Vyhľadávanie zájazdu

Vznešené ArménskoTermíny a ceny

Vznešené Arménsko

Arménsko je možné prirovnať k perle. Nádherné, čisté, trvácne a ukryté pod Kaukazom. Snehom zahalené vrcholky hôr, zelené údolia, staručké chrámy s úžasnou históriou a prepojením na biblické udalosti či miesto so skvelou tradičnou kaukazskou kuchyňou. Najstarší kresťanský národ na svete obýva križovatku dejín a miesto kde sa stretáva Orient so zvyškami európskej kultúry. O to je tu atmosféra štipľavejšia, intenzívnejšia a exotickejšia. Poďte s nami do Jerevanu a odtiaľ do všetkých jej kútov.

deň 1 - 1 -

Check in, pripútaní a pripravení vyraziť. Čaká nás let do vznešeného Arménska, skrytého v tieni Kaukazu. Na čo sa najviac tešíte? Jedlo? Kultúra? História? Či autentické zážitky? Odlet v podvečerných hodinách.

deň 2 - 2 -

Ranný prílet do Jerevanu, hlavného mesta vznešeného, kaukazského Arménska. Po našom príchode sa nám otvorí magický, lákavý a historický svet krajiny, ktorá stojí na križovatkách ciest medzi Európou a Áziou a ktorá vošla do dejín ako prvá kresťanská krajina sveta! Prijali kresťanstvo v roku 301 a dodnes sú na tento moment Arméni neskutočne hrdí. Arméni sú múdri, cieľavedomí a sú roztrúsení takmer po celom svete. Viete že William Saroyan, André Agassi, Charles Aznavour, Cher aj miliardár Kirk Kerkorian majú arménsky pôvod? Sme tu preto, aby sme sa do tejto krajiny ponorili a zamilovali si ju. Sever krajiny preslávilo niekoľko kláštorov a my si vyberieme najkrajších z nich. Kláštor HAGHPAT zapísaný v UNESCO bude našou vstupnou bránou do Arménska. Prečo sú arménske kláštory tak iné? Tak unikátne a vznešené? To všetko si priamo v jeho tieni vysvetlíme a dostanú sa vám hneď pod kožu. Kláštor ODZUN a jeho príbeh či nádherné výhľady do hlbokého kaňonu Debed. Čakali ste takúto krajinu  v Arménsku? Prvý arménsky šašlík, ktorý v týchto končinách volajú chorovac, k tomu tenučký lavaš, dúšky perfektného koňaku a vyrážame k slávnemu Sevanskému jazeru. Cestou nás čaká krátka zastávka v mestečku DILIJAN. Prečo ho volajú „arménske Švajčiarsko“? Ulička posiata tradičnými domami, prvé suveníry a všade okolo nás husté lesy. Jazero SEVAN. Vychutnáme si jeho panorámu z nadhľadu a pochopíte, prečo ho Arméni tak milujú. Sme v nadmorskej výške 1900 mnm. Cez leto je tu horúčava, na jeseň cítiť chladnejšie, no príjemne počasie. Sevan to nie je len nádherné, tyrkysové jazero, ale aj polostrov ozdobený kláštormi. Tu si odfotíte nádherné panorámy. V diaľky sa dvíhajú zasnežené kopce a pred očami rastú arménske kláštory z 9.storočia. Počas Sovietskeho zväzu tu trávili dovolenku tisíce ľudí, dnes je Sevan opustenejší, no nadchne vás. Skúsite uloviť zážitok a ponoríte sa do chladného jazera? Arménska riviéra to je aj skvelý koňak, sladké arménske vína a na večeru ochutnáme výborného pstruha priamo z jazera za ktorým sem niektorí merajú aj niekoľko hodinovú cestu. Užijeme si to.

deň 3 - 3 -

Po raňajkách sa vyberieme na cestu ako pútnici po starej Hodvábnej ceste, pretože na nás čaká známy priesmyk Selim Pass, ktorým prúdili pred stáročiami obchodníci. Aj Arménsko ležalo na vedľajšej trase na Hodvábnej cesty a dnes sa o nej dozvieme viac. Neďaleko jazera na nás čaká unikátne miesto zvané NORATUS. Zástupy turistov ho ešte neobjavili a tak má svoje čaro. Pohľadáme tu tie najkrajšie chačkary arménskeho sveta. Prečo sú pre Arménov tak dôležité a čo predstavujú? Na vrchole priesmyku Selim Pass (2410 mnm) sa zastavíme pri karavanseraji zo 14.storočia. Krajší už v Arménsku nenájdete a tak si pripíšeme opäť ďalšie fantastické miesto na našej ceste. Pokocháme sa výhľadmi na okolitú krajinu a spustíme sa nadol do historickej provincie Syunik. Leží na juhu Arménska v zaujímavej oblasti vtesnaná medzi Nachčivan, Náhorný Karabach a Irán. Napadlo by vás, že práve tu natrafíme na lanovku zapísanú v Guinesovej knihe rekordov? Volá sa „Krídla Tatevu“ a tento zážitok si nenecháme ujsť! Lanovka má 5,7 kilometra a vezme nás cez hlbokú roklinu ku kláštoru TATEV. Arménsko má stovky kláštorov, ale žiaden sa Tatevu nevyrovná. Pochádza z 9.storočia, stojí na vrchole vysokého zrázu, je opevnený a kedysi bol centrom stredovekej vzdelanosti, ktoré mu závideli aj slávne mestá. Slávny stĺp Gavadzan. Akú mal kedysi úlohu? Nazrieme dnu a nadýchneme sa magickej atmosféry, kedy sa do kláštora dostávajú len zväzky svetla a horia tu sviečky. Toto miesto si podobne ako my zamilujete. Ozaj, výborne vyzerá aj na instagrame!

deň 4 - 4 -

Opustíme Goris a našim dnešným cieľom je bájny Jerevan. Nebude to len presun, ale aj na tejto ceste pohľadáme a ulovíme niekoľko zážitkov. Počuli ste už o mieste KARAHUNJ? Hrdo nosí prezývku „arménsky Stonehenge“ a je to najstaršie známe observatórium v krajine. V krajine pohľadáme roztrúsené kamene a vysvetlíme si ako to tu celé fungovali. Kláštor NORAVANK nás prekvapí svojou dokonalou polohou pod vysokými skalami na konci prírodného kaňonu. Na jeho fasáde pohľadáme portrét samotného Boha. Vynikajúce šašlíky na drevenom uhlí a šaláty zo zeleniny, ktorej chuť sme u nás už zabudli. Pili ste už arménske víno? Zastavíme sa v ARENI, ktoré je hlavným vinárskym centrom krajiny. Určite vás zaujme svojimi ovocnými príchuťami. Kláštor KHOR VIRAP sa stal legendou. Jeho poloha pred majestátnym Araratom bude patriť k najkrajším pohľadom našej kaukazskej cesty. Ararat leží v Turecku, no dodnes sem Arméni s nostalgiou prichádzajú hľadieť na posvätnú horu, ktorá je ich symbolom. Práve tu na mieste, kde dnes stojí kláštor prijali Arméni v roku 301 kresťanstvo ako prvá krajina na svete. Prečo sem pútnici nosia kohútov? Ako ďaleko sme od tureckej hranice? Príchod do podvečerného Jerevanu.

deň 5 - 5 -

V okolí Jerevanu na nás čaká slávny EČMIADZIN. Miestni ho považujú za arménsky Vatikán a jeho obyvatelia veria, že jeho miesto určil samotný Ježiš Kristus. Prečo je tak významná? Prehliadka legendárneho JEREVANU. Je nejaké miesto na Kaukaze známejšie ako arménska metropola? Získa si nás hneď od začiatku! Pozrieme sa na to ako vzniká najslávnejší koňak Arménska s príznačným názvom Ararat a bez ochutnávky neodídeme. Kúpite si tu domov svoj luxusný suvenír? Naša batožina je pred koncom odrazu o pár kilogramov ťažšia. Snívali ste niekedy o tom, že budete popíjať koňak priamo v Jerevane? Ďalší splnený sen a zážitok. Jerevan má európsku atmosféru, nostalgiu sovietskych krajín a všade sú kaviarničky, reštaurácie, no nechýbajú ani diskotéky či kasína. Sú Arménsky najkrajšie ženy Kaukazu? Pozrieme si mesto z vyhliadky nad Kaskádou. Budova divadla, široké bulváre plné obchodíkov či kaviarní a priestranné Námestie republiky s Hodinovou vežou, fontánami či múzeom a fantastické múzeum Matenadaran, kde leží takmer 14 000 vzácnych manuskriptov od 5.storočia. Potrebujete perfektnú fotku na instagram? Nezabudnite vybehnúť na blší trh Vernissage a na fotke budete mať všetky farby Arménska. Na tento deň len tak ľahko nezabudnete! Noc v Jerevane.

deň 6 - 6 -

Aj dnes sa vyberieme spoznávať okolie Jerevanu a čakajú na nás dve unikátne miesta o ktorých ste možno dosiaľ nepočuli. Na tejto ceste chceme ísť viac do hĺbky a ukázať vám viac, než len ulice hlavného mesta. V Arménsku by ste čakali čokoľvek, ale verili by ste, že tu objavíme staroveký chrám z 1.storočia za aký by sa nehanbili ani v Grécku či v Ríme? Hľadáme zážitky a toto sa vám bude páčiť. Ocitneme sa v mestečku GARNI, kde budeme hľadieť na krásny, staroveký chrám a budete sa v duchu pýtať ako sa tu ocitol. Je jediný svojho druhu na Kaukaze! Postavil ho kráľ Tiridates pred 2000 rokmi a zasvätil ho Mihrovi, bohovi slnka. Fascinoval generácie cestovateľov pred nami a rovnaký pocit z neho budeme mať aj my! Posunieme sa o niekoľko kilometrov ďalej, kde leží kláštor GEGHARD. Je zapísaný v UNESCO a jeho korene siahajú už do 4.storočia, hoci neskôr ho v 12.storočí dotvorili do dnešnej podoby. Je iný ako tie, ktoré sme videli, pretože je „nalepený“ na skale a práve do nej sa muselo vysekávať, aby sa kláštor postavil. Stretneme babičky a deduškov pred kláštorom a nakúpime si u nich ovocný lavašak alebo chrumkavé, čerstvé chleby Gata ozdobené ornamentmi? Vychutnáme si arménsky obed a vraciame sa nazad do Jerevanu. Chutný boršč, posledné nákupy a užívanie si atmosféry. Rozlúčime sa s Jerevanom v luxusnej reštaurácii v centre mesta? Z Kaukazu odchádzame nadšení s kufrom plným zážitkov.

deň 7 - 7 -

Odlet z Jerevanu v skorých ranných hodinách a návrat domov. Zdieľanie zážitkov z fantastickej týždňovej cesty vznešeným Arménskom.


Cena zahŕňa

ubytovanie v príjemných 3*- 4* hoteloch 5 nocí Viac o ubytovaní - tu.

privátnu dopravu počas celého pobytu

raňajky

sprievodcu

vstupné do všetkých pamiatok a atrakcií vrátane krídel Tatevu

ochutnávku troch druhov lokálneho brandy

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ostatnú stravu, fakultatívne výlety


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -