Vyhľadávanie zájazdu

Z džungle na Saharu - Pygmejovia a ČadTermíny a ceny

Z džungle na Saharu - Pygmejovia a Čad

Slovo exotika vystihuje Kamerun a nie pláže na Bali. Až keď ste tu tak pochopíte význam exotickej krajiny. Všetko je iné. Ako z rozprávkovej knižky o Afrike a predsa naživo. Sultáni, králi a šamani, každý z nich má zastúpenie v spoločnosti a každý ich rešpektuje. Prírodné národy v pralesoch Afriky a v oblasti Sahelu. Podporte miestny turistický ruch vašou prítomnosťou a neposielajte peniaze do bezduchých kampaní s názvom „Pomôž Afrike“.

deň 1 - 1 -

Prílet do Doualy, najväčšieho mesta Kamerunu, kde aj prenocujeme. Exotická pasová kontrola, kontrola očkovacieho preukazu a vonku nás čaká dusný, vlhký vzduch metropoly Douala. Ekonomické centrum krajiny a zároveň najväčší prístav.

deň 2 - 2 -

Západný Kamerun je synonymom viacerých hrdých černošských kráľovstiev a ukrýva okrem iného aj pamiatky, ktoré sú pod ochranou UNESCO. Dnes prejdeme do mesta BAFOUSSAM a pred mestom navštívime chefferie BANJOUN, kde si pozrieme palác a múzeum. Vo Foumbote navštívime miestny farebný trh a na záver skončíme v Koutabe.

deň 3 - 3 -

FOUMBAN: je moslimským kráľovstvom a tak samozrejme navštívime sultánov palác a umelecké centrum. Poobede prejdeme do BAMENDY, ktorá je v jednej z dvoch anglicky hovoriacich provincií Kamerunu a dlhodobo sa snaží o svoju nezávislosť. Vedeli ste, že Francúzi tu používali napalm na likvidáciu miestneho obyvateľstva? Svet to vôbec nezaujímalo...zaspomíname si na dni francúzskej nadvlády, delenia krajiny a rivalitu medzi anglicky a francúzsky hovoriacimi miestnymi obyvateľmi.

deň 4 - 4 -

Dnes nás čaká palác postavený v koloniálnom štýle v BAFUTE, kde možno zažijeme aj tradičné tanečné predstavenie. V umeleckom centre nakúpime posledné suveníry a presunieme sa do hlavného mesta krajiny YAOUNDÉ vo východnom Kamerune. Na rozdiel od Doualy je Yaoundé vzdušné, priestranné a príjemne chladné mesto v nadmorskej výške 750 metrov.

deň 5 - 5 -

Národný park MEFOU, kde v chránenom prostredí žijú šimpanzy a gorily. Máte tu jedinečnú príležitosť pozrieť sa im do očí v ich prirodzenom prostredí. Nemáte chuť na tie nádherné ananásy, ktoré sú všade pozdĺž cesty?

deň 6 - 6 -

Skoro ráno vyrazíme do husto zalesneného východného Kamerunu k rieke DJA a po lesných chodníčkoch, na kanoe po rieke Dja sa dostaneme do dediny Pygmejov. Títo maličkí obyvatelia džungle dodnes žijú pôvodným životným štýlom lovcov a zberačov. Ich svet je rovnaký, ako za paleolitu a moderná doba ohrozuje jeho existenciu. Spolu s nimi budeme zbierať med, ovocie, kôru stromov, ktorú používajú na liečenie. Na vlastnej koži spoznáte ich každodennú rutinu.

deň 7 - 7 -

Rezervácia DJA je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a je neuveriteľné, ako málo bielych ľudí ju navštevuje. Jednu noc v DJA strávime v stane…jednoducho iná možnosť tu nie je. Neuveriteľné dni, neuveriteľné zážitky. Niečo je v ostrom protiklade s našim konzumným svetom. V Dja nie sú žiadne výdobytky modernej doby, buďte pripravení, zabudnite na všetko a používajte vrodený inštinkt.

deň 8 - 8 -

Návrat do Yaoundé, osviežujúca sprcha a oddych.

deň 9 - 9 -

Dokúpime zásoby a vlakom sa presunieme na sever. Noc strávime vo vlaku.

deň 10 - 10 -

Sme v NGAOUNDERE: najväčšom meste moslimského severu. V miestnej katolíckej misii si odložíme veci a pôjdeme na stretnutie s obyvateľmi kráľovstva IDOOL, kde využijeme blízku prítomnosť kráľa. Ak nám dovolí, tak sa s ním aj najeme.

deň 11 - 11 -

POLI: hlavné mesto Faro, trhový deň, ktorý navštevujú nomádi Mbororo. Po rušnej atmosfére trhoviska preplavíme rieku Faro. Začneme platiť nigérijskými peniazmi a stúpame do neznámych hôr ALANTIKA. Našim cieľom je animistický kmeň Koma, ktorý žije v týchto izolovaných horách a uctieva lebky svojich otcov. Miestni šamani nás uvedú do čarov a mágie. Noc strávime spolu s touto zaujímavou komunitou v malých chatrčiach v osamelých horách Kamerunu. Vystúpite so sprievodcom tak, ako minulý rok až do nigérijskej dediny? (Bez víz!)

deň 12 - 12 -

Ráno sa okúpeme v horskom prameni a pokračujeme v treku do hôr k izolovanej komunite Pwipa. Miestni ľudia videli len veľmi málo cudzincov a noc strávená v ich dedine bude zážitkom.

deň 13 - 13 -

Po raňajkách pomôžeme našim animistickým hostiteľom v ich každodennej práci a poobede zídeme do dediny Tchamba, preplavíme rieku. Zážitky za posledné dva dni nemá na Slovensku nikto. Zdolali ste pohorie Alantika.

deň 14 - 14 -

Čaká nás severný Kamerun, kde džungľa definitívne zmizla a nastupuje oblasť Sahelu. Našim cieľom je brána na sever GAROUA.

deň 15 - 15 -

V tieni pohoria Rumsiki, ktoré spolu s Alantikou tvorí hranice s Nigériou, sa dostaneme na tradičné trhy, kde sa stretáva živelná čierna Afrika z juhu s konzervatívnymi kmeňmi severu a kde je zároveň aj najlepšie safari Kamerunu.

deň 16 - 16 -

Národný park WAZA. Slony, antilopy, mačky... na chvíľu zaspomíname na safari vo východnej a južnej časti čierneho kontinentu.

deň 17 - 17 -

Celodenný výlet k Čadskému jazeru, ktoré leží utopené v púšti. Poplavíme sa na tradičných trstinových loďkách, vyskúšame rybačku, ale hlavne si budeme užívať atmosféru tohto kúta Afriky. Hranica štyroch afrických krajín, život, ktorý sa nemení po stáročia. Jazero žije svojim vlastným životom. V roku 1908 skoro vyschlo, dnes sa mu opäť darí. Pre mnohé hrochy a krokodíly je to posledná voda a potom už len piesok.

deň 18 - 18 -

Dnes nás čaká trochu byrokracie na hraniciach s Čadom, prekročíme hranice v KOUSSERI a dostaneme sa do hlavného mesta NDJAMENA. Málo navštevované hlavné mesto púštnej krajiny Čad, ktorá je z veľkej časti neprístupná. Čiernu Afriku tu postupne vytláčajú berberské kočovné kmene. V N'Djamene sa s Afrikou rozlúčime a odletíme domov.

deň 19 - 19 - Odlet a prílet domov.


Cena zahŕňa

dopravu počas celého zájazdu mikrobusom 

sprievodcu

ubytovanie od jednoduchých hotelíkov a 4 nocí v stanoch po 4* hotely v mestách Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

plnú penziu počas výletu do rezervácie Dja a do pohoria Alantika

pirogy a vstupné do Dja

vlak do Ngaoundere

výlety podľa programu

dopravu do Čadu

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, vstupné do národných parkov, ostatnú stravu, víza, prepitné.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -