Vyhľadávanie zájazdu

India — sever a juhTermíny a ceny

India — sever a juh

Cesta, ktorá spája to najlepšie z veľkej Indie. Sever krajiny so slávnymi pamiatkami moslimských mughalov, juh otvorený svetu so židovskou štvrťou, zelenou prírodou a farbami a vôňou juhoindickej kuchyne. Hinduismus v tej najčistejšej podobe nájdeme práve tu. Farebné chrámy plné sôch božstiev a zbožných Indov.

deň 1 - 1 -

Odlet do Indie. Čaká na vás cesta na konci ktorej sa otvoria brány pozoruhodnej Indie. Krajina plná kontrastov, bohatstva, chudoby, krajina posiata mimoriadnymi pamiatkami a tie najlepšie z nich, čakajú práve na vás!

deň 2 - 2 -

Atmosféra Dillí vás dostane od prvého momentu, kedy sa v tomto fascinujúcom meste ocitnete. Kvalitná CK prehliadka Dillí nás na začiatku zavedie do starého Dillí. Nič podobné ste nikdy predtým nevideli! Staré Dillí to sú prvé dotyky s hinduizmom, islamom aj málo známym náboženstvom Sikhov. Uvidíme najkrajšiu aj najväčšiu mešitu obrovskej Indie – Jama Masjid zo 17.storočia. ktorá sa stala symbolom Mugalovcov. Obrovské nádvorie, desiatky veriacich a výhľady do plných ulíc okolitého bazáru. Rozpovieme si prvé príbehy dynastie, ktorá ozdobila Indiu najkrajšími stavbami.

Nasadnete na cyklorikšu a vydáte sa objavovať labyrint starého mesta. Bazárové štvrte rozlievajúce sa pod milióny káblov budú náporom na fotoaparáty. Všetko kričí exotikou a vy sediac v rikši vnímate vône, cinkajúce zvončeky, zvolávanie predavačov a úsmevy ľudí. Bazár tu v starom Dillí bude obrovským zážitkom. Doma vám tieto fotky nebudú chcieť uveriť. Prejdeme na koreninový bazár, kde sa nadýchneme exotických vôní od kardamónu, cez klinčeky, až po škoricu a každý z nás nakúpi koreniny od výmyslu sveta. Skúste kašmírske čili alebo garam masalu, ktorá vám aj doma vyčarí spomienky na túto cestu.

Zastavíme sa v Gurudware, teda v Sikhskom chráme so zaujímavou atmosférou. Čo o Sikhoch viete? Nosia turbany, mnohí si ich mýlia s moslimami, no pravda je niekde úplne inde a vás jeho myšlienky očaria. Prečo sem chodí toľko dobrovoľníkov? Indickú bránu poznáte z dokumentov a uvidíte ju aj počas našej prehliadky. Patrí k symbolom modernej Indie a domáci turisti zo všetkých kútov Indie si práve sem prídu spraviť ikonickú fotografiu na pamiatku.

Medzi najunikátnejšie pamiatky celého Dillí patrí Qutub Minar (UNESCO). Začali ho stavať už v roku 1193 a jeho výška sa zastavila na 73 metroch. Ide o najvyšší tehlový minaret sveta a jeden z prvých vrcholov našej indickej cesty. Nečakali ste, že vás Dillí takto nadchne, však? Prvá indická večera a spoznávanie jednej z najlepších kuchýň sveta. Dáte si Palak Paneer, Chicken Tandoori alebo skúsite jednoduchý, no dokonalý Dhál? Pohárik čaju s mliekom alebo vychladeného Kingfishera? India sa začína dostávať pod kožu.

deň 3 - 3 -

Po raňajkách opustíme Dillí a vyrazíme spoznávať zlatý trojuholník Indie. Našou najbližšou zastávkou sa stane farebný Jaipur ležiaci v príťažlivom Rajastane. Krajina púští, starých pevností, tradícií a unikátnych miest nasiaknutých rozprávkami sa vám bude páčiť! Hneď na prvý pohľad zistíte, že Rajastan je totálne odlišnou Indiou, než tou akú ste zažívali v Dillí. Kto si prvý všimne za oknom autobusu slona alebo ťavy?

Jaipur má prezývku "ružové mesto" a vy hneď pochopíte, odkiaľ toto meno prišlo. Mestom sa tiahne bazár, no nás zlákajú príbehy zabudnutých a dokonca aj súčasných maharadžov, ktoré poletujú v okázalom Maharadžovom paláci. Vedeli ste, že jaipurský maharadža miluje konské pólo, nemá ešte ani tridsať rokov a je rozprávkovo bohatý? Spravte si fotku s krásne oblečenými strážnikmi paláca a prejdeme spoločne všetky otvorené nádvoria. Tento palác je o detailoch a s nami vám neujdú. Na čo slúžili obrovitánske džbány? Budete prekvapení!

Neďaleko paláca si prezrieme unikátne observatórium Jantar Mantar. Maharadža Jai Singh v 18.storočí investoval peniaze do výstavby tohto komplexu a v časoch najväčšej slávny zamestnával Jaipur viac než dvadsiatku astronómov. Toto vás bude baviť.

Ako vyzerá centrum ružového mesta? Ešte je pred nami prechádzka bazárovými obchodíkmi a pohľad na Palác vetrov, symbol dnešného Jaipuru. Palác je z ulice nádhernou a fotogenickou stavbou. Odkiaľ je na palác najkrajší pohľad? Poradíme vám. Dajte si čerstvý kokosový orech, počkajte, kým po ulici prejde záprah s naloženou ťavou a budete očarení farbami sárí, ktoré nosia miestne ženy. Čo by ste povedali na indické kino a bollywoodský trhák? Noc v Jaipure.

deň 4 - 4 -

Dnešný presun z Jaipuru do Agry má len okolo 240 kilometrov, no opäť sa okolo nás tak krásne zmenia kulisy. Rajastan vymeníme za indický štát Uttarpradéš. Žije v ňom takmer 200 miliónov obyvateľov (to je ako Nemecko, Francúzsko a Španielsko dokopy), má v sebe posvätnú rieku Gangu, sväté Váránasí, dotýka sa Himalájí a ukrýva v sebe drahokam akým je Tádž Mahál.

Blížime sa k Agre, no zídeme z hlavnej cesty, pretože len pár kilometrov od nej leží Fatehpur Sikri (UNESCO), ktoré by bol hriech obísť. Mughalský panovník Akbar (patrí k najväčším panovníkom Indie pred britskou nadvládou) ho postavil ako ukážkové mesto, no história sa k nemu obrátila chrbtom. Nás Fatehpur Sikri už roky fascinuje a Vám ukážeme prečo. Obrovská mešita s hrobkou miestneho svätca s tajomným mramorovým oknom, kam prichádzajú ľudia viazať uzlíky. Perfektne zachované paláce, kde sa miešajú islamské aj hinduistické elementy, päťposchodový palác Pandž Mahal a spomienky na Mugalovcov. Prečo napokon toto mesto ľudia opustili? Príchod do Agry. Indickú kuchyňu už poznáte, tak čo si vyberiete dnes? Noc v Agre.

deň 5 - 5 -

Prebudíme sa v meste Agra, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Mughalskej ríše. Na tento deň, na tento moment sme všetci čakali, pretože práve dnes nás čaká vrchol indickej cesty. Mnohí do Indie cestujú len preto, aby ich zrak spočinul na nádhernej stavbe menom Tádž Mahál (UNESCO), no kým ste k nej prišli, zažili ste toho už poriadne veľa.

Tádž Mahál je magnetom a niet divu, že dnes patrí medzi sedem novodobých divov sveta. Kráčame bližšie a bližšie a pred nami sa vynárajú minarety a špička obrovskej kupoly. Cítite to jemné vzrušenie? Takto chutí splnený sen! Vojdeme do prítmia vstupnej brány a za ňou sa otvorí najkrajší pohľad na Tádž Mahál. Tu si spravíte fotky, ktoré vám čoskoro budú doma visieť na stene. Tádž Mahál je unikátna stavba. Je krásna z kilometra, nádherná z piatich centimetrov (všimnite si drahokamy a polodrahokamy zapustené do stien!) a kamkoľvek sa pohnete, bude vás sledovať. Prečo sa jej minarety jemne nakláňajú a prečo sem v piatok prúdia davy domácich? Čo pre Šáha Džahána znamenala Mumtaz Mahal? Príbeh lásky, ktorý stál na počiatku najkrajšej stavby sveta.

Po tom ako si vychutnáme Tádž Mahál sa presunieme k Červenej pevnosti, symbolu moci mughalských panovníkov. Obrovské múry, hlboké priekopy, okázalé brány a nádvoria ukryté medzi palácové steny. Kde bol hárem a odkiaľ sa uväznený Šáh Džahán díval na Tádž Mahál? Pod pevnosťou tečie rieka Jamuna a vy odtiaľto nechcete odísť. Pred nami je však cesta nazad do Dillí, aby sme uzatvorili zlatý trojuholník. Posledný indický čaj, mangové lassi, posledná indická večera a s hlavou plnou zážitkov odchádzame z tejto fascinujúcej krajiny. Transfer na letisko v Dillí.

deň 6 - 6 -

Rozlúčka so severom a odlet na ďaleký juh. Prílet do piateho najväčšieho mesta Indie Chennai, transfer do Mahabalipuramu. Mahabalipuram – prímorské mestečko a významný prístav už v období narodenia Krista, známe svätyňami vytesanými z jedného kusu kameňa, ktoré patria k najkrajším na svete. Sú najkrajšie tie voľne položené alebo tá pri morskom brehu, čo vydržala tsunami v 2004, zaradená do svetového dedičstva UNESCO? Priblížime si históriu tohto významného prístavného a obchodného mesta. Osviežime sa čerstvým kokosom alebo prelisovanou cukrovou trstinou. Program je v CK perfektne nastavený a my môžeme pokračovať v objavovaní.

Stojíme pri najväčšom granitovom bas-reliéfe na svete, ktorý zobrazuje starodávny príbeh o zostupe posvätnej rieky Ganga na Zem. Sme ubytovaní kúsok od pláže v bengálskom zálive, chcete si na úvod cesty zaplávať, ochutnať čerstvo ulovené, morské špeciality v miestnych reštauráciách? CK Vám odporúča overenú reštauráciu. Zlatý západ slnka si pozrieme v parku, kde sa nachádza aj maják z 19. storočia, neďaleko si vychutnáme pohľad na palmami posiate okolie. Prehliadka by nebola kompletná bez ikony mesta, ktorou je gigantický 250 tonový balvan, zdá sa, že v dôsledku optickej ilúzie sotva vydrží na svahu kopca. India si nás už od začiatku podmanila.

deň 7 - 7 -

Pokračujeme do mesta Kanchipuram. Jedno zo siedmych svätých miest Indie, jediné zasvätené Šivovi aj Višnovi. Magické miesto nazývané aj mestom tisícich chrámov. Chrámy Ekambarešvar, Kailašnat, Kamakši zo siedmeho storočia, ohromia detailnou architektúrou a prejdeme cez jednu z najvyšších gopuram (60m) - vstupných chrámových brán. Prejdeme sa chrámom tisícich stĺpov, kde sa každodenne konajú pooja rituály, na ktorých sa mladomanželia nechávajú požehnať. Neopakovateľná atmosféra a silný prejav viery. Pestrofarebné hodvábne sári, ktoré patria k najkrajším v celej Indii. Nazrieme do tkáčskych dielní, kde sa toto tradičné indické oblečenie vyrába, na vyše storočných krosnách. Ochutnáme naše prvé, originálne, chutné a rozmanité thali. Nefalšovaná exotika.

deň 8 - 8 -

Tiruvanamalai priťahujúci státisíce indických pútnikov. Prečo? Vysvetlíme si. Zažijeme silu tohto miesta aj my? Prejdeme sa gigantickým chrámovým komplexom a svoje myšlienky upokojíme v jednom z ašrámov. Pondicherry: bývalá francúzska kolónia s nezvyčajnou atmosférou kombinácie európskej kultúry a indických tradícií. Trikolóra na Hôtel de Ville a architektúra francúzskeho 18. storočia nech Vás nemýlia. Stále sme v Indii s jej plnými ulicami, rikšami a pouličnými trhmi. Návšteva ášramu v Auroville – malej komunite vytvorenej kedysi okolo duchovného vodcu Šrí Auróbinda Ghóša, kde sa stále vyučuje joga. Stihneme lekciu? Niet rituálov, ani meditácie, stačí sa len oddať božiemu princípu a sile. Zistíme ako žije komunita v indickom nezávislom území, s vlastnou menou a prejdeme pod mohutným banyanom. CK vám ukáže epicentrum komunity. Dych berúce prekvapenie nás len čaká, zlatá guľovitá stavba - Matrimandir, akoby z vesmíru. Svätyňa určená k meditácii, na jednu z 12 atribút, ktoré tu miestny dodržiavajú. Pochopíme, ktoré to sú a nie jednu si "zoberiem" so sebou. Princípy meditácie už stačí len praktizovať.

deň 9 - 9 -

Dáme si ranný jogging s Indami a Indkami? Asi jediné mesto v Indii, kde ich uvidíte v kraťasoch. Z pobrežného Pondicherry sa presúvame do vnútrozemia. Z okien autobusu pozorujeme rušný dedinský život a vysvetľujeme si ako hlboko viera ovplyvňuje indických ľudí. Zastavujeme sa v známej reštaurácii a vychutnáme si Tandoori chicken s naanom. Tandžávúr (Tanjore): mesto, kde v roku 1010 vybudovali z jedného kusu kameňa úžasný chrám Brahadišvár (UNESCO) ako večnú pamiatku slávy ríše, ktorá odtiaľto siahala až po brehy Gangy. My na vrchole "veľkého chrámu" pozorujeme 81 tonovú kupolu v svetle zapadajúceho slnka. Ako to len v tých časoch mohli postaviť? Upúta nás aj monolitný 25 tonový býk Nandi, jeden z tých najväčších, čo môžete v Indii nájsť. Tandžavúr je známy svojimi maľbami a bronzovými odliatkami sôch. Zoberieme Vás do domácej fabriky, kde si môžete pozrieť a vyskúšať odliať sošku tancujúceho boha Šivu. Tieto suveníry sú originálom a toto umenie pochádza práve odtiaľto.

deň 10 - 10 -

Trichy, ktoré spomína už Ptolemaios v druhom storočí pred naším letopočtom, uprostred ktorého sa vo výške 84 metrov vypína skala s chrámom boha Ganeša. Za výhľadom z jej vrcholu musíme zdolať 437 kamenných schodov! Dovidíme aj na neďaleký chrám Sri Ranganathaswami v Srirangame, ktorý si vzápätí pôjdeme aj pozrieť. Stavalo ho mnoho dynastií od 10. do 20. storočia a dnes má celý komplex rozlohu až 60 hektárov, čo ho robí najväčším hinduistickým, funkčným chrámom na svete. CK sprievodca Vás prevedie týmto labyrintom a zoberie Vás aj na vyhliadku, kde si tento rozsiahly komplex lepšie predstavíme. Význame sa a ukážeme Vám aj sanctum sanctorum, najposvätnejšie miesto chrámu, kam môžu vstúpiť iba hinduisti. Pokračujeme ku ghátu, schodiskám posvätnej rieky Kaveri, kde pozorujeme očistné rituály miestnych ľudí. Presun do Madurai, do mesta božieho nektáru, mesta pútnikov, žobrákov, biznismenov, volských záprahov a rikší. Večeru si vychutnajte v jednej z mnohých reštaurácií na streche s výhľadom na gópury – nádherne zdobené veže chrámov. Slovenský sprievodca je neustále s Vami.

deň 11 - 11 -

Sme v Madurai, druhom najväčšom meste štátu Tamil Nadu, ktorého pôdorys pripomína nákres lotosu. Najstaršie osídlené miesto na indickom subkontinente, mesto chrámov a festivalov. Obrovský zážitok. Hneď ráno navštívime chrám Meenakshi, okolo ktorého sa 2500 rokov točila história mesta. Množstvo úchvatných zobrazení bohov, bohýň a mýtických stvorení. Bude sa tadiaľ túlať aj chrámový slon? Chrám bol nominovaný na jeden z divov sveta. Toto musíme vidieť! Za pohľad určite stojí aj monumentálny palác Tirumala Nájaka. Jeho vnútorné nádvorie s rozmermi 75x52 metrov nádherne dopĺňa hustá spleť stĺpov po obvode. Monumentálne! Opúšťame štát Tamil nadu a scénickou cestou cez plantáže kaučukovníkov, kardamomu, kakaovníkov, zeleného korenia a paliem sa dostávame do prírodnej rezervácie Periyar v štáte Kerala. Organické ubytovanie a oddych od ruchu miest v zelenej prírode. Samota a stav blaženosti, dýchajte a relaxujte uprostred najzelenších miest južnej Indie.

deň 12 - 12 -

Rezervácia Periyar, najnavštevovanejšia v Južnej Indii. Potešíte sa návšteve záhrad korenia (zopakujeme si, čo nás naučila Srí Lanka?) a porovnáte si indický čaj s cejlónskym. Rezervácia Periyar pod vrcholom Anamudi (2695 m), najnavštevovanejšia v Južnej Indii, zaberá plochu 777 štvorcových kilometrov a poskytuje domov divým byvolom, diviakom, makakom, tisícke slonov, pár desiatkam tigrov a viac než dvesto druhom vtákov. Plavba po jazere Periyar je unikátnou príležitosťou na pozorovanie divokej zveri, pre neúnavných ponúkame trek v džungli s miestnym sprievodcom. Potešíte sa aj návšteve záhrad korenia (vedeli ste, ako rastie napríklad vanilka či čierne korenie?) a spoznáte tajomstvo výroby miestneho čaju. Cez sýtozelené čajové plantáže transfer do prístavu a nalodenie sa na prenajatý hausbót. Ďalší vrchol našej cesty. Plavíme sa v tichom prostredí nádherných kanálov. Kormidlujeme a z paluby nášho hausbótu sledujeme život obyčajných miestnych ľudí v nádhernej indickej prírody. Aj toto je India! Zakotvíme pod palmami. Otvoríme si čerstvé kokosové orechy, opečieme len pred malou chvíľou chytené rybky a pri západe slnka si povieme viac o neuveriteľnej Indii. Vzrušujúca noc na hausbóte.

deň 13 - 13 -

Kochi v štáte Kerala. Znova na pobreží, Indiu sme prešli naskrz, z východu sme sa presunuli na západ. Kochi je jedným z mála miest v Indii, kde väčšinu obyvateľov netvoria hinduisti. Zasa iný svet. Ako prístav korenia ho poznali Gréci, Rimania, Arabi, Židia aj Číňania, preto má prívlastok "kráľovná arabského mora". Ďalší dôkaz neskutočnej indickej histórie. Kochi je mestečkom s najstarším kostolom v Indii (Kostol svätého Františka) či Bazilikou Santa Cruz (založenou pápežom Pavol IV.), mešitami a židovskou synagógou (najstaršou v celom Commonwealthe). Je zmesou portugalskej, holandskej a anglickej vidieckej osady na tropickom Malabarskom pobreží. Chutnú kávičku si vychutnáme v jednej z urbanistických kaviarní. Sme naozaj v Indii?

deň 14 - 14 -

Vychutnávame si zmes kultúr, pobrežných krčiem, reštaurácii, sympatických obchodíkov, židovské mesto, múzea, paláce, pláže, chrámy a to nie je všetko. Pozrieme si aj predstavenia Kathakali, klasické divadelno-tanečné vystúpenie, ktoré rozpráva o mytologických indických príbehoch. Príprava mejkup hercov má prísne pravidlá a príprava trvá niekoľko hodín. Súčasťou býva, chilli , ktoré aplikujú do očí, aby zobrazili postavu démona. Sedíme rovno v prvej rade. Rozlúčka, ako sa patrí. Stihneme sa ešte okúpať v arabskom mori? CK pozná pláž, kde nájdete iba miestnych. Zážitky sú ulovené, už si ich iba zhrnieme pri spoločnom obede. "Incredible India" nám bude chýbať.

deň 15 - 15 -

Skorý ranný transfer na letisko a odlet domov. Videli sme severnú aj južnú tvár Indie. Do ktorej časti sa vyberieme nabudúce?


Cena zahŕňa

ubytovanie v hoteloch 3* a 4* s raňajkami Viac o ubytovaní - tu.

miestny prelet Dillí - Chennai

plnú penziu na houseboatoch

jazdu na rikšiach v Dillí

výlet loďou v Periyare

-sprievodcu a miestnych sprievodcov podľa potreby

transfery počas celého pobytu prenajatou dopravou

letiskové transfery v Indii

všetky prehliadky, výlety podľa programu

návštevu výrobne čaju

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, miestny prelet, inú stravu, vstupné,víza, poistenie, výdavky osobného charakteru, falultatívne aktivity, "bakšiš"


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -