Vyhľadávanie zájazdu

Z Nepálu do TibetuTermíny a ceny


deň 1 - ODLET Z PRAHY (VIEDNE): Odbavenie na letisku 2 hodiny pred odletom. Odlet do Káthmándú.

deň 2 - PRÍLET DO KÁTHMÁNDÚ: Prílet do Káthmándú, popoludní návšteva pagody Svajambhúnáth, odkiaľ sa otvára nádherný výhľad na káthmándské údolie. Nocľah v Káthmándú.

deň 3 - KÁTHMÁNDÚ: Raňajky. Prehliadka unikátneho historické centra mesta Patan v okolí Palácového námestia. Popoludní prehliadka centra Káthmándú vrátane paláca živej bohyne Kumárí Deví, sochy hrozivého vtelenia boha Šivu Kála Bhairáv. Pokračujeme prehliadkou historického Bhaktapuru s chrámom Nyátapola, Zlatou bránou, Kráľovským palácom, námestím hrnčiarov a desiatkami ďalších chrámov, majstrovských diel nevarského rezbárstva. Nocľah v Káthmándú.

deň 4 - KÁTHMÁNDÚ – LHASA: Transfer na letisko, odlet do Lhasy. Let cez hlavný himalájsky hrebeň ponúka úchvatné pohľady na najvyššie horstvo našej planéty. Prílet do Lhasy – svätého mesta, sídla dalajlámu, ktoré je srdcom a dušou Tibetu a cieľom pútnikov. Transfer do hotela, ubytovanie. Nocľah v Lhase (3.600 m n. m.).

deň 5 - LHASA: Raňajky. Celodenná prehliadka tajomnej Lhasy a okolia. Návšteva blízkeho kláštora Drepung - vo svojich dobách to býval údajne najväčší kláštor sveta. Rozsiahly komplex bol rozdelený do siedmich škôl, z ktorých každá mala svoju špecializáciu. V 60. rokoch minulého storočia tu sídlilo približne 7.000 mníchov. V období kultúrnej revolúcie boli kláštory zbavené svojho vplyvu a väčšina mníchov bola vypudená. Nasleduje návšteva svätyne Džókhang, kde sa nachádza povestná zlatá socha Budhu Šákjamuniho a socha kráľa Songcen Gamp s manželkami. Tento 1.300 rokov starý chrám je považovaný za najposvätnejšie miesto v Tibete. Okolo chrámu vedie posvätný pútnický okruh Barkhor, kde môžete pozorovať prechádzajúcich sa pútnikov. Pozdĺž pútnického okruhu nájdete obchodíky, čajovne a pouličných predavačov, ktorí ponúkajú rôzny tovar, vrátane modlitebných vlajočiek, svätých textov a tibetskej obuvi. Nocľah v Lhase.

deň 6 - LHASA : Raňajky. Návšteva palácu Potala, bývalého zimného sídla duchovného vodcu Tibetu - dalajlámu, s bohato zdobenými interiérmi a strešnou terasou s výhľadom na okolie Lhasy. Mohutná stavba má 13 poschodí, a takmer tisíc miestností a delí sa na dve časti. Biely palác zahŕňa obytné časti dalajlámu, učebne a kancelárie. Červený palác slúžil k náboženským účelom, v jeho svätyniach, sieňach a chodbách je nespočetne plastík, obrazov a posvätných predmetov. V žltej stavbe medzi Bielym a Červeným palácom je uložená obrovská thangka, ktorá sa vyvesuje na Nový rok. Stavba komplexu trvala 50 rokov a začala v roku 1645. Prejazd do kláštora Sera, založeného v roku 1419. V dnešnej dobe tu pôsobí asi 600 mníchov. Výzdoba kláštora obsahuje postavy démonov, ktorých pôvod siaha k predbudhistickým tradíciám. Jeho pýchou je pozlátená socha bódhisattvy milosrdenstva Avalókitéšvary. Po prehliadke areálu nasleduje návšteva letného sídla dalajlámu - paláca Norbulingka v rozsiahlej záhrade. Nocľah.

deň 7 - LHASA – YAMDROK TSO – GYANTSE: Raňajky. Odchod po horskej ceste okolo tyrkysových vôd jazera Yamdrok Tso a cez priesmyk Karo La (5.045 m n. m.) do Gyantse. Ubytovanie, popoludní prehliadka tohto čínskym vplyvom najmenej zasiahnutého tibetského mesta. Vzhľadom k svojej polohe pri trase do Indie a Nepálu sa stalo jedným z najdôležitejších miest a v 15. storočí centrom obchodu v Tibete. Prehliadka kláštora Palkhor so stúpou Kumbum, kde sa nachádza 108 bočných kaplniek. Stúpa bola postavená v nepálskom štýle v roku 1427 a dnes je najväčšia v Tibete. Nocľah v Gyantse (3.950 m n. m.)

deň 8 - GYANTSE – SHIGATSE: Odchod do Shigatse, druhého najväčšieho mesta Tibetu. Ako historické hlavné mesto strednej oblasti Tsang súperilo s Lhasou o moc nad krajinou. Popoludní prehliadka kláštora Tashilhunpo, sídla pančenlámov, založeného v roku 1447. Tu je tiež v známej zlatej rakve, zdobenej drahokamami, pochovaný štvrtý pančenláma. Dominantou kláštora je ohromná socha budúceho Budhu Maitréju na lotosovom tróne. Na plastiku bolo použitých 279 kg zlata a 150.000 kg medi a mosadze. Z kláštora späť do centra mesta sa môžete vypraviť Svätou cestou okolo steny Veľkej thangky a trosiek pevnosti, pozostatku Malej Potaly, zničenej v roku 1961. Nocľah v Shigatse (3.900 m n. m.).

deň 9 - SHIGATSE – TINGRI – SHEGAR: Raňajky. Odchod typickou vysokohorskou krajinou do obce Tingri, odkiaľ sa v prípade jasného počasia naskytá krásny pohľad na severnú stenu Mount Everestu. Nocľah v Shegare (4.390 m n. m.).

deň 10 - SHEGAR – RONGPHU: Raňajky. Odchod cez panoramatické sedlo Pang La (5.120 m n. m.), odkiaľ sa otvára úchvatný pohľad na panorámu osemtisícoviek od Makalu, cez Lhotse, Mount Everest, až po Čho Oju, do kláštora Rongphu, ktorý leží pod severnou stenou Everestu. Ide o najvyššie položený kláštor na svete. Výlet terénnym vozidlom do základného tábora pod Mount Everestom. Nocľah v kláštornej ubytovni v Rongphu (4.950 m n. m.).

deň 11 - RONGPHU – ZHANGMU: Raňajky. Odchod terénnou skratkou do Tingri, a odtiaľ po ceste družby cez sedlo Tong La (5.200 m n. m.), s panorámou hlavného himalájskeho hrebeňa s majestátnym vrcholom Šiša Pangmy, do Zhangmu, hraničného mesta s Nepálom. Nocľah v Zhangmu.

deň 12 - KODARI – KÁTHMÁNDÚ: Raňajky. Presun na Most priateľstva, hraničný prechod medzi Čínou a Nepálom, odchod do Káthmándú. Nocľah.

deň 13 - ODLET Z KÁTHMÁNDÚ: Raňajky. Voľné dopoludnie. Popoludní transfer na letisko, odlet.

deň 14 - PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE):Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -