Vyhľadávanie zájazdu

Veľké južné dobrodružstvoTermíny a ceny

Veľké južné dobrodružstvo

deň 1 - PRAHA (VIEDEŇ) – PHOENIX: Odlet z Prahy do Phoenix, po prílete transfer do Tucson, nocľah.

deň 2 - KAKTUSOVÉ ZÁHRADY ARIZONY: Presun do rezervácie Arizona Sonora Desert Museum, kde žije 300 druhov zvierat vrátane tarantulí, štrkáčov a púm. Nasleduje peší výlet pravou záhradou kaktusov v NP Saguaro k pahorku Signal Hill. Nocľah v Tucson.

deň 3 - TOMBSTONE: MESTO MARŠALA ERPA: Ráno prejazd do Tombstone. Ako zázrakom sa ocitneme v dobách starého dobrého Divokého západu, kedy udatní pištoľníci s rukou rýchlejšou ako útok štrkáča bránili osadníkov pred banditmi. Poobede presun do Silver City. Toto mestečko vyrástlo vďaka objavom striebra. Prvé bane tu otvorili Španieli v roku 1804, ale okrem pár ton medi a predaja mimbreských Indiánov do otroctva toho už veľa nestihli. K životu sa mesto prebudilo v roku 1870, kedy na úpätí hôr Pinos Altos Mountains vyrástol stanový tábor a prospektor John Bullard tu založil striebornú baňu Silver City.

deň 4 - GILA CLIFF DWELLINGS: Ráno sa vydáme strmo nahor k rezervácii Gila Cliff Dwellings. Panenská príroda a nerušená samota sú jedným z dôvodov, prečo podniknúť cestu k vysokým Black Range. Druhým je skalné mesto ľudu Mogollon, ktorý ho opustil pred siedmymi storočiami. Medzi kamennými múrmi nás prepadne ťažoba minulých vekov a vráti späť o pár storočí, takže na chvíľu pocítime vôňu ohňa a započujeme kroky Indiánov. Cestou do Alamogorda skúsime zastaviť na základni White Sands Missile Range na prehliadku vojenského múzea (ak bude otvorené). Exponáty stoja za pozretie. Srmtonosná raketa Pershing, protiraketový systém Patriot či replika atomovej bomby "Fat Man". A za pýchu areálu je považovaná raketa V-2, s ktorou nacisti terorizovali Londýn. Jej konštruktér - Werner von Braun - pracoval po vojne pre Američanov a je považovaný aj za otca amerického raketového priemyslu. Alternatívne návšteva vinice Heart of the Desert, kde ochutnáte nielen "pekné" novomexické víno ale aj skvelé pistácie.

deň 5 - BIELE PIESKY: Pod siluetou pohoria Andres nás čakajú belostné duny rezervácie White Sands - Biele piesky. Žiarivo bielu farbu má na svedomí sadrovec, ktorý voda vymýva z hôr, púštne jazierko Lucero ukladá na dne a vietor roznáša na sever, kde ho usadzuje vo vlnách jemnučkého bieleho piesku. Prístupová cesta čoskoro zmizne pod jazykmi piesku a len istota, že vonku panuje horúčava k zadrhnutiu, borí ilúziu lyžiarskeho strediska. Z miesta Srdce pieskov - Heart of the Sands vyrážajú ľudia medzi duny po svojich. Na vlastnej koži a väčšinou na boso môžu vyskúšať príjemné šteklenie mikroskopických zrniek. Občas uvidíme i vrchy drobných palmičiek yucca, ktoré trčia z piesku ako ježury. Vo vzácnom tieni ich listov vyrážajú za potravou snehobiele jašterice. Biele líšky a na šedo sfarbené antilopy oryx opúšťajú svoje úkryty až v zapadajúcom slnku, kedy je maľba krajiny najkrajšia. Prejazd do Carlsbad, cestou prípadne návšteva pitoresknej oázy zelene Sitting Bull Falls.

deň 6 - CARLSBAD CAVERNS: CESTA DO STREDU ZEME: Návšteva jaskynného systému Carlsbad Caverns, ktorý je tak veľký, že by v jeho hlavnej sále zaparkoval Boeing 747. Peší zostup na dno jaskyne je pôsobivý - atmosférou porovnateľný s čítaním klasickej verneovky "Cesta do stredu zeme". Späť na povrch nás vyvezie výťah. Zastávka pri kamennej hradbe NP Guadalupe Mountains s najvyššou horou Texasu a zvyškami dostavníkovej stanice. Nocľah v Van Horn.

deň 7 - RIO GRANDE - TERLINGUA: Odchod do NP Big Bend po ceste El Camino del Rio - považovaná za najkrajšiu cestu v Texase. Krátka zastávka vo Fort Leaton, pred tým centrum výmenného obchodu medzi pioniermi a kmeňmi Apačov a Komančov. Následne zastávka v Lajitas, ktoré ďaleko od civilizácie a v tichej oáze rieky Rio Grande šokuje golfovými ihriskami a luxusnými hotelmi pre texaskú ropnú elitu. V roku 1915 tu bola umiestnená vojenská posádka, aby chránila osadníkov pred nájazdmi banditov mexického odpadlíka Pancho Villa. Príjazd do Terlingua, popoludní návšteva rovnomenného mestečka duchov, prípadne večera v štýlovom Starlight Theatre (nie je v cene). Nocľah v Terlingua alebo vnútri parku v Chisos Mountains Resort.

deň 8 - NP BIG BEND: Prehliadka NP Big Bend, prírodnej fantázie juhozápadného Texasu. Návšteva horskej oblasti The Basin, kaňonu Santa Elena a peší výlet k riečisku rieky Rio Grande, ktorá elegantne mizne medzi stenami kaňonov. Nakoniec sa budeme môcť aj vykúpať v teplých prameňoch, kedysi funkčných prírodných kúpeľoch, ktorých termálny bazén sa nachádza priamo v Riu Grande.

deň 9 - V KRAJINE SUDCU BEANA: Prejazd pozdĺž mexickej hranice do Langtry s preslávenou nálevňou The Jersey Lilly Saloon. Tu okresný sudca Roy Bean v druhej polovici 19.storočia súdil, okrádal svojich hostí a holdoval pálenke a biliardu. Dielom náhody osud rozhodol, aby sa individum tak nízkeho charakteru stalo vykonávateľom práva. Beanoe legendárne rozsudky síce často sledovali vlastný prospech, ale zároveň prekvapivo tlmili hyper kriminalitu traťových robotníkov a falošných hráčov. Beanovi sa nikdy nedostalo príležitosti osobne poznať anglickú herečku Lillie Langtry, ktorú obdivoval natoľko, že na jej počesť pomenoval svoj podnik i celé mesto. Pozdĺž rezervoáru Amistad príchod do Del Rio, nocľah.

deň 10 - SAN ANTONIO: Prejazd do San Antonia, mesta modernej architektúry, tváre Divokého západu, kde taktiež nájdeme unikátnu podzemnú promenádu Riverwalk. Návšteva misie Alamo, piliera texasskej histórie. Za jej múrmi bojoval o nezávislosť aj preslávený pašerák otrokov, indiánobijec a vynálezca Bowieho noža, plukovník James Bowie. Nocľah v San Antonio.

deň 11 - ČEŠI V TEXASE - HOUSTON: Návšteva Prahy, kedysi významného centra českých prisťahovalcov a dnes oficiálneho mestečka duchov s kamenným kostolom patriacim k najstarším stavbám Texasu. Prvá veľká vlna českých emigrantov, najmä z Valašska a Orlicka, dorazila do Galvestonu (prístav pri meste Houston) v roku 1851. Okolo roku 1910 už v Texase žilo viac ako 15 tisíc Čechov. Po Nemcoch druhá najpočetnejšia menšina. Ďalší prichádzali. Prevažná väčšina osadníkov sa živila farmárčením. Nový domov našli hlavne v oblasti, ktorú najlepšie vymedzuje pomyselný trojuholník medzi mestami Dallas, Houston a Austin. Polka, koláčové festivaly, pekárne a mäsiarstvo patrí k tradičnému koloritu vyslovene českých dedín LeGrande, Hostyn, Praha a Dubina v okrese Fayette. Príchod do Webster, nocľah.

deň 12 - HOUSTON - NEW ORLEANS: Ráno návšteva Galvestone, kde mimochodom zahynulo v roku 1900 viac ako 8 tisíc ľudí po nečakanom údere ničivého hurikánu. Nasledovať bude vesmírne stredisko (fakultatívne) a poobede presun do New Orleans. Voľný program na Bourbon Street vo Francúzskej štvrti, kde pochopíte, prečo táto kolíska jazzu sa ráta za najodviazanejšie mesto v USA.

deň 13 - NEW ORLEANS: Prehliadka mesta a jeho najväčších atrakcií vrátane návštevy prekrásnej plantáže Oak Valley Plantation a plavby kolesovým parníkom po Mississippi (vrátane večere). Večer voľný program, nocľah.

deň 14 - NEW ORLEANS - PRAHA (VIEDEŇ): Voľný program do odletu. Popoludní transfer a odlet do Prahy (Viedne).

deň 15 - PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE): Prílet do Prahy (Viedne).Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -