Vyhľadávanie zájazdu

Púť do Mekky (Saudská Arábia)Termíny a ceny

Púť do Mekky (Saudská Arábia)

Jedna z najuzavretejších krajín sveta. Do krajiny kde kamkoľvek sa pozriete vidíte prastarú históriu, kamkoľvek sa pozriete vidíte exotiku, ktorá nikde inde na našej planéte nie je. Krajina bez masového turizmu, ktorá svoju históriu píše už od Abraháma a Izmaela. Saudská Arábia je bezpečná krajina, ktorá prvých odvážlivcov zaručene prekvapí.

deň 1 - 1 -

Odlet z Viedne ponad Turecko a Perzský záliv až ku pieskom Arábie. Navnaďte sa na cestu vynikajúcim blogom https://ck.sk/blog/prvy-slovak-v-mekke

deň 2 - 2 -

Cesta do krajiny, kde nebol posledných 1440 rokov skoro žiaden turista ak nepočítame pútnikov. Už pri nasadaní do lietadla je všetko iné. Výraznejšie kontroly, ukazovatele smeru kde sa práve nachádza Mekka, a aj naši spolucestujúci – pútnici sú exotickejší. My sa pridáme k nim, veď aj my ideme na veľkú púť do absolútneho neznáma. Je tu teplo a nikdy neprší. Nudná rovina a všade piesok. Sú bohatší než Dubaj a Ferrari a Lamborghini vidieť na každom rohu.  Arabi sú nepríjemní a nebudú sa s vami rozprávať to počúvate všade.

Všetko je ale naopak! Zažijeme veľmi pravdepodobne dážď, prejdeme nádherné hory, vidíme bežných nádherných ľudí, jedných z najpríjemnejších akých ste kedy na svojich cestách stretli.

Skoro ráno doletíme do SAUDSKÉJ ARÁBIE. Priamo z letiska zamierime do miest, kde Saudská Arábia vznikla, do miesta vzniku tvrdého moslimského smeru, wahhábizmu. Starý Dir´aiyah je  pod patronátom UNESCO. Západne od hlavného mesta leží starými múrmi obohnané hlinené a kamenné mesto, bašta kráľovskej rodiny Saud, kde vznikli všetky 3 štáty. Prvé hlavné mesto emirátu Diryah tu bolo medzi rokmi 1744 až 1818. Práve vtedy Ibn Saud implementoval religiózne pravidlá Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Váš slovenský sprievodca Vám vysvetlí kde a prečo sa tie čierne burky a najtvrdšie pravidlá v moslimskom svete vzali. Toto miesto a priľahlé parky sú zároveň miestom pikniku Rijádčanov. Oranžová hlina nádherne kontrastuje so sýtou zeleňou datľových paliem. Obraz, ktorý videl aj Lawrence z Arábie. Okolo sú hory, kaňony a úžasný pokoj. Muezín zrazu preruší naše prechádzky, obchody sa zatvoria, všetko zastane. Je čas oddychu, čas rozjímania, čas modlitby. Teraz ste v šoku, nikde inde ste toto nezažili. No čoskoro si zvyknete. Sme v jednej z najexotickejších krajín dnešného sveta, krajine, ktorá si na klasických turistov ešte nezvykla. No zároveň ide o maximálne bezpečnú krajinu s veľmi milými lokálcami.

Následne zamierime do centra Rijádu, ktorý si za hlavné mesto svojej krajiny  zvolil prvý kráľ dnešnej Saudskej Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud až v roku 1932. Vládna administratíva sa sem presunula až v roku 1982 z Džiddy. Pri svojom vzniku začiatkom 20. storočia malo mesto 30 000 obyvateľov. Teraz má Veľký Rijád vyše 8 milióna. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, všetko sa buduje.

Mamlaka, veža kráľovstva je najkrajším mrakodrapom a symbolom modernej Saudskej Arábie. Nám pripomína otvárač na pivo no alkoholické pivo v krajine nenájdete. Vystúpite hore na vyhliadku? (cca 15 Euro). Každopádne si na to vymedzíme čas. Ideme sa najesť. Ženy sú na jednej strane v časti „Family“, slobodní muži sú v inej časti reštaurácie „Singles“ Opäť šok, ktorý inde nezažijete azda iba v židovských častiach Jeruzalemu. Najluxusnejšie nákupné centrum štátu. Prechádzame okolo ďalších mrakodrapov do najluxusnejšieho hotela mesta, do Ritz Carlton. Začiatkom roka 2018 tu korunný princ Mohamad bin Salman (MBS) väznil svojich príbuzných - princov a princezné a tak je hotel prezývaný „najkrajšia a najluxusnejšia väznica“. MBS vyzbieral ako výkupné – „dodanenie“ – 110 miliárd USD. Ochutnáte po prvý raz arabskú kávičku a k tomu najsladšie datle z oblasti Al Qassim, preslávené sukkary. Rijád prejdeme krížom krážom. Trhy s dobytkom, univerzity, vládne budovy, šokantný svet západnej civilizácie.

deň 3 - 3 -

Arabský polostrov je obrovský a my ho dnes prejdeme krížom. Vyrážame z východu na západ. Cesty vysekané medzi nádherné hory a my klesáme dole do púšte. Cesta je cieľ a my si predstavujeme ako sa museli cítiť pútnici kedysi, keď lietadlá nelietali a cesty neexistovali.

Najexotickejší obratník Raka na celom svete. Nikde nič, iba obrovský pamätník. Po obede vyrážame ďalej a sledujeme návesti s nápisom "Makkah", áno stále putujeme do Mekky, do mesta kde sa narodil prorok Mohammed.

Do mesta, kde je pochovaný najstarší syn proroka Abraháma, Izmael so svojou matkou Hagar. Putujeme smerom do mesta kde to všetko začalo.

Zastavíme sa aj v meste Taif, ktoré ako jediné v dávnych časoch proroka Muhammada prichýlilo. Večerný príchod na pobrežie Červeného mora do starozákonnej Džiddy.

 

-

deň 4 - 4 -

Džidda je najkozmopolitnejším mestom Saudskej Arábie. Stretávajú sa tu Afrika a Arábia, imigranti a lokálni obyvatelia. Mesto tu existovalo od nepamäti, koniec koncov práve tu je vraj pochovaná Adamova Eva. Prvá žena zomrela práve tu. Exotický prístav, ktorý vždy lákal dobrodruhov a obchodníkov slúžil ako morská vstupná brána do svätých miest Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dych berúca atmosféra. V momente zvolávania na modlitbu sa tu svet zastaví a tisíce ľudí sa pomodlí priamo pred vami. Nevynecháme ani Naseef house jeden z najstarších domov v meste postavenom z koralov či Beit al Balad. Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah. V Džidde nájdete aj najväčšiu fontánu na svete!

deň 5 - 5 -

Okolo budúcej najvyššej budovy sveta Jedha tower, ktorú stavia Bin Ladin family smerujeme na sever. Zastavíme sa a okúpeme v Červenom mori spoločne s domácimi a pokračujeme do vnútrozemia až do al Ula. Krajina sa postupne mení a akosi nám "skrášlieva". Sme v púšti, ktorej kedysi dominovali Nabatejci a rôzne iné kočovné beduínske kmene. Kto sú to beduíni? Ako žili? Odkiaľ pochádza slovenské slovo razia? Vedeli ste, že eskimáci a beduíni mali kedysi rovnaký zvyk zabíjať novonarodené dievčatá ak ich bolo v kmeni príliš veľa? Až keď prišlo kresťanstvo resp. islam tak sa tieto zvyky zmenili. Sme sami, bez akýchkoľvek turistov. 

deň 6 - 6 -

Kmeň nabatejcov, ktorého domovom boli piesky Arábie od Jeruzalemu po Džiddu zanechal po sebe niekoľko skalných miest. Petru už poznáte, ale Saudi majú niečo rovnocenné. Madain Saleh mesto stratené v púšti, ktoré ohlodáva čas už celé stáročia a ľudia sa mu vyhýbajú. V rámci vízie 2030 Saudská Arábia mesto rekonštruuje a táto fantastická pamiatka bude opäť prístupná turistom. Budeme pritom! Okolitá príroda patrí medzi najkrajšie časti Saudskej Arábie s množstvom pieskovcových formácií obsypaných červeným, žltým a purpurovým pieskom.

deň 7 - 7 -

Slnko ešte poriadne neoprelo svoje lúče o púštne piesky a my už sme na ceste. Smerujeme do Ha´ilu. Mesto, ktoré bolo zastávkou na trase ťavích karaván počas púte do Mekky. Svetové renomé si získalo dobrosrdečnosťou a charitou. V Ha´il sa každý cítil dobre. Dnes tu budeme my. Opäť žiadny turisti a hlavnou atrakciou budeme my. Zoberú nás do mešity? Sadneme na qahwu na rohu bin Rashid a zakecáme sa s vysmiatymi Ha´ilančanmi? Toto je svet, ktorý len čaká na objavenie. Mesto historicky obývala rodina, ktorá bola hlavným rivalom dynastie Saudovcov a ťažila z obchodu a poľnohospodárstva. Podzemná voda, tak vzácna v púšti je tu v hojnom množstve a mesto je dodnes niečo ako Nitra. Hlavný poľnohospodársky región a či je to datľa, paradajka alebo nakladaná uhorka je to pravdepodobne z Ha´ilu.

deň 8 - 8 -

Opustíme Ha´il v al Qussaim sa zastavíme a ochutnáme najlepšie datle na svete. Sladké, výživné a bio. So Saudskou Arábiou sa pomaly lúčime a odchádzame do Rijádu odkiaľ odletíme domov. Púštne kráľovstvo, kde každý je bratranec a sesternica máme za sebou. Búrame predsudky a Saudská Arábia vám ich zbúra všetky. Sme zvedaví ako bude pokračovať vízia 2030.

deň 9 - 9 -

Tradičným pozdravom sa rozlúčime s Arábiou a odletíme domov. Prílet a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi. Váš instagram Vám bude každý závidieť.


Cena zahŕňa

7 x ubytovanie v 3*-4* hoteloch v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

privátnu dopravu počas celého pobytu

letiskové transfery v rámci Saudskej Arábie

jedinečný poznávací program

sprievodcu

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, víza do Saudskej Arábie, ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -