Vyhľadávanie zájazdu

Gruzínsko a Arménsko - kaukazské perlyTermíny a ceny

Gruzínsko a Arménsko - kaukazské perly

Úvod - 12-dňový letecký zájazd.

Perex - Dokonalá cesta perlami kaukazskej oblasti, pri ktorej sa vrátime v čase a nahliadneme do histórie cirkví v Arménsku a v Gruzínsku. Očarí vás nedotknutá príroda pod horou Kazbegi, kde sa dostaneme terénnymi autami, odkiaľ sa nám naskytnú nádherné výhľady. Ďalším skvostom bude určite „Perla Čierneho mora“ Batumi. Nazrieme do množstva unikátnych kláštorov pod patronátom UNESCO, ale aj  významných historických pevností. Dych berúce budú aj výhľady na tyrkysové jazero Sevan a bájnu horu Aratrat. V dedinke Areni ochutnáme vynikajúce miestne vína a porovnáme si metropoly Jerevan a Tbilisi. 

Ubytovanie - 3* hotely.

Stravovanie - Raňajky, 5 x večera, 1 x obed.

Doprava - Letecká.

1. deň - Odlet z Viedne do nádherného hlavného mesta Gruzínska, Tbilisi.

2. deň - Tbilisi, mesto poznačené ázijskou históriou a európskym šarmom sa nachádza v rokline rieky Mtkvari. Nám sa podarí spoznať toto miesto dokonale. Staré mesto s nádhernými ortodoxnými katolíckymi kostolmi, mešitu, synagógu, najznámejšie gruzínske kúpele Salphur, malebné uličky s domčekmi s farebnými balkónmi, mestské domy z 19. storočia. Pozrieme si i pevnosť Narikala, symbol Tbilisi sklenený Most mieru, Námestie slobody a známu Rustaveli Avenue.

3. deň - Ráno sa presunieme do majestátneho gruzínskeho pohoria Kaukaz. Cestou navštívime hradný komplex Ananuri, ktorý patrí medzi najfotogenickejšie v krajine. Pozdĺž rieky Tergi sa dostaneme až do centra regiónu kazbegi. Dedinka Stepanstsminda sa nachádza v blízkosti majestátneho vrchu Mt. Kazbegi. Z tohto bodu nás čaká cesta terénnym vozidlom k jedinečnému kostolu zo 14. st., Gergeti Trinity. Kostol sám o sebe je nádherný, no dych berúci je obzvlášť výhľad ktorý sa nám z tohto miesta naskytne. Deň zakončíme v známom lyžiarskom stredisku Gudauri.

4. deň - Čaká nás návšteva mesta Gori, kde sa narodil Stalin. Aj keď sa môže zdať že názov mesta je z ruského „gory“, je to gruzínske slovo ktoré v preklade znamená „vrch“. Uplistsikhe je prehistorické skalné a jaskynné mesto, jedna z najstarších, archeologicky doložených obytných lokalít v Gruzínsku. Z hôr sa presunieme na juhovýchod, kde nás už miestna klíma upozorní na to, že sa blížime k moru. Kutaisi.

5. deň - Gruzínsko ponúka aj príjemný oddych pri Čiernom mori a najznámejším strediskom je mesto Batumi. Mesto je často nazývané „Perla Čierneho mora“. Prejdeme sa starým mestom, ktorého súčasťou je krásna botanická záhrada. Symbolom modernej časti je asi 7 km dlhá promenáda. Námestie Piazza je považované za jedno z najkrajších v celej krajine. Batumi je asi jediné mesto, ktoré môže konkurovať Tbilisi v politickom a kultúrnom smere.

6. deň - Mesto Gruzínska – Kutaisi. Prejdeme sa uličkami mesta a pozrieme sa i na miestny trh, kde sa vnoríme do tajov miestneho života. Na programe máme i dva architektonické skvosty kláštor Monastery a hrobku venovanú kráľovi Dávidovi. V Borjomi navštívime miestny park s prírodnými prameňmi.

7. deň - Pred nami je návšteva jedného z najväčších prírodných unikátov, jaskynné mesto z Fruzínskej zlatej doby, Vardzia. Komplex sa skladá z takmer troch tisíc jaskýň a je dlhý približne pol kilometra. Nachádzajú sa tu tiež nádherné fresky z 12. st. Opúšťame Gruzínsko a presúvame sa do susedného Arménska. Podvečerná prehliadka mesta Gyumri.

8. deň - Začneme pri kláštore Hovhannavank, ďalej do mesta Echmiadzin. Cestou nás čaká zastávka pri jednom zo siedmych divov Arménska, kostol Sv. Hripsima (UNESCO). Na zozname svetového dedičstva UNESCO je aj katedrála Echtmiadzin, sídlo hlavy Arménskej cirkvi. Zastavíme sa pri ruinách chrámu Zvartnots (UNESCO). Prichádzame do hlavného mesta Jerevan.

9. deň - Do minulosti sa vrátime pri návšteve jedinečného kláštora Khor Virap. Z tohto miesta sa nám naskytnú naozaj neopísateľne krásne výhľady na bájnu horu Ararat. Arménsko je známe aj výrobou kvalitných vín a vynechať degustáciu a návštevu miestnych viníc v dedinke Areni by bol doslova hriech. Uprostred nedotknutej prírody sa nachádza aj krásny kláštor z 13. st. Noravank. Jeho prehliadka bude našou poslednou zastávkou pred návratom do Jerevanu.

10. deň - Jerevan je mesto s bohatou históriou. Počas prehliadky mesta si prezrieme Námestie Republiky, kde sa nachádza aj sídlo vlády, či ministerstvo zahraničných vecí. Prehliadneme si Národnú galériu umení, budovu opery, park Victory, prezidentský palác a múzeum venované obetiam genocídy. V oblasti rieky Azat navštívime krásny Helenistický chrám Garni a vrcholom programu bude pre mnohých unikátny skalný kláštorný komplex Geghard.

11. deň - Nesmieme vynechať i prírodné krásy Arménska a to najmä známe jazero Sevan, ktoré pokrýva viac než 5 % celkovej plochy krajiny a nachádza sa vo výške okolo 2 000 m n. m. Zastavíme sa i v krásnom kresťanskom kláštore Haghpat (UNESCO). Predstavuje vrchol religióznej architektúry. Opúšťame Arménsko a vraciame sa do hlavného mesta Gruzínska Tbilisi. Naša cesta po dvoch nádherných krajinách sa končí.

12. deň - Transfer na letisko, odlet do Viedne.


Celková cena zahŕňa - Leteckú dopravu z Viedne s prestupom. Servisné poplatky. Transfer BA – letisko – BA. Miestne transfery. 10 x ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami. 5 x večeru, 1 x obed. Vstupy a výlety podľa programu. Ochutnávku miestnych vín. Sprievodcu CK SATUR a miestneho sprievodcu.

Celková cena nezahŕňa - Povinné doplatky: prepitné pre vodičov a miestnych sprievodcov 50 EUR/osoba (vyzbiera sprievodca po prílete). Ostatné doplatky: strava a nápoje nezahrnuté v programe, príplatok za jednolôžkovú izbu 350 EUR a cestovné postenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -