Vyhľadávanie zájazdu

Africký rohTermíny a ceny

Africký roh

Toto je cesta pre skutočných fajnšmekrov a nie pre padavky. Pre mnohých sú toto jediné krajiny, ktoré vo svojej zbierke nemajú. Nekomerčné destinácie, kde je turista pomocou a prináša nádej. Pradávna história a dnešný boj o sebaurčenie a ďalší smer. Pozdvihnite svoj obzor účasťou na tomto expedičnom zájazde a nebudete ľutovať.

deň 1 - 1 -

Odlet do Afriky

deň 2 - 2 -

Pristávame vo výške Chopku, vitajte v Eritrey. Sme v jednej z najizolovanejších krajín na svete. V tejto dobe sú všetky pozemné hranice so všetkými susedmi uzavreté. Takže Eritrea je fajn. ASMARA je rozvinuté mesto a klíma je príjemná (UNESCO). Transfer do hotela Crystal, alebo podobného v blízkosti Harnet Avenue. Poldenná prehliadka miliónovej Asmary, malého Ríma s úžasnou koloniálnou architektúrou v štýle Art deco. Rímskokatolícka katedrála, koptský kostol panny Márie, Al Khulafa al Rashedin, budova Fiat Tagliero a pod. Je možné, že v Afrike existuje pekné hlavné mesto? Macchiato? Poobede vyrazíme po prekvapivo dobrých cestách do tepla k moru. Zátoka Zula – tu sa začína Veľká africká prepadlina. ADULIS je antickým prístavom, ktorý využívali ešte starí Egypťania, Gréci a Rimania. Spánok v stane v blízkosti Tigre s cieľom spoznať život málo známeho kmeňa Saho. Darčeky pre miestnych ako cukor, čaj, perá a pod sú vítané.

deň 3 - 3 -

MASAWA je iná ako hlavné mesto, oveľa arabskejšia. Vykúpeme sa? Dnes by sme chceli nafotiť farebné semitské kmene Rašaida.

deň 4 - 4 -

Dlhá cesta (skorý budíček) na sever krajiny smer Keren (1 394 m n. m.), ktorý je považovaný za druhé najatraktívnejšie mesto krajiny. Cesta je cieľ. Máme čas na objavovanie. Noc v hoteli Sarina.

deň 5 - 5 -

Halib Mentel, kde v dedinke Bilen môžeme nafotiť ďalší kmeň, ktorý rozpráva kušitským jazykom bedža (v Sudáne sú považovaní za divochov). Krúžky v nose? Henna? Ešte to nájdeme? Tradičné domy tzv. tukul.

deň 6 - 6 -

Pristátie na sútoku Bieleho a Modrého Nílu. Miesto, ktoré chce vidieť každý cestovateľ. CHARTÚM: hlavné mesto krajiny, ktorá si hovorí Brazília Afriky. Dôkladná prehliadka mesta. Súq aj Arabia, Šaria al Nil. Národné múzeum so staroegyptskými artefaktmi, kde si ukážeme, čo neskôr po ceste uvidíme naživo. Trh kde nájdete väčšinu z 19 sudánskych etník: domácich Arabov, Bedžov (videli sme v Eritrei), Núbijcov zo severu, ale aj černošské kmene Dinkov, Nuerov z juhu. Úžasné datle, darfúrske ťavy na mäso (ochutnáme!) a exotika, ktorá je päsťou do tváre aj otrlým cestovateľom. Trh plný hadích, krokodílích a leopardích koží či slonoviny a nosorožích klov. Ako za starých cestovateľských čias. Nekupujeme, iba neveriacky krútime hlavou.

deň 7 - 7 -

Prejdeme na druhú stranu Nílu do bývalého hlavného mesta OMDURMAN. Parlament, mešita El Nilein, hrobka Mahdího, sudánskeho rebela a najväčšieho svätca. STARÁ DONGOLA: oáza, ktorá ašpiruje dostať sa do zoznamu UNESCO.

deň 8 - 8 -

Staručkou kompou cez Níl spoločne s ťavami a nákladom obchodníkov – úžasný zážitok. Potom pešo pomedzi núbijské domčeky s výraznými bránami, pieskom miestnych ciest, pomedzi datľové palmy. Sníva sa nám to? Pochopíte, čo to je sila púšte. Domorodci tu nerozprávajú po arabsky a aj islam je tu animistickejší. Aká bola a aká je Núbia teraz? Vystúpime až na samotný vrchol DŽEBEL BARKAL = Svätý vrch, ktorý bol najsvätejším miestom starých Egypťanov a neskôr kráľovstva Napata (UNESCO). Amon, boh slnka podľa legendy sídlil práve tu. Dnes uvidíme trón dvoch krajín Egypta a Núbie. Faraón Tuthmósus III. postavil na tomto mieste prvý chrám v 15. storočí p.n.l. a neskôr ho faraóni vrátane Ramsesa II. rozšírili.

deň 9 - 9 -

Sme v kráľovskom pohrebisku v EL KURU starom 2 900 rokov. Obrovský zážitok.

deň 10 - 10 -

Presun opäť na druhú stranu Nílu čo najbližšie pyramídam v NURI. Ďalej kráčame pieskom peši. Faraón Taharqa si pred 2 700 rokmi vybral toto miesto za svoje pohrebisko. Nádherné pyramídy nahlodané časom vyrastajúce priamo z piesku sú totálne autentické. Asi takto vyzeral Egypt kedysi. Iba kvôli tomuto pohľadu sa do Sudánu oplatilo ísť. Úžasná pokojná atmosféra.

deň 11 - 11 -

MEROE (UNESCO): úžasné pyramídy čiernych faraónov, medzi ktorými sa budeme prechádzať a dotýkať sa ich.

deň 12 - 12 -

Prílet do Džibuti. Malá krajina v rohu Afriky, pasová kontrola, francúzske uniformy, orientálny výzor, africká povaha. DŽIBUTI CITY: jediné mesto krajiny, kde sídlia všetky dôležité inštitúcie. Našimi terénnymi autami cez soľné pláne Grand Barra do sopečnej krajiny s malými afarskými dedinkami. Cieľom našej cesty je LAC ABHÉ. Jazero, ktorého okolie je označovaná za krajinu najviac podobnú mesačnému povrchu... právom. Nekonečný oceán kameňov horúcich od extrémnych teplôt vystrieda pohľad na stovky vápencových veží, z ktorých vychádza sírový dym. Malé zelené oázy života na miestach, kde horúca voda preráža na povrch, dávajú krajine surrealistický výraz. Prejdeme sa doslova po vnútornostiach zeme, vychutnáme teplo v dokonale izolovanej oblasti a to všetko v sprievode afarských sprievodcov, ktorí jediní túto drsnú oblasť obývajú. Nik iný tu neprežil. Pritom práve z tejto oblasti pochádzajú naši prví predkovia.

deň 13 - 13 -

Cesta smer Džibuti City, kde sú najväčšími budovami v meste hotel, prezidentský palác a americká ambasáda. Cestou budeme míňať stovky maskovaných landroverov francúzskej armády, ktorá tu má dôležité základne. Odbočíme doľava a začneme zostup do Danakilskej preliačiny, na najnižšie položené miesto Afriky, slané jazero LAC ASSAL. 155 metrov pod hladinou mora, najväčší zdroj soli na svete, kde je jej hrúbka v niektorých miestach 60 metrov. Túto súčasť starodávnych karavánových ciest dodnes obýva nebojácny kmeň Afarov. Kontrast tmavých sopečných skál, bielej soli a azúrovo modrej vody. Prechádzka po soľných pláňach a prípadne sa odvážlivci aj okúpu. Na ceste späť si pozrieme diablov vulkán Ardoukouba a dozvieme sa, že celé jazero leží v sopečnom kráteri. Ozaj... priemerná teplota v zime je tu 34 stupňov a v lete 50. Ide o najteplejšie miesto na našej planéte. Návrat do hlavného mesta a zaslúžená sprcha.

deň 14 - 14 -

Odlet do Somalilandu, do bezpečnej časti Somálska. Mesto s exotickým názvom BERBERA, stretnutie s našimi kamarátmi, ktorí sa o nás postarajú, transfer do 5* hotela priamo na pláži. Prehliadka exotickej Berbery, stará mešita a súk s čerstvým qatom, exotickí a hrdí Somálčania, exkluzivita bez akýchkoľvek turistov. Večer budeme priamo z hotela pozorovať skákajúce delfíny. Aj tu je more úžasné, plné rýb, oveľa krajšie ako je teraz to v Egypte. Transfer do zelených hôr Šeik, vysokých až 2000 metrov.

deň 15 - 15 -

HARGHEISA, miliónové hlavné mesto s úžasnou atmosférou. Unikátna atmosféra a raj pre fotografov je dôvod, prečo byť v Somálsku prvý pred ostatnými turistami.

deň 16 - 16 -

LAS GEEL: neolitické skalné maľby. Vyše sto perfektne zachovaných malieb, prekvapivej veľkosti, picassovských tvarov. Vychutnávame si svetový unikát a nemusíme sa tlačiť s inými. V tejto jaskyni s výhľadom na púštnu savanu posiatu akáciami žili naši predkovia pred 10 000 rokmi.

deň 17 - 17 -

Voľný deň, ktorý strávime plavbou po mori, šnorchlovaním v najkrajšom mori, aké ste kedy videli, potápaním a spomínaním na to, čo sme zažili. Odtiaľto pochádza Homo sapiens. Takto sme kedysi žili.

deň 18 - 18 -

Transfer na letisko a odlet domov.


Cena zahŕňa

ubytovanie v 3* hoteloch v Eritrei, Sudáne a Džibuti 

ubytovanie v núbijskom dome

ubytovanie v 4* - 5* hoteloch v Somalilande Viac o ubytovaní - tu.

vnútroštátne letenky

transfery privátnym mikrobusom aj 4x4

fľašu vody na osobu a deň

anglicky hovoriaceho miestneho sprievodcu

sprievodcu

všetko vstupné počas cesty

pozývací list k vybaveniu víz

povolenia a všetky potrebné permity (zložitá procedúra v Eritrei aj Sudáne)

skúsenosti s organizáciou cesty do týchto krajín z predchádzajúcich rokov

najlepšie poistenie proti insolventnosti

permit z ministerstva turizmu na návštevu Las Geel

vojenský doprovod v Somalilande

asistenčné služby 

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, bakšiš pre šoférov (ak budete spokojní), iné aktivity, víza, ostatnú stravu, suveníry


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -