta zábavy odchádzame do prírody. Prvý národný park v Utahu je ZION. Uzavreté údolie lemované skalami s množstvami turistických chodníkov. Národný park patrí medzi najpopulárnejšie v Utahu a v USA vôbec. Čaká nás príjemná a nenáročná prechádzka k Emerald Pool. Pokračujeme v našej ceste. Za východnou bránou Zionu je na pravej strane farma, kde chovajú bizóny. Vo voľnej prírode sa už vyskytujú iba v niekoľkých parkoch USA a Kanady. Podvečer prídeme k národnému parku Bryce Canyon.

deň 10 - 10 -

BRYCE CANYON - tu sa príroda vyzabávala a pripravila bludisko z pieskovca. Toto miesto už dávno pred prvými bielymi osadníkmi obýval okrem iných aj indiánsky kmeň Navajo. Okrem úžasného výhľadu na skalné veže budeme mať možno šťastie na divé zvery. Často tu vídame jedinú severoamerickú antilopu vidloroha, jelence a s veľkým šťastím aj medveďa. Prejdeme viacero vyhliadok, pretože pohľad na kaňon sa s meniacim sa uhlom radikálne obmieňa. Chodník Navajov je nenáročný a veľmi pekný. V roztodivných skalných útvaroch hľadajte postavy a zvieratá tak, ako ich videli Navajovia a vytvorili k nim legendy. Jedna z legiend kmeňa Paiute hovorí o duchovi kojota, ktorý premieňal ľudí na skaly. Pôvodní Indiáni volajú tieto skaly Červené tváre - Anka-ku-was-a-wits. Prejdeme mestečkom Kanab, popri horách Vermillon k mostu ponad Marble Canyon, ktorým preteká legendárna rieka Colorado. 

deň 11 - 11 -

HORSESHOE BEND je asi najfotografovanejší ohyb rieky Colorado a nachádza sa iba 10 minút jazdy od mestečka Page. Neďaleko, na opačnom konci mesta, sa nachádza aj fotogenický ANTELOPE CANYON. Voda tu vytvorila neuveriteľné scenérie do červeného pieskovca (fakultatívna návšteva). Správcami tohto prírodného úkazu sú miestni obyvatelia kmeňa Navajo. Skupinky turistov sem vstupujú výlučne s miestnymi indiánskymi sprievodcami. Z Page sa po pohodlnej ceste dostaneme do slávneho MONUMENT VALLEY na hraniciach Arizony s Utahom. Prevezieme sa pomedzi tie najznámejšie skalné útvary sveta a spravíme si vlastné reklamné fotky. Zapadajúce slnko nám poskytne perfektné mäkké svetlo a skaly budú vrhať krásne tiene. Takto ste si to predstavovali? 

deň 12 - 12 -

Dnes sa vyberieme na unikátne miesto. Nachádza sa tu jeden z najlepšie zachovaných skamenelých lesov na svete. Predpokladá sa, že stromy boli počas obrovských záplav prinesené riekami až do týchto miest približne pred 60 miliónmi rokov. Tu boli pochované v hĺbke až niekoľko stoviek metrov a postupom času eróziou znovu prinesené na povrch. Uvidíme tu niekoľko kmeňov a kusov stromov voľne v prírode. V mestách Winslow a Flagstaff sa zachovali aj pôvodné časti cesty road 66 a určite sa po nich prevezieme. Je to legenda a dôležitá súčasť histórie USA.

deň 13 - 13 -

Vstupujeme do kráľovstva červených skál. Mestečko SEDONA je pomenované po manželke prvého poštára a je usadené pod horami z červeného pieskovca. V dávnejšej minulosti boli domovom rôznych kmeňov pôvodných obyvateľov, vrátane u nás tak populárnych Apačov. Táto skalná kulisa a pokojná atmosféra vyslúžila Sedone niekoľkokrát titul najkrajšieho mesta USA. Doprajeme si kávičku na hlavnej ulici a vstúpime do skalného mesta Red Rock State Park. Cez územie Apačov smerujeme do najväčšieho a hlavného mesta Arizony - PHOENIX. Prelína sa tu história osídľovania západu a moderná architektúra.  V roku 1937 sa sem presťahoval známy architekt Frank Lloyd Wright. Vďaka prisťahovalcom je tu obrovský výber reštaurácií rôznych kuchýň sveta. Prevláda tu však hispánska a mexická kuchyňa keďže mesto sa nachádza na okraji Sonorskej púšte, ktorá na juhu hraničí s dnešným Mexikom. 

deň 14 - 14 -

Dnes nás už čaká iba transfer na letisko a odlet domov. Lúčime sa s Arizonou a USA s tými najkrajšími zážitkami.

deň 15 - 15 - Prílet.


Cena zahŕňa

13 x ubytovanie v izbách pre dve osoby vo vybraných 3* hoteloch strednej triedy Viac o ubytovaní - tu.

privátnu dopravu 

letiskové transfery v rámci USA

vstupné do NP Yosemite

vstupné do NP Zion

vstupné do NP Bryce Canyon

sprievodcu

cestné poplatky

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ESTA, stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií, resort fee v hoteloch (poplatky za Wi-Fi, telefonáty, posilňovňu atď. cca od 4 do 55 usd/1 izba/1noc), vratný depozit za izby.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -