Vyhľadávanie zájazdu

Z Mali do NigérieTermíny a ceny

Z Mali do Nigérie

Pre raných cestovateľov bolo toku rieky Niger snom za ktorý mnohí zaplatili životom. Legenda cestovateľov, Mungo Park, by o tom mohol rozprávať. Dnes sa to dá inak, hoci potrebujete overenú kanceláriu s výborným zázemím, ktorá vám umožní spoznať túto časť Afriky. Dogoni, voodoo, šamanizmus, safari a moderná Nigéria. Všetko v jednej ceste v doprovode sprievodcu. Opäť cesta, ktorá posúva hranice cestovania a zážitkov. Žiadne umelé zážitky a filtrované emócie. Na tejto ceste zažijete Afriku v celej kráse bez prikrášlenia. Aj toto je cesta vyžadujúca si osobný pohovor a skúsenosti z Afriky. Radi Vám poradíme s výberom Vašej vysnívanej africkej cesty. Máme prejdenú celú Afriku a tým sa nevie pochváliť nikto.

deň 1 - 1 -

Odlet do Afriky

deň 2 - 2 -

Začíname zhurta. Nigéria je divokým začiatkom tejto unikátnej cesty. Cesta do vnútrozemia - srdca kultúry Yoruba. IBADAN (8 miliónov obyvateľov) je druhým najväčším mestom krajiny a hlavným mestom kráľovstva Yoruba s afrobrazílskou architektúrou, známe univerzitami. Cesta ďalej až do OSOGBO (UNESCO) s animistickými kresťanskými katedrálami. Návrat k oceánu, oddych pred nastávajúcou poznávacou cestou.

deň 3 - 3 -

LAGOS: najväčšie mesto Nigérie. Jedno z najdivokejších miest sveta, pulzujúce srdce Afriky najľudnatejšej krajiny kontinentu. Vo veľkom Lagose žije 30 miliónov obyvateľov a tvorí 80% príjmov celej krajiny. Prenikneme pod kožu tohto živelného mesta, najľudnatejšieho v Afrike. Mesto kontrastov, kde na jednej strane sú moderné budovy bohatých svetových spoločností a firiem a na druhej nekonečné slumy najchudobnejších obyvateľov. Ako na Vás zapôsobí?

deň 4 - 4 -

Sme v Benine. Benzín. Na ropu bohatá Nigéria je hneď za rohom a pašovanie je tu národným športom. Cyklista ovešaný kanistrami s 250 litrami benzínu je tu bežnou normou a azda nikde to nevidno viac ako v okolí Benátok západnej Afriky - GANVIE. My sme však prišli práve kvôli tomuto unikátu. Mesto postavené na drevených koloch uprostred jazera Nokoué je najväčším plávajúcim mestom v Afrike s populáciou približne 20.000 ľudí. Jeho história sa začala niekedy v 16.-17. storočí. Cestou navštívime aj hlavné mesto krajiny PORTO NOVO. Už teraz viete, čo sa po celom Benine predáva vo fľaškách od Coca-Coly popri cestách a my sa s tým budeme neustále stretávať.

deň 5 - 5 -

COTONOU: najväčšie mesto Beninu na brehu Guinejského zálivu, obrovská rozpálená metropola, ktorej trh Dantokpa patrí medzi najväčšie v Afrike. Kotol a srdce krajiny. OUIDAH: mesto na ceste otrokov, odkiaľ ich lode odvážali preč. Nie nadarmo sa tie posledné volajú Dvere, z ktorých niet návratu. Z voodoo nás tu čaká pre zmenu posvätný les s chrámom pytónov. 

deň 6 - 6 -

GRAND POPO: prejdeme sa po pláži v príjemnom mestečku na brehu Guinejského zálivu, mimo ruchu veľkomesta. Prechod hranice do TOGO. Maličká africká krajina, rozlohou a počtom obyvateľstva podobná Slovensku. Cesta k jazeru Lac Togo, plavba pirogami, historicky dôležitá osada Togoville so stromami voodoo, katedrála, ktorú navštívil aj pápež. Slávny fetišistický trh BE. Hlavné mesto LOMÉ s katedrálou Notre Dame, námestím nezávislosti a Grand Marché... ozaj, poznáte Adebayora?

deň 7 - 7 -

Opúšťame Togo a opäť vstupujeme do Beninu a smerujeme do mesta ABOMEY: súčasť svetového dedičstva UNESCO, hlavné mesto kráľovstva Dahomey, ktoré bolo najväčším na území Beninu, stáročia krutých vládcov, otrokárov ale aj umelcov a remeselníkov. Dnešné Abomey na dávnu históriu nenadväzuje, stále je však živou spomienkou na éru otrokárov.

deň 8 - 8 -

Stále smerujeme na sever. DASSA ZOUMÉ patrí k najposvätnejším kresťanským miestam v Afrike. Miesto zjavenia Panny Márie a zároveň známe pútnické centrum. DJOUGOU: Jedno z najväčších miest na severe s dominantnou moslimskou populáciou. Tunajším kmeňom je animistický kmeň Taneka, ktorého kontakt s okolitým svetom je minimálny. História sa dochováva ústne a viera v duchov, predmety, fetiše t.j. voodoo je tu veľmi silná.

deň 9 - 9 -

Kultúrne centrum západnej Afriky, rodisko voodoo a domov mnohých zaujímavých kmeňov. Ocitneme sa v pokojnom meste na severe krajiny NATTITINGOU s kmeňom Somba. Ich typickou črtou sú tradičné domčeky, ktoré sú však postavené v štýle hradu a pripomínajú pevnosti. Žijú na území Beninu, Toga a Burkina Faso. V susednom Togu je ich kultúrne a architektonické dedičstvo zapísané na zozname UNESCO.

deň 10 - 10 -

Najbližšie dva dni nás čaká africká divočina a safari. Národné parky ARLI (Burkina Faso) a PENDJARI (Benin) patria medzi tie najlepšie v západnej Afrike a sú zároveň posledným miestom v regióne, kde skutočné safari môžete zažiť. Z tohoto dôvodu boli v roku 2017 zapísané na zoznam UNESCO. Slony, hrochy, levy, byvoly, antilopy, paviány... opäť iná Afrika. Benin máme v CK veľmi radi a aj tu sa chceme dozvedieť viac. Unikátny program v unikátnej krajine.

deň 11 - 11 -

Druhý deň začíname v prírode na severe Beninu, odkiaľ prekročíme hranice do BURKINA FASO a pokračujeme v najlepšom safari v západnej Afrike. V oboch parkoch sa nachádzajú zaujímavé a v iných krajinách a parkoch ojedinelé zvieratá ako napríklad slon pralesný, antilopa konská alebo mačiak husársky. Krajina má rôzne tváre, od vápencových vrchov, cez savanu až po husté lesy rastúce popri riekach Arli a Penjari. Zažili ste safari v Keni, alebo JAR? Toto bude tak iné... Po, veríme že úspešnom, safari sa presunieme približne 130km do nášho hotelíka do mesta Fada Ngourma.

deň 12 - 12 -

Opúšťame národný park Arli a smerujeme cez Sahel k hlavnému mestu. Takto začne naša púť touto zaujímavou krajinou. Cestou zájdeme do mesta FADA N´GOURMA, známeho výrobou prikrývok a medu. Pokiaľ prídeme do hlavného mesta, ktoré každý familiárne volá Ouga, navštívime dedinku LAONGO, kde uvidíme ukážku moderného afrického sochárstva. V jej blízkosti totiž funguje nesmierne zaujímavý projekt s názvom OPERNDORF AFRIKA. Ako žijú umelci z celého sveta v Burkina Faso? Večerný príchod do OUAGADOUGOU. Sme v jednej z najchudobnejších krajín na svete. Nečakajte žiadnu hrôzu. Chudoba je skutočne relatívny pojem a my zažijeme usmiatych, milých ľudí, ktorí žijú tak ako ich dedo a pradedo a za chudobných sa rozhodne nepovažujú. Burkina Faso sa v marci 2013 dostala na 10. miesto najpriateľskejších krajín sveta a tým iba potvrdila náš názor. Ochutnáme. Vyskúšame a dáme vedieť, kde je pravda skrytá.

deň 13 - 13 -

Krajina hrdých Burkinabé obývajúcich oblasť Sahelu. Obyvateľstvo je kultúrne veľmi blízke južnému Mali. Hlavné mesto krajiny OUAGADOUGOU, kde nás privíta Naba Koom s kalabašom na hlave a hrou na xylofón. Prehliadkou tohto na prvý pohľad málo zaujímavého mesta sa rozlúčime s touto krajinou, zajtra nás čaká presun do Mali.

deň 14 - 14 -

Cesta na severozápad. Civilizácia sa razom skončí a vy sa neviete vynadívať. Exotika v každom pohľade, úžasné farby, úžasný pocit. Tisícky kráčajúcich hrdých ľudí, stále menej vody a viac baobabov. Slnko sa večer zmení na oranžovú guľu, akú ste v našich končinách nikdy nevideli. Odniekiaľ zrazu počuť bubnovanie… a smiech. Burkinu máme radi. Začíname rozmýšľať nad tým, čo je šťastie z pohľadu úradníkov, ktorí radia krajinu na spodok rebríčka, a z pohľadu smejúcich sa miestnych ľudí. Keď je prachu najviac, sme na hranici. Čisté béžové uniformy zmiznú a začína sa nárazníkové pásmo, kde by sme bez nášho vozidla neprešli. Sudy a medzi nimi kamene pospájané šnúrou. Vľavo hlinená búda. Nad tým zdrap látky, vyblednutá vlajka Mali. Iba sa tu nadýchnete a všetko je iné. Sme v časti známej najlepším mangom krajiny. Obrovské stromy poskytujú v tých celoročných horúčavách trochu tieňa a ak je sezóna, sladučké plody. Sme v krajine Dogonov v meste Bandiagara. (380km a príchod vo večerných hodinách)

deň 15 - 15 -

Sme v krajine Dogonov a spoznávame miestne zvyky. Dogonská kultúra bola zapísaná ako kultúrne dedičstvo na zoznam UNESCO. Máme čas na trek (možnosť vybrať si podľa kondície) a spánok v dogonských dedinkách. Chceme autentický zážitok! Posvätné krokodíly? Animistická kultúra pretrvala stáročia. Fantastické dogonské mýty a legendy sa dozvieme od duchovných vodcov jednotlivých dedín. Medzi Dogonmi máme kamarátov. Garantujeme, že uvidíte a hlavne zažijete viac. Dnešná noc bude v jednoduchom kempe uprostred dogonskej krajiny. (50km)

deň 16 - 16 -

Doobeda ešte strávime u Dogonov. Presunieme sa až k mestečku Songho, kde sú známe skalné maľby na mieste, kde sa odohrávajú obriezky. Presúvame sa do Mopti, jedného z najdôležitejších miest Mali. Leží na sútoku riek Niger a Bani. Život sa tu točí okolo vody a my si tento život pozrieme zblízka. (200km)

deň 17 - 17 -

Opúšťame Mopti a vydávame sa na cestu na juh, do jedného z bývalých hlavných miest krajiny. Preplavíme sa cez rieku Bani spolu s miestnymi rybármi kmeňa Bozo. Budete sa cítiť ako v stredoveku a potom zrazu na ostrove nachádzajúcom sa vo vnútrozemskej delte rieky Niger, a ste ako v rozprávke Tisíc a jednej noci. Toto je naozajstný život. DJENNÉ (UNESCO) je svetovou raritou. Uzučké hlinené a kamenné uličky a v nich rušný život, ktorý sa na malý ostrov musí vtesnať. Mešita je najväčšia hlinená stavba sveta, impresívna ako palác Potala v Lhase. Okolo trhy, medresy, tradičné remeslá, zapadlé uličky. (145km)

deň 18 - 18 -

Ranný presun do SEGOU: bývalá koloniálna metropola, francúzske budovy, náznak parkov, ešte stále nádherný Niger a vynikajúce jedlo. Po ceste sa zastavíme na zopár zaujímavých miestach, aby sme si viac priblížili tradičný život. Modernizácia sem samozrejme prichádza, ale iba v určitých aspektoch. Krajina si naďalej žije svoj život, ktorý je pre nás na pohľad tak atraktívny a nádherne farebný. Popoludní sa prejdeme mestom a navštívime tie najzaujímavejšie miesta a budeme si užívať pokojný západ slnka nad riekou Niger. Prevezieme sa po rieke tradičnou pirogou? Prenocujeme v Segou. (335km)

deň 19 - 19 -

V rytmoch Ali Farka Touré opúšťame Segou a mierime do terajšieho hlavného mesta, kde nám začnú hrať Amadou and Mariam. Cestou sa zastavíme v Sekoro, kde navštívime mešitu a hrobku zakladateľa Bambarskej ríše, Biton Mammary Coulibaly-ho. BAMAKO: hlavné mesto pod pohorím Manging. Vyhliadka na mesto z G-bodu, centrum mesta a chaotická tržnica Grand Marché. Kúpite zhnitú opičiu hlavu či fetiše? Nočný život, bary, diskotéky. (240km)

deň 20 - 20 -

Malý trek prírodou, ktorý zvládne každý a potom trmácanie sa miestnym autobusom cca 20km k malému vodopádu, kde budete zaručene jediní turisti (samozrejme za predpokladu, že vo vodopáde je voda- závisí od prírody). Príjemné osvieženie po toľkých prašných cestách expedície. Možnosť spoznať vidiek aj z inej strany a ochutnať tradičné jedlo s arašidovou omáčkou. Mali je známe aj svojou hudbou. V dedinke Sibi býva otvorená kultúrna asociácia, kam sa chodia učiť ľudia z celého sveta. Afrika je nevyspytateľná, ale ak tu niekto bude, určite nám zahrá. Večerný odlet domov. Máme za sebou neuveriteľnú cestu a dlho budem mať na č spomínať.

deň 21 - 21 -

Koniec nášho dobrodružstva a prílet domov.


Cena zahŕňa

privátnu dopravu počas celého pobytu

sprievodcu

ubytovanie 18x v hoteloch strednej triedy (často lokálne 3* - 4*) Viac o ubytovaní - tu.

kontinentálne raňajky

vstupné do národných parkov

hraničné poplatky

trajekty do Djenne

letiskové poplatky

10 x večeru

asistenčné služby

pitný režim balenú pitnú vodu 1l denne/1 osoba

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

ostatnú stravu, 5 x víza 


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -