Vyhľadávanie zájazdu

Irán - Perzská ríšaTermíny a ceny


Je azda len jedna jediná krajina na svete, ktorá si udržiava globálny vplyv už po celé tisícročia. Bývalá Perzská ríša, dnešný Irán. Je až neuveriteľné čo tento národ dosiahol a tie najkrajšie momenty jeho histórie vám ukážeme na tomto úžasnom zájazde. Od orientálnych básnikov až po šiítskych duchovných, Irán prekypuje životom a dejiny Peržanov sa stále píšu ďalej. Navštívte túto fascinujúcu krajinu s našimi sprievodcami, ktorí ju prešli, poznajú ju a sú legendárni svojou starostlivosťou o klienta.

deň 1 - 1 - Odlet do Iránu

deň 2 - 2 - Prílet do MASHADU, najsvätejšieho mesta všetkých moslimov šiítskeho vyznania. Ubytovanie v útulnom hoteli priamo na najhlavnejšej ulici 2-miliónového mesta 5 minút peši od komplexu Imáma Rezu. Ročne túto svätyňu navštívi o 50 % viac pútnikov než Mekku. Začíname šokom! Neuveriteľná atmosféra vo dne v noci. Celý svätý komplex prejdeme so sprievodcom a zhliadneme film, ktorý nám dá predstavu významu tohto miesta. Nádherná mešita Gohar Šád z 15. stor. a jej minbar, na ktorom v súdny deň usadne Mahdí spolu s Ježišom Kristom. Zaujímavý spôsob pochovávania. Múzeum perzských kobercov, bude teoretickou prípravou na tvrdé zjednávanie na bazáre.

deň 3 - 3 - TUS: staré hlavné mesto východnej Perzie. Mauzóleum Harúna al Rašída, známeho chalifa z rozprávok Tisíc a jedna noc. Hrobka básnika Ferdúsiho (perzský Shakespeare)

deň 4 - 4 - Prelet krížom cez celú krajinu s výhľadom na dve najrozsiahlejšie iránske púšte Dašt-é Kavír a Dašt-e Lút smerom na juh. ŠIRÁZ: mesto kvetov, slávikov a básnikov. Intelektuálne centrum celej krajiny, srdce Perzie a hlavné mesto provincie Farsí, podľa ktorej táto ríša dostala meno

deň 5 - 5 - Citadela Karim Khan, mešita Regenta, Bazár– é Vakíl. Palác vládnej dynastie s luxusne vyzdobenou sálou pre hostí, podzemnou chodbou (teraz múzeum) a záhradami plnými citrusových plodov. Po stopách dervišov sa vydáme k širázskej bráne a k hrobke básnika Háfiza

deň 6 - 6 - PERSEPOLIS: omračujúce hlavné mesto Achamenidskej ríše spred 2500 rokov, ktorú pokoril až Alexander Veľký. Dôkladná prehliadka s profesionálnym sprievodcom nám dovolí nazrieť do palácov kráľov a pochopiť ich moc, rozsah impéria a neuveriteľnú kultúrnu úroveň danej doby. Vidieť Persepolis a zomrieť! PASARGADAE: 120 km severovýchodne so zachovalou hrobkou prvého veľkého kráľa, zakladateľa dynastie Kýra Veľkého (546 p.n.l). Hrobka sa zachovala vďaka ľsti, kedy ju miestni obyvatelia vydávali za hrob Šalamúnovej matky. NAQSH- É- ROSTAM: hrobky kráľov Dareia, Xerxesa a Artaxerxesa plus reliéfy z čias Sasánovcov (3. stor.) napr. klaňanie rímskeho kráľa Valeriána Šápurovi. V tento deň uvidíme aj najstarší a perfektne zachovalý zoroastriánsky chrám celej Perzie, jedného z najstarších náboženstiev sveta.

deň 7 - 7 - YAZD: mesto v púšti UNESCO považuje za jedno z najstarších a stále obývaných miest sveta. Prechádzky uličkami pomedzi hlinené domčeky nám budú suplovať dojem z prechádzok zničeným Bamom. Vysvetlíme si funkčnosť badgírov. Piatková mešita, komplex Amir Čakmak, zoroastriánsky chrám, kde zhliadneme oheň udržiavaný nepretržite od roku 470. Západ slnka strávime na vežiach mlčania (pohrebiská zoroastriánov), vystavaných pred 3000 rokmi. Večerať budeme v luxusnej reštaurácii s dvestoročnou tradíciou za ceny ako v našom staničnom bufete

deň 8 - 8 - Transfer do jedného z najzaujímavejších miest sveta. ESFAHÁN, nazývaný Polovica sveta, je jedným z najkrajších miest v moslimskom svete. Široké ulice plné zelene, stovky mešít, rozsiahle bazáre.

deň 9 - 9 - Poprechádzame sa po druhom najväčšom námestí sveta, prezrieme si nádhernú Emámovu mešitu, symetrickú mešitu Šejka Lotfolláha a ruch na námestí budeme vychutnávať z terasy zreštaurovaného paláca Ali Kapu. Kresťanská katedrála v srdci islamskej republiky? Pre záujemcov sa sem vypravíme. Trasúce sa minarety (Manar džombán) nad hrobom derviša sú záhadou.

deň 10 - 10 - ABYANEH: čarovná, ťažko dostupná dedinka ďaleko od civilizácie pod patronátom UNESCO. KAŠAN: oáza plná ruží, záhrad s obrovskými domami zámožných obchodníkov.

deň 11 - 11 - TEHERÁN: dvanásťmiliónové hlavné mesto krajiny. Hrobka a mešita Ajatoláha Chomejního na juhu. Bohaté štvrte na severe pod úpätím Elborzu s prechádzkou v horách a vyhliadkou na celé mesto. Najkrajšie múzeá krajiny, Šáhové paláce, pamätník Azadí. Posledné nákupy na bazáre, kde sa realizuje 1/3 obratu celého Iránu

deň 12 - 12 - Transfer na letisko a odlet domov. Choda háfez.


Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • letiskové poplatky
 • víza
 • spiatočný VIP transfer Bratislava - letisko Schwechat - Bratislava
 • 2 x miestny prelet
 • dopravu prenajatým luxusným autobusom
 • 9 x ubytovanie v 4*-5* štýlových hoteloch s raňajkami v dvojposteľových izbách
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • domáceho vysokokvalifikovaného sprievodcu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • všetky vstupy podľa programu
 • asistenčné služby CK BUBO

Cena nezahŕňa

ostatnú stravu, koberce a iné suveníry


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -