Vyhľadávanie zájazdu

Nórsko, Lofoty, NordkappTermíny a ceny

Nórsko, Lofoty, Nordkapp

Táto cesta vás zavedie do Laponska, na najkrajšie európske súostrovie Lofoty ďaleko za polárnym kruhom. Nazrieme aj na švédsky vidiek, aby sme sa nadýchli severskej prírody pri najväčšom horskom jazere Škandinávie. Pozrieme sa, ako žijú Saamovia vo Fínsku, dobyjeme Nordkapp. Poďte s nami v malej exkluzívnej skupinke za polnočným laponským slnkom.

deň 1 - 1 -

Odlet na sever. Mnohí hovoria, že Nórsko je najkrajšou krajinou na svete a Lofoty sú jeho najkrajšou časťou. Na tejto ceste spoznáte okrem Lofot aj Laponsko, švédsky a fínsky vidiek. Prílet do TROMSO. Prehliadka hlavného mesta severného Nórska ďaleko za polárnym kruhom. Kedysi si tu dobyvatelia Arktídy Amundsen, Nansen či Umberto Nobile podávali kľučku. Dnes tu leží najsevernejšia univerzita na svete a behá sa Maratón polnočného slnka. Aj tu už CK behalo. Od 18. mája do konca júla tu slnko nezapadne. Lanovkou sa vyvezieme na vyhliadku Storsneinen (nie je v cene, 421 m.n.m.), tí akčnejší vystúpia peši, pozrieme sa na Katedrálu Severného ľadového oceánu.

deň 2 - 2 -

Začíname. Z najsevernejšieho veľkého mesta Nórska vyrážame na magické súostrovie. Zástavka v polárnom parku a možnosť vidieť severských predátorov. SVOLVAER – hlavné mesto a vstupná brána do Lofot.

deň 3 - 3 -

Fakultatívna trojhodinová plavba TROLLFJORD-om, počas ktorej môžete pozorovať okrem prírodnej krásy aj morských orlov a kŕmiť čajky. Navečer po prevoze cez most prichádzame na ostrov Autsvagoy kde na nás čaká ďalší kandidát na najkrajšie miesto Nórska - romantický HENNINGSVAER. Opäť krásna, do skál vytesaná cesta, ktorú v zimnej tme lemujú rybárske lode a sušené ryby. My prichádzame v nekonečnom svetle leta a polnočného slnka. O to viac si Henningsvaer užijeme

deň 4 - 4 -

Začína sa náš okruh po Alpách vystupujúcich z mora. Dedinka Borge, kde navštevujeme jedno z najvýznamnejších vikingských múzeí celej Škandinávie (vstup sa platí na mieste, cca 20 eur). Stena Lofot dlhá stošesťdesiat kilometrov vám vyrazí dych. A potom znova. A zas. Zvyknete si. Mestečko s čarovným názvom Å (O) na najjužnejšom konci ostrova Moskenes. Práve odtiaľto je stena Lofot najkrajšia. Červené, okrové, biele a zelené drevené domčeky dedinky Reine akoby postavili z lega. Nórsky týždenník nedávno vyhlásil Reine za najkrajšie mesto v Nórsku, budete súhlasiť? Čaká nás rozprávkový NUSFJORD (vstupné máte v cene). Už samotná cesta pozdĺž deväťsto metrovej skalnej steny je zážitok. Nusfjord a jeho domčeky z devätnásteho storočia (UNESCO) tiahnuce sa po brehu uzučkého fjordu zasa čerešnička na torte. Späť do Svolvaeru.

deň 5 - 5 -

Dlhý deň a presun do Švédska. Prechádzame cez súostrovie Vesterály a smerujeme ďalej na sever. Míňame NARVIK – niekdajší hlavný prístav severného Nórska, ktorým Škandináviu opúšťala švédska železná ruda. Môže sa prechodom hraníc krajina naozaj tak zmeniť? Môže byť ŠVÉDSKO pre Slováka lacné? Krajina troch koruniek a jej najodľahlejší región. Vstupujeme do Laponska. Prekrásne jazero Torneträsk – najväčšie horské jazero Škandinávie. Horský útvar BRÁNA DO LAPONSKA, ktorý nájdete vo všetkých obrázkových knihách o Švédsku. Prechod hlavným mestom severného Švédska KIRUNA.

deň 6 - 6 -

Raňajky vo Švédsku, obed vo Fínsku a večera v Nórsku. Dá sa ísť ešte viac na sever? Dá! Prechádzame najsevernejším cípom Fínska a cez dedinku Kautokeino s laponským názvom Guovdageaidnu prichádzame do Alty. Odľahlá ľudoprázdna Európa.

deň 7 - 7 -

Blížime sa na koniec sveta. Cez tunely vysekané v skalách mierime na Severný mys, na NORDKAPP. Najsevernejší bod kontinentálnej Európy, resp. 300 metrov vysoká skala oddeľujúca Atlantický oceán od Severného ľadového oceánu. Magický, nádherný bod, kde pravý cestovateľ musí raz za život stáť. Smerujeme na juh. KARASJOK – sídlo prvého laponského parlamentu na svete, ktorý má chrániť identitu tejto menšiny, dlho v Nórsku utláčanej. V roku 1886 tu bola nameraná najnižšia teplota v histórii Nórska – mínus 51,4 stupňa. Prekročíme nórsko-fínsku hranicu. Neuveriteľné zážitky si odsedíme. Cesta do Fínska je dlhá. Bude to stáť za to.

deň 8 - 8 -

Jazero INARI - tretie najväčšie jazero Fínska s pomedzi 180 000 jazier. Okolo tohto bájneho jazera krajiny sobov do srdca fínskych Saamov. Ako žijú? Dedinka Inari a život na ďalekom severe. Navštivíme tu múzeum SIIDA, ktoré nám krásne zobrazuje celú evolúciu saamskej kultúry. Cez nedozernú tundru späť do Nórska. Prichádzame do Kirkenesu.

deň 9 - 9 -

KIRKENES, kde 400 km za polárnym kruhom slnko nezájde za obzor 70 dní. Chceme oslavovať život a svetlo s Laponcami. Kirkenes bol spolu s Drážďanmi mestom, ktoré zažilo počas druhej svetovej vojny najviac leteckých náletov. Fakultatívny výlet na člne v Barentsovom mori, kde sa stretneme s jedným z najnebezpečnejších povolaní sveta – sami si vylovíme kráľovské kraby, ťažké až 5 kilogramov. Odporúčame! Následne si vychutnáme čerstvo pripravené klepietka. 

Krabie safari: vyskúšate? (fakultatívne)

Vylovte si svojho vlastného kráľovského kraba. 3 hodiny zábavy, poučenia a koniec koncov aj gurmánskych hodov. Vedeli ste, že lov týchto krabov sa označuje za najnebezpečnejšie povolanie na svete? Vyskúšajte si to aj Vy v arktických vodách počas dlhých dní polárneho leta alebo aj v zime ak navštívite túto oblasť v tomto ročnom období. Presúvame sa do prístavu, kde si na seba obliekame špeciálne nepremokavé overaly. Už samotné vybavenie naznačuje, že bude o zábavu postarané. Na vode nás čakajú pristavené špeciálne upravené člny Zodiac. Začíname divokou jazdou popri pobreží Barentsovho mora. Akrobatické kúsky našich kapitánov v nás vyvolávajú pocit vzrušenia, adrenalínu a skvelej zábavy. Zastavujeme sa na jednotlivých miestach, kde ideme skontrolovať veľké klietkové pasce z ktorých ideme vybrať dnešný úlovok. Rybári do týchto pascí každý deň umiestňujú návnadu v podobe potravy. Kraby do takejto klietky vlezú, ale nevedia sa z nej už dostať von. Nebezpečné je obzvlášť vyberanie týchto krabov z klietok, chvíľka nepozornosti a môžete veľmi jednoducho skončiť bez niektorého z prstov. Toto povolanie je obzvlášť nebezpečné aj kvôli tomu, že hlavné miesta, kde žijú najkvalitnejšie a najväčšie arktické kráľovské kraby sú naozaj nehostinné a zároveň je to v miestach, kde sú silné podmorské prúdy, veľké vlny a často krát zlé počasie. No my máme krásny deň a tak jednoducho vyberáme náš úlovok do už pripravených nádob na našich člnoch. Prechádzame popri pobreží a pristavujeme sa na miestach, kde v minulosti mali Nemci svoje vojenské základne. Tie strážili vody Barentsovho mora a snažili sa svojou činnosťou prerušiť trans Atlantické konvoje, ktoré smerovali do ruského Murmansk.

Naše člny sme zakotvili pri jednej z tradičných drevených chát, ktorých je tu pri pobreží množstvo. Naši kapitáni vyberajú naše úlovky. Jednoduchým a rýchlym spôsobom prostredníctvom noža kráľovský kraby zabíjajú a začínajú s ich prípravou. Kráľovské kraby patria k jednej z najväčších pochúťok v tých najlepších reštauráciách sveta. Ich cena sa vie vyšplhať do astronomických čísiel. Záleží od miesta kde si ich dávate a samozrejme aj od množstva. Sven dáva zohriať vodu, ktorá po pár minútach prechádza do varu. Pridáva len trochu soli a vraví, že to je všetko, čo na prípravu tejto lahôdky potrebujete. Pár minút varenia a my si sadáme do drevenej chaty, kde nás už čaká čerstvo nakrájaný chleba, maslo, citróny a pitie podľa nášho výberu. Sven nás rýchlo učí ako máme kraby nastrihnúť, zlomiť v kĺbe a spolu so špicatou chrupavkou vytiahnuť z klepiet kraby to najdelikátnejšie mäso. Obrovský gurmánsky zážitok, ktorý sa len ťažko dá opísať slovami. Toto musíte ochutnať. 

deň 10 - 10 -

Transfer na letisko a odlet domov.


Cena zahŕňa

privátnu dopravu mikrobusom počas celého zájazdu 

ubytovanie v hoteloch strednej triedy v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

sprievodcu v Nórsku

všetky cestné poplatky

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, batožina prepravovaná v batožinovom priestore lietadla, ostatnú stravu


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -