Vyhľadávanie zájazdu

Islandský pozdravTermíny a ceny


Perex

Zlatý trojuholník, alebo tri najznámejšie skvosty ostrova: najstarší parlament sveta Thingvellir, ležiaci napoly v Európe a napoly v Amerike, trojstupňový vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Legendárne kúpele Blá Lónid, termálna oblasť Krýsuvík a najsevernejšie hlavné mesto sveta Reykjavík – pestrofarebné domčeky, divoký nočný život, bohatá umelecká scéna, kaviarničky, múzeá a galérie, ... to všetko na pozadí hôr so zasneženými vrcholkami, uprostred mimozemských lávových polí porastených machom, za 5 dní a fantastickú cenu!

Úvod

5-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

4x v hoteli 3*.

Stravovanie

4x raňajky.

Doprava

Letecká, autokarová doprava na mieste.

Cena nezahrňuje

Fakultatívne aktivity 4. deň pobytu: pozorovanie veľrýb 72 EUR dospelý (zľava pre dieťa do 15 rokov 50%), jazda na koňoch 108 EUR (zľava pre dieťa do 12 rokov 25%), výlet na Západné pobrežie 75 EUR. Vstupné do múzeí, stravu okrem raňajok. Príplatok za jednolôžkovú izbu 310 EUR. Cestovné poistenie.

Upozornenie

Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Poznámka

Ponúkame Vám možnosť alternatívneho ubytovania 2 noci vo Víku a 2 noci v Reykjavíku vo všetkých termínoch. Program 2. dňa: Národný Park Skaftafell, vodopád Svartifoss, slávna ľadovcová lagúna Jökulsárlón. V jesennom termíne navyše možnosť pozorovať polárnu žiaru priamo z hotela vo Víku! Doplatok za túto alternatívu je 170 EUR resp. 200 EUR pri septembrovom termíne.

Program 1. deň

Letecky na Island (priamy let z Bratislavy), prílet do Keflavíku. Transfer do Reykjavíku (v preklade „Dymová zátoka“), krátka prehliadka mesta: budova Perlanu postavená na rezervoároch s horúcou vodou, ponúkajúca panoramatický pohľad na mesto. Höfdi – miesto historického stretnutia prezidentov USA a Sovietskeho zväzu v roku 1986 a bezpochyby najznámejší monument mesta – futuristická budova kostola Halgrímskirkja. Nákupná ulička Laugarvegur,  budova parlamentu, radnica, prístav a moderná budova filharmónie.

Program 2. deň

Zlatý trojuholník, alebo tri drahokamy Islandu:  najstarší parlament sveta Thingvellir, trojstupňový vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Najstarší národný park Islandu Thingvellir je unikátom tak z historického, ako aj geologického hľadiska – leží na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky a vy sa tak môžete ocitnúť „jednou nohou v Amerike a druhou v Európe.“ Pokračovanie k najznámejšiemu gejzíru sveta Geysiru, podľa ktorého sú pomenované všetky gejzíry sveta. Dnes však spoľahlivo funguje už len jeho sused Strokkur vyvrhujúci vodu do výšky 15-30 metrov približne každých 5-10 minút. Len kúsok od tejto termálnej oblasti sa nachádza monumentálny, dvojstupňový vodopád Gulfoss, nazývaný „zlatý“. Padá do hĺbky 32 metrov a za slnečných dní sa kvapky odrážajú v prekrásnej dúhe. Zastávka pri kráteri Kerid - miesto, kde účinkovala aj slávna Bjork.

Program 3. deň

Nádherná oblasť islandského juhozápadu plná povestných prírodných krás – cestou do malebnej dedinky Vík sa zastavíme pri vodopáde Seljalandsfoss, ktorý umožňuje návštevníkom prechod „poza“ svoj vodný závoj. Nasleduje vodopád Skogar, jeden z najvyšších na ostrove a návšteva Ľudového múzea Skógar s perfektným výkladom a vyobrazením islandskej histórie. Dedinka Vík leží neďaleko magickej pláže s čiernym pieskom a bazaltovými stĺpmi všetkých veľkostí a tvarov. Kúsok odtiaľ sa z mora vynárajú  tajomné útvary skamenených trolov Reynisdrangar. Výhľad na útesy Dýrholaey - južnú bránu Islandu. Návrat do Reykjavíku so zastávkou pri splaze ľadovca Solheimjokull - zažite ostrov ohňa a ľadu na vlastnej koži!.

Program 4. deň

Voľný čas v Reykjavíku, možnosť FAKULTATÍVNYCH AKTIVÍT – dopoludnia pozorovanie veľrýb alebo jazda na svetoznámych islandských koníkoch, popoludní pre záujemncov výlet na Západné pobrežie do oblasti fjordov Hvallfhordur a Borgarfjordur. Trasa vedie mestečkami Borgarnes, Reykholt, najväčším európskym horúcim výverom Deildartunguhver a vodopádmi Hraunfossar a Barnafoss. Návrat okolo 20:00 a následný individuálny relax, či možnosť navštíviť známe miestne kúpele Laugardalslaug.

Program 5. deň

Vyrážame na prehliadku polostrova Reykjanes. Presunieme sa do geotermálnej oblasti Krysuvík s bublajúcimi bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. Jazda pozdĺž pobrežia do rybárskej dedinky Grindavík s pokračovaním cez lávové políčka pripomínajúce mesačnú krajinu až na výbežok Reykjanestá. To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna! To, čo je Eifelovka pre Paríž či Disneyland pre Floridu, to je Blá Lónid pre Island. Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa, mliečno-modrá geotermálna voda s liečivým bahnom má ideálnych 38 °C. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Bratislavy.

TERMÍN

27.4. - 1.5.2018

MIESTO A ČAS NÁSTUPU

Bratislava, v odletovej hale Letiska M.R. Štefánika /oproti vstupným dverám pod infor. tabuľou odletov/ o 05:00 hod.

SPRIEVODCA

PATRIK DEKAN (V PRIEBEHU ZÁJAZDU ZÁSTUPCA CK SATUR TRAVEL)

ZDENKO SOMOROVSKÝ (V PRIEBEHU ZÁJAZDU ZÁSTUPCA CK SATUR TRAVEL)

EVA UČŇOVÁ (V PRIEBEHU ZÁJAZDU ZÁSTUPCA CK SATUR TRAVEL)     

 

DOPRAVA

ODLET 

27.04.2018

QS 4450       

Bratislava (07:00)       

Reykjavik (Keflavik) (09:30)       

 

PRÍLET

01.05.2018

QS 4451       

Reykjavik (Keflavik) (20:20)       

Bratislava (02:25 - 02.05.2018)

 

Odporúčame Vám, aby ste sa na letisko dostavili 2 hodiny pred plánovaným odletom. Check-in pulty sa zatvárajú 60 min. pred plánovaným odletom.

 

Letecká spoločnosť: Travel Service

 

DOLEŽITÉ UPOZORNENIE - BATOŽINA

Leteckej spoločnosti sú nahlásené Vaše mená. Na letisku je potrebné sa preukázať iba platným cestovným dokladom na check-ine a následne Vám bude vydaná palubná vstupenka.

Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 20 kg (maximálne 1 ks/osoba), príručnej batožiny 5 kg s rozmermi 56x45x25 cm. Na palube lietadla počas letu sa bude podávať občerstvenie a nealko nápoje.

 

BEZPEČNOSTNÉ PRAVIDLÁ NA LETISKÁCH

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletové letisko sa nachádza v krajine Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny.

Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchových gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a dezodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesi tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie.

Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny.

Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EÚ, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom vrecku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EÚ letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.

 

PODMIENKY VSTUPU A VÍZA

Budete potrebovať platný nepoškodený občiansky preukaz, resp. platný cestovný pas (platnosť minimálne

6 mesiacov po návrate na Slovensko). Odporúčame Vám vziať si so sebou aj 1 fotokópiu OP/pasu s osobnými údajmi a pre prípad straty.

 

UBYTOVANIE A STRAVOVANIE

Alternatíva 4 noci Reykjavík:

CenterHotel Midgardur***

Laugavegur 120

101 Reykjavík

Island       

 

Stravovanie: raňajky fromou bufetových stolov

 

Alternatíva 2 noci Vík a 2 noci Reykjavík:

Hotel Dýrholaey***

Brekkur

871 Brekkur

Island

 

Reykjavík Lights Hotel by Keahotels*** (alebo Hotel Storm by Keahotels***)

Sudurlandsbraut 12

108 Reykjavík

Island

 

Stravovanie: raňajky fromou buferových stolov

PROGRAM ZÁJAZDU

Alternatíva 4 noci Reykjavík:

 

1. deň (27.04.2018, piatok)

Letecky na Island (priamy let z Bratislavy) ranný prílet do Keflavíku. Transfer do Reykjavíku (v preklade „Dymová zátoka“). Zloženie batožiny v hoteli, check-in v hoteli možný v popoludňajších hodinách. Autobusová a pešia prehliadka mesta, počas ktorej uvidíte: budovu Perlanu postavenú na rezervoároch s horúcou vodou, ponúkajúcu 360° panoramatický pohľad na mesto. Höfdi – miesto historického stretnutia prezidentov USA a Sovietskeho zväzu v roku 1986 a bezpochyby najznámejší monument mesta – futuristická budova kostola Halgrímskirkja. Radnica leží na brehu jazera v historickom centre, ktoré obľubujú najmä deti kŕmiace vodné vtáctvo. Nákupná ulička Laugarvegur,  budova parlamentu, radnica a prístav s modernou budovou filharmónie. Ubytovanie, popoludní individuálne voľno. 

 

Odporúčanie: Odporúčame aby bol každý už pred odletom teplejšie oblečený, nakoľko po prílete nás môže čakať chladné počasie a studený vietor. Priestor na prezlečenie v hoteli bude totižto možný až poobede, po prehliadke. 

 

2. deň (28.04.2018, sobota)

Zlatý trojuholník, alebo tri drahokamy Islandu: najstarší parlament sveta ?ingvellir, trojstupňový vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Najstarší národný park Islandu ?ingvellir je unikátom tak z historického, ako aj geologického hľadiska – leží na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky a vy sa tak môžete ocitnúť „jednou nohou v Amerike a druhou v Európe.“ Pokračovanie k najznámejšiemu gejzíru sveta Geysiru, ktorý kedysi striekal až do výšky 80 m a podľa ktorého sú pomenované všetky gejzíry sveta. Dnes však spoľahlivo funguje už len jeho sused Strokkur vyvrhujúci vodu do výšky 15-30 metrov približne každých 5-10 minút. Len kúsok od tejto termálnej oblasti sa nachádza monumentálny, dvojstupňový vodopád Gulfoss, nazývaný „zlatý“. Padá do hĺbky 32 metrov a za slnečných dní sa kvapky odrážajú v prekrásnej dúhe. Kráter Kérid – miesto, kde účinkovala aj slávna Bjork.          

                                             

3. deň (29.04.2018, nedeľa)

Nádherná oblasť islandského juhozápadu plná povestných prírodných krás – cestou do malebnej dedinky Vík sa zastavíme pri vodopáde Seljalandsfoss, ktorý umožňuje návštevníkom prechod „poza“ svoj vodný závoj. Nasleduje vodopád Skógafoss, jeden z najvyšších na ostrove a návšteva Ľudového múzea Skógar s perfektným výkladom a vyobrazením islandskej histórie. Dedinka Vík leží neďaleko magickej pláže s čiernym pieskom a bazaltových stĺpov všetkých veľkostí a tvarov ... a len kúsok odtiaľ sa dvíhajú mystické útvary Reynisdrangar priamo z mora. V diaľke uvidíte fotogenické útesy Dýrholaey. Návrat do Reykjavíku so zastávkou pri ľadovci Sollheimsjökull – zažite ostrov ohňa a ľadu na vlastnej koži!       

 

4. deň (30.04.2018, pondelok)

Voľný čas v Reykjavíku, možnosť FAKULTATÍVNYCH AKTIVÍT – dopoludnia pozorovanie veľrýb alebo jazda na svetoznámych islandských koníkoch, popoludní pre záujemcov Výlet na západné pobrežie.

• Výprava za delfínmi a veľrybami štartuje z prístavu v Reykjavíku o 09:00 hod. Pri troške šťastia počas 3-hodinovej plavby uvidíme niektoré z mnohých druhov veľrýb a delfínov prichádzajúcich k islandskému pobrežiu vždy od jari až do jesene. 

• Dobrodružná jazda lávovými poliami v okolí Mt. Helgafell na koňoch začína v Hafnafjördure, mestečku vzdialenému pár kilometrov od centra Reykjavíku, povestnému predovšetkým vďaka „zvýšenému výskytu škriatkov“ a svojským obyvateľom, z ktorých si zvyšok ostrovanov rád uťahuje. Útvary, ktoré cestou uvidíme, nám budú celkom iste pripomínať skamenené postavičky trolov (celkový čas aktivity cca 3 hodiny, samotná jazda na koni cca 1,5 až 2 hodiny, vrátane prestávok).

• Výlet na Západné pobrežie povedie do oblasti Hvallfjordur a Borgarfjordur, spojený s návštevou mestečiek Borgarnes (história mesta siaha ešte do čias slávnej Egilovej ságy, s hlavným mestom ho spája druhý najdlhší most na ostrove) a Reykholt (intelektuálne centrum stredoveku – žil tu aj slávny spisovateľ a politik Snori Sturlurson), najväčšieho európskeho horúceho výveru Deildartunguhver (až 180 l/sec, teplota vody 97 °C), a malebných vodopádov Hraunfossar (voda vyteká do nádhernej ľadovcovej rieky spod lávového koberca) a Barnafoss („Detský vodopád“, opradený mnohými legendami). Návrat v podvečerných hodinách (19:00 – 20:00) a následný oddych alebo relax „po domácky“ – v jednom z termálnych kúpalísk s množstvom horúcich prameňov, víriviek a tobogánov – najvyhlásenejšie sa volá Laugardauslaug (otvorené až do 22:00).

 

5. deň (1.05.2018, utorok)

Vyrážame na prehliadku polostrova Reykjanes. Presunieme sa do geotermálnej oblasti Krysuvík s bublajúcimi bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. Jazda pozdĺž pobrežia do rybárskej dedinky Grindavík s pokračovaním cez lávové políčka pripomínajúce mesačnú krajinu až na výbežok Reykjanestá. To najlepšie nás čaká na koniec: slávna Modrá Lagúna! To, čo je Eifelovka pre Paríž či Disneyland pre Floridu, to je Blá Lóniđ pre Island. Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa, mliečno-modrá geotermálna voda s liečivým bahnom má ideálnych 38 °C. Surrealistický pocit z priestoru ešte umocňuje neďaleko stojaca geotermálna elektráreň Svartsengi. A nie je to len reklamný slogan, že vaša pokožka bude po kúpeli hebká ako u novorodenca! – zárukou je množstvo prítomných minerálnych solí a silíc. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Bratislavy.

 

 

Alternatíva 2 noci Vík + 2 noci Reykjavík:

 

1. deň (27.04.2018, piatok)

Letecky na Island (priamy let z Bratislavy), ranný prílet do Keflavíku. Po prílete zamierime na južné pobrežie. Cestou do malebnej dedinky Vík sa zastavíme pri vodopáde Seljalandsfoss, ktorý umožňuje návštevníkom prechod „poza“ svoj vodný závoj. Nasleduje vodopád Skógafoss, jeden z najvyšších na ostrove a návšteva Ľudového múzea Skógar s perfektným výkladom a vyobrazením islandskej histórie. Dedinka Vík leží neďaleko magickej pláže s čiernym pieskom a bazaltových stĺpov všetkých veľkostí a tvarov ... a len kúsok odtiaľ sa dvíhajú mystické útvary Reynisdrangar priamo z mora. V diaľke uvidíte fotogenické útesy Dýrholaey. Ubytovanie vo Víku.

 

2. deň  (28.04.2018, sobota)

Dnes nás čaká výlet na juhovýchod ostrova. Prechádzať budeme cez pláň Skei?arársandur, ktorá ponúka prekrásny výhľad na najväčší ľadovec v Európe – Vatnajökull.  Typickú scenériu krajiny pripomínajúcu čiernu púšť strieda Národný Park Skaftafell, známy svojou bujnou vegetáciou a jedinečnou prírodou – pripomínajúci oázu medzi čiernou púšťou a ľadovcami. Možnosť prechádzky, návštevy krásneho vodopádu Svartifoss. Potom už pokračujeme smerom na juh k veľkolepej ľadovcovej lagúne Jökulsárlón, kde sa budeme mať možnosť plaviť na obojživelníku pomedzi topiace sa kryhy ľadovca Vatnajökull. Návrat na ubytovanie.

 

3. deň (29.04.2018, nedeľa)

Zlatý trojuholník, alebo tri drahokamy Islandu: najstarší parlament sveta ?ingvellir, trojstupňový vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Najstarší národný park Islandu ?ingvellir je unikátom tak z historického, ako aj geologického hľadiska – leží na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky a vy sa tak môžete ocitnúť „jednou nohou v Amerike a druhou v Európe.“ Pokračovanie k najznámejšiemu gejzíru sveta Geysiru, ktorý kedysi striekal až do výšky 80 m a podľa ktorého sú pomenované všetky gejzíry sveta. Dnes však spoľahlivo funguje už len jeho sused Strokkur vyvrhujúci vodu do výšky 15-30 metrov približne každých 5-10 minút. Len kúsok od tejto termálnej oblasti sa nachádza monumentálny, dvojstupňový vodopád Gulfoss, nazývaný „zlatý“. Padá do hĺbky 32 metrov a za slnečných dní sa kvapky odrážajú v prekrásnej dúhe. Kráter Kérid – miesto, kde účinkovala aj slávna Bjork.       

Transfer do Reykjavíku, ubytovanie.   

 

4. deň (30.04.2018, pondelok)

Voľný čas v Reykjavíku, možnosť FAKULTATÍVNYCH AKTIVÍT – dopoludnia pozorovanie veľrýb alebo jazda na svetoznámych islandských koníkoch, popoludní pre záujemcov Výlet na západné pobrežie.

• Výprava za delfínmi a veľrybami štartuje z prístavu v Reykjavíku o 09:00 hod. Pri troške šťastia počas 3-hodinovej plavby uvidíme niektoré z mnohých druhov veľrýb a delfínov prichádzajúcich k islandskému pobrežiu vždy od jari až do jesene. 

• Dobrodružná jazda lávovými poliami v okolí Mt. Helgafell na koňoch začína v Hafnafjördure, mestečku vzdialenému pár kilometrov od centra Reykjavíku, povestnému predovšetkým vďaka „zvýšenému výskytu škriatkov“ a svojským obyvateľom, z ktorých si zvyšok ostrovanov rád uťahuje. Útvary, ktoré cestou uvidíme, nám budú celkom iste pripomínať skamenené postavičky trolov (celkový čas aktivity cca 3 hodiny, samotná jazda na koni cca 1,5 až 2 hodiny, vrátane prestávok).

• Výlet na Západné pobrežie povedie do oblasti Hvallfjordur a Borgarfjordur, spojený s návštevou mestečiek Borgarnes (história mesta siaha ešte do čias slávnej Egilovej ságy, s hlavným mestom ho spája druhý najdlhší most na ostrove) a Reykholt (intelektuálne centrum stredoveku – žil tu aj slávny spisovateľ a politik Snori Sturlurson), najväčšieho európskeho horúceho výveru Deildartunguhver (až 180 l/sec, teplota vody 97 °C), a malebných vodopádov Hraunfossar (voda vyteká do nádhernej ľadovcovej rieky spod lávového koberca) a Barnafoss („Detský vodopád“, opradený mnohými legendami). Návrat v podvečerných hodinách (19:00 – 20:00) a následný oddych alebo relax „po domácky“ – v jednom z termálnych kúpalísk s množstvom horúcich prameňov, víriviek a tobogánov – najvyhlásenejšie sa volá Laugardauslaug (otvorené až do 22:00).

 

5. deň (1.05.2018, utorok)

Vyrážame na prehliadku polostrova Reykjanes. Presunieme sa do geotermálnej oblasti Krysuvík s bublajúcimi bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. Jazda pozdĺž pobrežia do rybárskej dedinky Grindavík s pokračovaním cez lávové políčka pripomínajúce mesačnú krajinu až na výbežok Reykjanestá. To najlepšie nás čaká na koniec: slávna Modrá Lagúna! To, čo je Eifelovka pre Paríž či Disneyland pre Floridu, to je Blá Lóniđ pre Island. Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa, mliečno-modrá geotermálna voda s liečivým bahnom má ideálnych 38 °C. Surrealistický pocit z priestoru ešte umocňuje neďaleko stojaca geotermálna elektráreň Svartsengi. A nie je to len reklamný slogan, že vaša pokožka bude po kúpeli hebká ako u novorodenca! – zárukou je množstvo prítomných minerálnych solí a silíc. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Bratislavy.

 

ORIENTAČNÉ CENY VSTUPOV

Kérid – kráter                             400 ISK

Hallgrímskirkja – veža              900 ISK (deti 7-14 r. 100 ISK)

Skógar – ľudové múzeum              zahrnuté v cene zájazdu

Perlan                                   490 ISK

 

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE O KRAJINE

Oficiálny názov:       Islandská republika

Rozloha:              103 000 km2

Počet obyvateľov:       320 tisíc

Zloženie obyvateľstva:       19 etnických skupín (najväčšiu časť tvoria Islanďania, ale aj cca. 350 Slovákov :-)

Hlavné mesto:              Reykjavík (120 tisíc obyvateľov) / „okres“ Reykjavík cca. 180 tisíc

Náboženstvo:              Hlavným náboženstvom je evanjelické

Úradný jazyk:              „Islandčina“, anglicky sa bez problémov dohovoríte v turistických oblastiach

Mena:                     Oficiálna mena sa nazýva Islandská koruna (krónur, skratka IKR, 1 koruna = 100 aurar, v                                    jednotnom čísle eyrir). V obehu sú mince v hodnote 1, 5, 10, 50 a 100 krónur, a bankovky v                                    nominálnej hodnote 500, 1000, 2000 a 5000 krónur.

Aktuálny kurz je približne 121 ISK / 1 EUR .

Časový posun:       -2 hod.

 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Island leží tesne pod polárnym kruhom a jeho klimatické podmienky charakterizujú, podobne ako celú Škandináviu, časté zmeny počasia, krátke leto s dlhými slnečnými dňami a dlhá zima s minimálnym počtom hodín slnečného svitu.

 

Predpoveď počasia v angličtine: en.vedur.is (až 70% Islanďanov sleduje predpoveď počasia každý deň :-)

Klimatický diagram pre Reykjavík nájdete nižšie, kompletné klimatické tabuľky pre všetky mestá na Islande nájdete tu: http://www.weatheronline.co.uk/Iceland.

 

mesiac              I.       II.       III.       IV.       V.       VI.       VII.       VIII.       IX.       X.       XI.       XII.

PRIEMER       -0.55       0.35       0.6       3.05       6.5       9.2       10.8       10.45       7.55       4.5       1.05       -0.3

MAX °C              1.9       2.8       3.2       5.7       9.4       11.7       13.3       13       10.1       6.8       3.4       2.2

MIN °C              -3       -2.1       -2       0.4       3.6       6.7       8.3       7.9       5       2.2       -1.3       -2.8

 

DOPRAVA

Počas celého okruhu (okrem 4. dňa) nám bude k dispozícii vlastný autobus/mikrobus s klimatizáciou.

 

STRAVA A NÁPOJE

Pre Islanďanov je hlavným jedlom dňa jednoznačne večera, obed riešia skôr formou fast-foodu. Obľúbené sú predovšetkým „autogrily“ na benzínových staniciach, ktoré ponúkajú najčastejšie hamburgery, pizzu, hranolky sendviče a podobne. Predpokladané výdavky sú okolo 3000 – 4000 IKR za obed. Okrem toho budete mať možnosť zastaviť sa v miestnych potravinách a doplniť si zásobu sladkostí, či ovocia. Typickými islandskými potravinami sú samozrejme ryby a ďalšie plody mora - rôzne druhy ustríc a mušlí. Islanďania radi varia z baranieho a jahňacieho mäsa. Známe sú miestne ovčie syry, je ich niekoľko desiatok druhov. Miestnou špecialitou je „zhnité“ žraločie mäso, tzv. hákarl. Je nakrájané na malé kocky a podáva sa v dózach s viečkom kvôli silnému zápachu. Zapíja sa pálenkou, najčastejšie to je Brennivin (40% alkohol pripravený zo zemiakov, dochutený rascou – nazýva sa aj „čierna smrť“). Islanďania tiež radi jedia lososa vyúdeného po domácky na sušenom ovčom truse. Ďalšou obľúbenou pochúťkou je tzv. harđfiskur –  krehké, na vzduchu sušené mäso tresky. Absolútnou lahôdkou je tzv. „skyr“ – delikátny krém vyrobený zo smotany a kvasinkovej kultúry podobný jogurtu – s obľubou sa konzumuje osladený cukrom a ovocím. Islanďania často pijú limonády, ktoré sú však pre väčšinu z nás veľmi presladené. Vodu dostanete kdekoľvek samozrejme aj balenú, ale treba povedať, že voda z vodovodu je tu vynikajúcej, prvotriednej kvality. Z alkoholických nápojov preferujú Islanďania pivo a vodku. Rovnako ako v iných severských krajinách, je možné alkoholické nápoje kúpiť len v špeciálnych obchodoch – aj tá najmenšia dedinka má aspoň jeden taký.  Pokiaľ si však chcete alkohol kúpiť domov ako suvenír, najlepšie urobíte, ak si ho kúpite priamo v DUTY FREE obchode na letisku – vzhľadom na vysokú daň z alkoholu je cena výrazne nižšia ako vo „Vínbúdach“ v krajine.

Potraviny je možné dovážať len do 3 kg na osobu – odporúčame Vám predovšetkým priniesť si zásobu sušienok, sladkostí a prípadne ovocia na preklenutie času medzi hlavnými jedlami. Dovoz mäsových výrobkov, masla a mlieka je zakázaný.

 

ČO SO SEBOU

Vzhľadom na poznávací charakter zájazdu, chladné podnebie a časté zmeny počasia sú kľúčovým faktorom spokojnosti a pocitu pohodlia kvalitné oblečenie a obuv. Je veľmi dôležité mať so sebou predovšetkým dobré, nepremokavé trekové topánky a tzv. funkčné prádlo – teda aspoň 1 termovrstvu priamo na telo, potom optimálne fleecovú bundu a určite aj nepremokavú vetrovku, prípadne pršiplášť. Určite si však zároveň nezabudnite aj plavky – miestne termálne kúpele sú legendárne!

Vzhľadom na hviezdicovitý charakter zájazdu je kufor ako hlavná batožina bezproblémový a najpraktickejší. Ako príručná batožina sa hodí počas denných výletov malý batôžok.

Pred samotným letom je vhodné mať všetky najdôležitejšie veci (kameru, fotoaparáty, financie, cennosti...) v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Príručná batožina nesmie obsahovať žiadne nebezpečné predmety.

 

ELEKTRINA

Elektrická sieť na Islande má 220V 50Hz, zásuvky sú nášho typu (dvojdierkové).

 

TELEFONOVANIE, INTERNET, POŠTA

Medzinárodná predvoľba Islandu: +354.

Kancelárie Landssíminn (islandský Telecom) sídlia obvykle v miestnych poštových pobočkách, kde môžete uskutočniť miestne i medzinárodné hovory. Často nájdete telefónne automaty pred poštou alebo pri čerpacej stanici. Island používa GSM i NMT mobilnú sieť, GSM má obmedzený rozsah, ale pokrýva väčšinu miest a obcí. V oblastiach, ktoré navštívime počas nášho zájazdu je pokrytie GSM signálom bezproblémové. NMT pokrýva takmer celú krajinu. Pozor, dovoz mobilných telefónov je obmedzený na 1ks/osoba. Okrem vysokorýchlostného internetového pripojenia priamo v hoteli sa v Reykjavíku nachádza niekoľko internetových kaviarní, pripojenie nájdete aj vo verejných knižniciach alebo v turistických kanceláriách. Poštu nájdete vo všetkých väčších mestách. Otvorené je od 9 do 16.30 hod., pondelok - piatok. Medzinárodné listy bývajú doručené za tri až päť dní. List/pohľadnica do Európy stojí cca. 120 IKR.

 

DOPRAVA PO PRÍLETE DO DESTINÁCIE

Transfer do hotela v prvý deň po prílete a spiatočný transfer z hotela na letisko v Keflavíku v posledný deň sú zabezpečené a zahrnuté v cene zájazdu. Po prílete budeme začínať prehliadkou mesta Reykjavík a následne sa až pôjdeme ubytovať. Preto odporúčame byť vhodne oblečený už pred odletom, nakoľko počasie na Islande je nevyspytateľné a ubytovanie/komfortné prezlečenie bude možné až po prehliadke Reykjavíku.

 

VALUTOVÉ VYBAVENIE

Islanďania si svoj život bez kreditných kariet nevedia predstaviť, takže platobné terminály nájdete s výnimkou vidieka prakticky všade. Island si podal v júli 2009 prihlášku za člena Európskej únie, avšak euro ako mena sa dá využiť na priamu platbu len zriedka. Vymeniť ho za miestnu menu sa najviac oplatí v pobočkách Landsbanki, ktorá neúčtuje za zmenu žiaden poplatok. Vzhľadom na široké možnosti použitia platobných kariet však odporúčame vymeniť si iba minimálnu, „pohotovostnú“ čiastku (cca 50 EUR). Hoci štátny bankrot v roku 2009 viedol k celkovému zníženiu cien, sú oproti stredoeurópskemu štandardu podstatne vyššie. Dôvodom je aj fakt, že väčšina tovaru sa dováža. Vo všeobecnosti, odporúčané množstvo peňazí na deň približne zodpovedá sume, ktorú by ste si zobrali na dovolenku do Škandinávie. Minimálne odporúčame čiastku vreckového 250 EUR na pobyt. Odporúčaná suma vreckového však veľmi závisí od množstva nakúpených darčekov a suvenírov, nezabudnite tu preto zohľadniť vaše plány a nákupné zvyklosti.

 

ZJEDNÁVANIE CIEN A PREPITNÉ

Prepitné nie je tradičné, na Islande dokonca nie je zvykom dávať prepitné ani čašníkom v reštauráciách – je už zaúčtované vo vašom účte.

 

BEZPEČNOSŤ, ZVYKLOSTI

Island sa považuje za mimoriadne bezpečnú krajinu – väzenia sú prakticky poloprázdne, na väčšinu spáchaných deliktov postačuje domáce väzenie!

Obyvatelia si tykajú, len málokto (vrátane prezidenta) sa oslovuje priezviskom. Aj mená v telefónnom zozname sú zoradené podľa krstného mena.

Miestni obyvatelia si veľmi potrpia na to, aby sa pred vstupom do termálnych kúpeľov poriadne osprchovali – pozor, považujú za veľmi nevychované, ak sa neosprchujete dôkladne a nahí!

 

JAZYK A PÍSMO

Islandčina je severogermánsky jazyk. Po islandsky hovorí približne 300 000 ľudí. Gramatika je pomerne zložitá, islandčina je bohatá na pády podobne ako slovenčina.

 

Malý slovníček islančiny                                                                 

Ahoj.       Halló.

Ďakujem.        Takk fyrir.

Dovidenia.         Bless.

Áno. / Nie.        Já. / Nie.

Čaj / káva       Té / Kaffi

 

•       A - vyslovuje sa ako [aj].

•       ? - vyslovuje sa ako znelé ?, teda ako anglické th v slovách this/the. Nikdy sa nevyskytuje na začiatku slova.

•       ? - písmeno „thorn“; pozostatok po runovom písme. Výslovnosť je ako pri neznelom anglickom th v slovách ako think/thief. Nikdy sa nevyskytuje na konci slova

 

 


Cena zahŕňa

Leteckú dopravu (priamy let Bratislava–Keflavík–Bratislava), 4x ubytovanie s raňajkami v hoteli 3*, dopravu klimatizovaným autobusom, vstup do Ľudového múzea Skógar a sprievodcu CK.

Cena nezahŕňa

Servisné poplatky 220 EUR.

Vstupné do kúpeľov Blá Lónid 78 EUR, deti do 13 rokov v sprievode rodičov 10 EUR. Všetky fakultatívne výlety vrátane vstupu do kúpeľov Bla Lónid je potrebné objednať pri kúpe zájazdu.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -